Web Analytics Made Easy - Statcounter
مایکروسافت در حال امکان سنجی سرمایش مرکز داده میکرو، غوطه ور در مایع خنک کننده

مایکروسافت در حال امکان سنجی سرمایش مرکز داده میکرو، غوطه ور در مایع خنک کننده

مایکروسافت اخیرا با هدف ارتقاء عملکرد و کاهش مصرف انرژی، تعدادی مرکز داده میکرو را درون حمام مایعی خاص غوطه‌ور ساخته تا در صورت امکان برای نخستین بار امکان ارائه این سرویس را در سطح گسترده برای مشتریان فراهم سازد.

فرآیند غوطه ور سازی سرورها درون حمام مایع تازگی ندارد و چند سالی است که در برخی از شرکت ها چنین شیوه ای را برای افزایش بازدهی سرورهای خود به کار می‌گیرند.

اما مایکروسافت اعلام کرد که این شرکت، اولین شرکت ارائه دهنده خدمات ابری است که از سیستم خنک سازی دو مرحله‌ای از طریق غوطه‌ورسازی سرورها در مایع در یک محیط تولیدی بهره می گیرد.

در این روش، رک سرور به طور کامل درون یک مایع خاص و غیررسانا فرو برده می‌شود. این مایع تولید شده از فلوئورکربی قادر است از طریق تماس مستقیم با قطعات، گرما را خارج کند. در این روش زمانی که مایع به دمای 50 درجه سلسیوس برسد، متراکم شده و به حالت مایع بر می‌گردد.

اینجاست که یک سیستم بسته سرمایش به وجود می‌آید که به دلیل عدم مصرف انرژی برای حرکت دادن مایع درون مخزن و همچنین عدم استفاده از هیچگونه چیلری برای متراکم سازی، تا حد زیادی در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود.

در طی سال های اخیر، ماینرهای ارز دیجیتال بیشتر از این نوع سیستم سرمایش مایع برای کاهش دمای دستگاه‌های خود کمک می‌گرفتند. همین مسئله مهندسان مایکروسافت را بر این داشت تا این راهکار را مورد تست و ارزیابی قرار دهند و اکنون بتوانند از آن برای خنک کردن سرورهایی که حجم بالایی از درخواست‌های مشتریان را مدیریت می‌کنند، استفاده کند.

در حال حاضر، اغلب مراکزداده از هوا برای خنک سازی بهره می گیرند به طوری که هوای بیرون را به داخل کشانده و دمای آن را به کمتر از 35 درجه سلسیوس می‌رسانند، اما ضعف این روش، مصرف بالای آب است.

حال با روش جدید سرمایش از طریق حمام مایع، می توان تا حد زیادی در مصرف آب صرفه‌جویی کرد. همچنین مزیت دیگر این روش، اینجاست که میتوان تجهیزات بیشتری را در کنار هم قرار داد و فضای آزاد بیشتری را برای گنجاندن سایر تجهیزات در اختیار داشته باشند.

مایکروسافت اکنون تست این راهکار جدید برای کاهش دمای سرورهای خود را آغاز و اعلام کرده که در آینده نزدیک، بخش زیادی از سرورها و مراکز داده خود را به این شیوه خنک خواهد کرد.

رامتین نورمحمد