Web Analytics Made Easy - Statcounter
meta worst company of 2021

متا به عنوان بدترین شرکت سال انتخاب شد!

در نظرسنجی یاهو فایننس، شرکت متا (فیسبوک) با فاصله به عنوان بدترین شرکت دنیا در سال 2021 انتخاب شد.
در نظرسنجی یاهو فایننس، شرکت متا (فیسبوک) با فاصله به عنوان بدترین شرکت دنیا در سال 2021 انتخاب شد.

یاهو فایننس طبق سنت هر ساله خود در ماه دسامبر بهترین شرکت سال را اعلام می‌کند که مایکروسافت در سال 2021 این عنوان را به دست آورد. اما امسال شاهد عنوانی متفاوت هستیم: بدترین شرکت در 12 ماه اخیر!

این نشریه اعلام کرد که 1541 نفر در 4 و 5 دسامبر به این نظرسنجی پاسخ دادند. ده‌ها نام در این نظرسنجی مطرح شد، اما یک برنده کاملاً مشخص وجود داشت: متا! این شرکت 8 درصد از آرای شرکت‌کنندگان و بیش از یک و نیم برابر آرای رتبه دوم را به خود اختصاص داد. این یک برتری قاطع برای شرکت مارک زاکربرگ بود!

البته این نتیجه اصلاً تعجب‌آور نیست. سال 2021 بدترین سال فیسبوک از زمان رسوایی کمبریج آنالیتیکا در سال 2018 بوده است. مناقشه در مورد انتشار داده‌های کاربران واتس‌اپ، فروخته شدن شماره تلفن بیش از 500 میلیون کاربر فیسبوک در یک بات تلگرام، بیش از حد اعلام کردن ارقام مخاطبان، پرونده‌های قضایی نقض قانون ضد انحصار، درگیری قضائی با اپل بر سر قابلیت ردیابی اضافه شده به iOS، از کارافتادگی گسترده در سطح جهان و پروژه اینستاگرام برای کودکان زیر 13 سال، همگی معضلات فجیعی است که شرکت زاکربرگ در سال اخیر با آن روبه‌رو شد.

فیسبوک

اما بزرگترین مشکل فیسبوک در سپتامبر رخ داد، زمانی که اسناد تحقیقاتی لو رفته از خود شرکت نشان می‌داد که اینستاگرام می‌تواند به خاطر ایجاد حس مقایسه با اشخاص دیگر می‌تواند به شدت بر روحیه جوانان و نوجوانان تأثیر منفی بگذارد و با ایجاد «خود کم‌بینی»، احساس افسردگی، اضطراب و تمایل به خودکشی را در کاربران کم سن و سال افزایش دهد. سال‌هاست که مطالعات نشان می‌دهد که اینستاگرام تأثیرات مخربی بر سلامت روان دارد، اما فیسبوک همواره این موضوع را نادیده گرفته است. در ماه مارس، زاکربرگ، که طبق گزارش‌ها از یافته‌های سال گذشته مطلع شده بود، گفت که رسانه‌های اجتماعی به احتمال زیاد تأثیر مثبتی بر سلامت روان دارند! سناتورهای کنگره در ماه آگوست از فیسبوک خواستند که یافته‌های داخلی خود را که نشان‌دهنده تأثیر مثبت اینستاگرام بر سلامت روان است، ارسال کند. فیسبوک نامه‌ای شش صفحه‌ای ارسال کرد که هیچگونه مستنداتی را شامل نمی‌شد. علاوه بر این مشکل افشاگری‌های فرانسس هاوگن، کارمند سابق فیسبوک مبنی بر اینکه شرکت سود مالی را بر تأثیر آن بر جامعه ترجیح می‌دهد، به وجهه فیسبوک آسیب زیادی وارد کرد.

در میان چرخه اخبار و افشاگری‌ها، فیس بوک اعلام کرد که نام شرکت خود را به متا تغییر خواهد داد، اقدامی که با آن امیدوار بود افکار عمومی را منحرف کند. این شرکت مفهوم متاورس خود را نیز به شدت تبلیغ می‌کند، چیزی که به نظر می‌رسد افراد کمی در جامعه به آن اهمیت می‌دهند.

پس از فیسبوک در لیست بدترین شرکت‌ها، علی بابا، AT&T و نیکولا قرار دارند که بیشتر شکایات مربوط به قیمت سهام این شرکت‌ها در سال 2021 است. تسلا به دلیل عصبانیت مردم از فروش محصولات غیرآماده و ناتمام، اتهامات اخلاقی و تبعیض نژادی و مخالفت‌های برخی افراد با اقدامات ایلان ماسک در جایگاه پنجم قرار گرفت.