Web Analytics Made Easy - Statcounter

مایکروسافت دیتاسنتری به ارزش یک میلیارد دلار در کنیا می‌سازد

مایکروسافت با همکاری شرکت اماراتی G42 یک مرکز داده به ارزش یک میلیارد دلار در کنیا خواهد ساخت که با انرژی زمین گرمایی تأمین خواهد شد. این پروژه فاز اولیه‌ی یک طرح چند ساله برای افزایش قابل توجه ظرفیت رایانش ابری در شرق آفریقا است.

شرکت اماراتی G42 سرمایه‌گذاری اولیه را رهبری می‌کند و ساخت این مرکز را در منطقه‌ی اولکاریا که منابع زمین گرمایی فراوانی دارد، بر عهده خواهد گرفت. استفاده از انرژی زمین گرمایی یک مزیت کلیدی در قاره‌ای است که با قطعی‌های برق دست‌و‌پنجه نرم می‌کند و علاوه بر آن می‌تواند به اهداف آب و هوایی مایکروسافت کمک کند. فاز اول ظرفیت 100 مگاوات خواهد داشت و انتظار می‌رود ظرف دو سال عملیاتی شود.

پنگ شیائو، مدیرعامل G42، در مصاحبه‌ای اعلام کرد که کل پروژه در نهایت به یک گیگاوات برق از شبکه نیاز خواهد داشت. این شرکت‌ها نگفتند که تکمیل کل پروژه چقدر طول می‌کشد یا هزینه‌ی نهایی آن چقدر خواهد بود.

پنگ شیائو، آموس سیووی و ویلیام روتو
از سمت چپ پنگ شیائو، آموس سیووی و ویلیام روتو

مایکروسافت از قدرت اولیه‌ی رایانش ابری برای ایجاد یک منطقه‌ی شرق آفریقایی برای محصولات آژور خود استفاده خواهد کرد و بدین ترتیب توانایی خود را برای فروش خدمات در آنجا تقویت می‌کند. در حال حاضر، نزدیک‌ترین مرکز داده‌ی مایکروسافت برای مشتریان کنیایی، هزاران مایل دورتر در آفریقای جنوبی قرار دارد.

به‌عنوان بخشی از این توافق، دولت کنیا موافقت کرده است که خدمات بیشتری را به فضای رایانش ابری منتقل کند که مایکروسافت امیدوار است تقاضای کلی را افزایش دهد. در نهایت، این مرکز داده، خدمات هوش مصنوعی را مدیریت خواهد کرد و می‌تواند رایانش ابری را به کشورهای همسایه مانند اوگاندا، رواندا و تانزانیا ارائه دهد.

مایکروسافت و G42 این ابتکار را همزمان با آماده شدن جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای استقبال از ویلیام روتو، رئیس جمهور کنیا در واشنگتن برای یک دیدار رسمی با هدف تعمیق روابط آمریکا با آفریقا اعلام کردند. آفریقا در حال ظهور به‌عنوان عرصه‌ای جدید از رقابت جهانی برای ایالات متحده است و آمریکا به دنبال جلوگیری از نفوذ چین و روسیه در آنجاست. شرکت‌های چینی مانند هواوی با سرمایه‌گذاری سنگین در آفریقا، مراکز داده، خدمات اینترنتی، سیستم‌های نظارتی و شبکه‌های برق هوشمند ساخته‌اند.

روز گذشته مقامات مایکروسافت، G42 و کنیا نامه‌ی تعهدی را که با کمک دولت‌های آمریکا و امارات متحده عربی تهیه شده است، امضا کردند.

برد اسمیت، رئیس مایکروسافت که تقریباً 15 سال است از کنیا بازدید می‌کند و شرکت او 500 توسعه‌دهنده‌ی نرم‌افزار در آنجا دارد، گفت: «این بزرگ‌ترین گام برای پیشبرد دسترسی به فناوری دیجیتال در تاریخ این کشور است. این نشان می‌دهد که G42 و مایکروسافت چه فرصتی برای همکاری با هم دارند که هیچ یک از ما به تنهایی نمی‌توانستیم انجام دهیم. من صادقانه فکر می‌کنم این نشان می‌دهد که ایالات متحده و امارات متحده عربی می‌توانند با هم برای آوردن فناوری به کشورهای جدید، به ویژه در سراسر آفریقا، همکاری کنند.»

در ماه آوریل، مایکروسافت موافقت کرد 1/5 میلیارد دلار در G42 سرمایه‌گذاری کند، معامله‌ای که توسط دولت بایدن برای کاهش دسترسی چین به فناوری هوش مصنوعی انجام شد. به‌عنوان بخشی از این توافق، G42 موافقت کرد که روابط تجاری خود را با شرکت‌های چینی از جمله هواوی متوقف کند و به جای آن از فناوری‌های آمریکایی استفاده کند. همچنین برد اسمیت به هیئت مدیره‌ی G42 می‌پیوندد و G42 از مایکروسافت آژور برای برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی خود استفاده خواهد کرد.

برد اسمیت
برد اسمیت

G42 در حوزه‌های مختلفی از رایانش ابری تا خودروهای بدون راننده فعالیت می‌کند. این شرکت بخشی از امپراتوری 1/5 تریلیون دلاری شیخ طحنون بن زاید آل نهیان، یکی از دو معاون حاکم ابوظبی، مشاور امنیت ملی امارات متحده عربی و برادر رئیس این کشور است.

شیائو گفت ورود این شرکت به کنیا بخشی از تلاش‌های امارات متحده عربی برای کسب نفوذ ژئوپلیتیک در آفریقا است. این کشور ثروتمند نفتی در دو سال گذشته متعهد شده است حدود 100 میلیارد دلار در این قاره سرمایه‌گذاری کند. امارات متحده عربی همچنین در حال رقابت با عربستان سعودی برای تبدیل شدن به ابرقدرت هوش مصنوعی منطقه‌ای است.