Web Analytics Made Easy - Statcounter

مایکروسافت به‌روزرسانی اضطراری برای ویندوز سرور منتشر کرد

ویندوز سرور - ابر مایکروسافت - windows server

مایکروسافت برای رفع مشکل اخیر ایجاد ماشین مجازی (VM) در میزبان‌های Hyper-V در ویندوز سرور، به‌روزرسانی اضطراری (OOB) منتشر کرد.

این مشکل فقط ماشین‌های مجازی که با مدیریت ماشین مجازی (SCVMM) و با استفاده از شبکه‌های برپایه نرم‌افزار (SDN) مدیریت می‌شوند، را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

در سیستم‌های آسیب‌دیده، ادمین‌های ویندوز هشدارها را در حین انتقال زنده مشاهده می‌کنند، SLB Load Balancer یا SDN RAS Gateway از کار می‌افتد، و هنگام ایجاد ماشین‌های مجازی جدید و متصل کردن کارت‌های رابط شبکه مجازی (VNIC) با خطا مواجه می‌شوند.

به‌روزرسانی هفته قبل ویندوز سرور 2019 و 2022 عامل این مشکل است

تنها سیستم‌عامل‌های ویندوز سرور 2019 و ویندوز سرور 2022 که به‌روزرسانی‌های دسامبر ۲۰۲۲ (KB5021237 و KB5021249) را نصب کرده‌اند، تحت تأثیر این مشکلات قرار گرفته‌اند.

برای حل این مشکل، مدیران باید به‌روزرسانی‌های تجمعی OOB که روز گذشته منتشر شده‌اند، را روی همه میزبان‌های Hyper-V آسیب‌دیده نصب کنند.

برای نصب این پچ، نیازی به نصب به‌روزرسانی دیگری نیست

مایکروسافت روز سه‌شنبه گفت: «برای حل این مشکل نیازی به نصب هیچ به‌روزرسانی یا ایجاد هیچ تغییری در سایر سرورها یا دستگاه‌های مشتری در محیط خود نخواهد بود.»

به‌روزرسانی‌های OOB باید به صورت دستی نصب شوند

این به‌روزرسانی‌های جدید از طریق به‌روزرسانی‌های ویندوز ارائه نشده و به‌طور خودکار روی سرورهای آسیب‌دیده نصب نمی‌شوند.

برای دریافت این پکیج، باید شماره KB را در صفحه به‌روزرسانی مایکروسافت جستجو کنید، سپس آن‌ها را دانلود کرده و به صورت دستی نصب کنید.

out-of-band (oob) windows update - به روزرسانی خارج از کانال (اضطراری) ویندوز سرور

این پکیج‌ها می‌توانند به صورت دستی به سرویس‌های به‌روزرسانی ویندوز سرور یعنی WSUS و Microsoft Endpoint Configuration Manager وارد شوند.

مایکروسافت همچنین دستورالعمل‌هایی را درباره وارد کردن به‌روزرسانی‌ها به WSUS و Configuration Manager در صفحه مایکروسافت آپلود ارائه کرده است.

به‌روزرسانی های تجمعی اضطراری ویندوز سرور که روز گذشته منتشر شد‌ه‌اند، شامل موارد زیر است:

Windows Server 2022: KB5022553

Windows Server 2019: KB5022554

مایکروسافت همچنین خاطر نشان کرد: « قبل از نصب این به‌روزرسانی‌های تجمعی، نیازی به اعمال هیچ به‌روزرسانی قبلی نخواهید داشت. اگر قبلاً به‌روزرسانی‌هایی را که در 13 دسامبر 2022 منتشر شده‌اند نصب کرده‌اید، لازم نیست به‌روزرسانی‌های آسیب‌دیده را حذف کنید.»

درصورتی که شما هم با این مشکل روبرو شده‌اید می‌توانید اسکریپت‌هایی برای استقرار در مقیاس بزرگ در سرور مدیریت SCVMM و جزئیات بیشتر در مورد اعمال راه‌حل را در مقاله اخیر مایکروسافت پیدا کنید.