Web Analytics Made Easy - Statcounter

متا برای تست اپلیکیشن‌هایش عمدا مصرف باتری آن‌ها را افزایش می‌دهد

شواهد حاکی از آن است که متا عمداً باتری گوشی‌هایی را که برنامه‌هایش را نصب کرده‌اند، بیش از حد خالی می‌کنند. جورج هیوارد، دانشمند علوم داده و کارمند سابق فیسبوک اذعان داشت که متا به طور مخفیانه مصرف باتری گوشی‌های کاربران را افزایش می‌دهد.

نام این عملی که متا انجام می‌دهد «تست منفی» است و طی آن به توسعه‌دهندگان دستور داده می‌شود تا به طور مخفیانه مصرف باتری گوشی‌های کاربران را افزایش دهند تا بتوانند ویژگی‌های آن برنامه از قبیل نحوه بارگیری تصاویر را دقیق‌تر آزمایش کنند.

هیوارد از متا به خاطر تخلیه عمدی باتری کاربران شکایت کرد

هیوارد به دلیل امتناع از شرکت در تست منفی توسط متا اخراج شد. او به نیویورک پست گفت:«من به صراحت به مدیرم گفتم این کار می‌تواند به کاربران آسیب برساند و آن را انجام نمی‌دهم.»

جرج هیوارد، کارمند سابق متا
جرج هیوارد، کارمند سابق متا

او در ماه نوامبر توسط متا کنار گذاشته شد و علیه این شرکت در دادگاه فدرال منهتن شکایت کرد. این مرد 33 ساله در بخش برنامه مسنجر فیسبوک کار می‌کرد که خدمات پیام‌رسانی متنی، تماس‌های تلفنی و تماس‌های ویدیویی را به کاربران ارائه می‌دهد. مسنجر 1/3 میلیارد کاربر در سراسر جهان دارد که آن را در رتبه چهارم در میان پراستفاده‌ترین پلتفرم‌های رسانه اجتماعی قرار می‌دهد.

دان کایزر، وکیل هیوارد، در این دادخواست خاطرنشان کرد که تخلیه باتری گوشی‌های هوشمند کاربران، آن‌ها را در معرض خطر قرار می‌دهد، به ویژه در شرایطی که نیاز به برقراری ارتباط اورژانسی دارند، از جمله تماس با پلیس یا خدمات امدادی.

شروط استخدام متا، اجازه پیش‌روی این پرونده را نمی‌داد

با این حال شکایت باید پس گرفته می‌شد زیرا شرایط استخدام متا، به هیوارد اجازه نمی‌داد تا در مورد این موضوع در دادگاه بحث کند. کایزر می‌گوید که اکثر مردم نمی‌دانند فیسبوک و دیگر رسانه‌های اجتماعی می‌توانند عمداً باتری شما را خالی کنند. این وکیل در اظهار نظر در مورد آزمایش منفی، اضافه کرد: «به وضوح غیرقانونی است. این که هر کسی می‌تواند مصرف باتری گوشی‌های ما را دستکاری کند، عصبانی‌کننده است.»

هیوارد که در سال 2019 استخدام شد، از همان ابتدا حقوق سالانه چندصدهزاردلاری از متا دریافت می‌کرد. اما وقتی نوبت به درخواست شرکت برای انجام تست منفی رسید، هیوارد گفت: «من از انجام این آزمایش خودداری کردم. مشخصاً اگر به رئیس خود بگویید: نه، این غیرقانونی است؛ شرایط خوب پیش نخواهد رفت.»

شواهد نشان می‌دهد متا قبلا نیز این آزمایش‌ها را انجام داده است

در مقطعی از زمان استخدام هیوارد در متا، این شرکت به او یک سند آموزشی داخلی با عنوان «چگونه تست‌های منفی را اجرا کنیم» را ارائه کرد. این سند شامل نمونه‌هایی از نحوه اجرای چنین آزمایشاتی بود. هیوارد می‌گوید با توجه به گردآوری این سند آموزشی، فیسبوک قبلا نیز از تست منفی استفاده کرده است.