Web Analytics Made Easy - Statcounter

مارک زاکربرگ دیگر یکی از 10 ثروتمند برتر آمریکا نیست

مارک زاکربرگ دیگر جزو 10 ثروتمند آمریکا نیست

برای اولین بار از سال 2015، مارک زاکربرگ، بنیانگذار فیسبوک، یکی از 10 فرد ثروتمند آمریکا نیست.

زاکربرگ از سپتامبر 2021 بیش از نیمی از دارایی خود را از دست داده است؛ یعنی چیزی حدود 76.8 میلیارد دلار. این موضوع او را از رتبه 3 در فهرست فوربس 400 ثروتمند برتر ایالات متحده به رتبه 11 کاهش داد. اکنون زاک با دارایی 57.7 میلیارد دلار در فهرست امسال، از وارث والمارت، جیم والتون، شهردار سابق نیویورک، مایکل بلومبرگ و دیگر غول‌های فناوری مانند استیو بالمر، مدیرعامل سابق مایکروسافت و سرگئی برین و لری پیج، بنیانگذاران گوگل، عقب‌تر است. هیچ کس در آمریکا در سال گذشته به اندازه زاکربرگ ضرر نکرده است.

متا بیشترین زیان را در بین شرکت‌های فناوری دارد

او این ضرر و زیان را از سهام شرکت متا (فیسبوک سابق) دارد. سهام این شرکت از سال گذشته، 57 درصد سقوط کرده است. سهام شرکت‌های فناوری به طور کلی در رکود هستند. اما سقوط متا از نزدک (9.8٪ افت) و S&P 500 (13.5٪ افت) و همچنین افت 14٪ مایکروسافت، افت 25٪ آلفابت و افت 27٪ آمازون پیشی گرفته است.

سرمایه‌گذاران این شرکت از به‌روزرسانی قوانین حریم خصوصی اپل در سال گذشته که ردیابی کاربران در برنامه‌ها را سخت‌تر کرد و بر فروش تبلیغات متا تأثیر گذاشت، نگران شده‌اند. متا اولین کاهش درآمد سه ماهه خود را در ماه جولای گزارش کرد که با یک درصد کاهش به 28.8 میلیارد دلار رسید.

مارک زگوتوویچ، تحلیلگر شرکت تحقیقاتی، بانکداری و سرمایه‌گذاری بنچمارک، می‌گوید: «فیسبوک بیشتر پول خود را از تبلیغات به دست می‌آورد، و اکنون دیگر آن داده‌ها را ندارد. همه آن سیگنال‌های داده از بین رفتند، که اساساً به این معنی است که تبلیغ‌کنندگان در تشخیص موفقیت یا عدم موفقیت کمپین‌های خود مشکل دارند.»

تیک‌تاک؛ نمکی بر زخم متا

اپلیکیشن تیک‌تاک نیز مشکل متا را تشدید می‌کند و تبلیغ‌کنندگان را به همراه نسل Z و کاربران هزاره‌ی جدید جذب می‌کند. در ماه فوریه، متا اولین کاهش سه ماهه کاربران فعال روزانه خود را اعلام کرد. بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، یک گزارش داخلی اخیر نشان داد که اینستاگرام با قابلیت ریلز در تلاش برای شبیه‌سازی تیک‌تاک و امکان رقابت با این پلتفرم است.

ولخرجی‌های متاورس هم در زیان زاکربرگ کم‌تأثیر نیست

در شرایط عادی، کاهش جزئی درآمد ممکن است قابل مدیریت باشد، اما علاوه بر این متا سرمایه‌گذاری زیادی در واقعیت مجازی و متاورس انجام می‌دهد که سود عملیاتی را کاهش می‌دهد. در سال 2021، بخش متاورس این شرکت، Meta Reality Labs، 10 میلیارد دلار ضرر کرد. در حالی که متاورس تنها چیزی است که زاکربرگ می‌خواهد درباره آن صحبت کند، سرمایه‌گذاران تاکنون اشتیاق زیادی نشان نداده‌اند. زگوتوویچ می‌گوید: «این یک سرمایه‌گذاری طولانی مدت است و در حال حاضر، به نوعی یک پول نقد است.»

پایان رشد 14 ساله ثروت زاکربرگ؟

زاکربرگ اولین بار در سال 2008، تنها چهار سال پس از تأسیس فیسبوک، میلیاردر شد. او در 23 سالگی جوان‌ترین میلیاردر خودساخته در آن زمان بود و در فهرست فوربس 400 در رتبه 321 قرار گرفت و ارزش دارایی‌های او 1/5 میلیارد دلار بود. تا سال 2011، دارایی خالص زاکربرگ تقریباً 12 برابر شد و به 17/5 میلیارد دلار رسید.

امسال اولین باری نیست که ارزش دارایی خالص زاکربرگ کاهش می‌یابد. پس از عرضه اولیه عمومی ناامیدکننده مشهور فیسبوک در سال 2012، زاکربرگ از رتبه 14 به رتبه 36 در Forbes 400 سقوط کرد. اما این افت مدت زیادی دوام نیاورد. سال بعد، زاکربرگ به دارایی قبلی بازگشت و تا چند ماه قبل، ثروت او همچنان به صعود ادامه داده است. علیرغم جنجال‌ها و رسوایی‌های فراوانی که شرکت را درگیر کرده بود، دستگاه تبلیغاتی فیسبوک به‌طور قابل اعتمادی پول کافی برای تحت تأثیر قرار دادن سرمایه‌گذاران به دست آورده بود و بدنی ترتیب ارزش خالص زاکربرگ را در سال گذشته به 134.5 میلیارد دلار رساند که بالاترین دارایی خالص او در تاریخ است.

او سال آینده کجا خواهد بود؟ طبق برآورد فوربس، تقریباً تمام ثروت زاکربرگ در سهام متا گره خورده است، به این معنی که او روی چشم‌اندازهای بلندمدت شرکت و ثروت عظیمش روی متاورس شرط می‌بندد. باید دید که آیا او می‌تواند از تلو تلو خوردن های اولیه عبور کند یا خیر. هنگامی که ماه گذشته زاکربرگ یک سلفی در شبکه اجتماعی واقعیت مجازی جدید متا، با نام هورایزن وردز (Horizon Worlds) منتشر کرد، به طور جهانی مورد تمسخر قرار گرفت. او بعداً اعتراف کرد که این عکس «بسیار ابتدایی» بود و قول داد که به‌زودی هسته‌های اصلی گرافیک را به‌روزرسانی کند. سهام متا از آن زمان تاکنون 8 درصد کاهش یافته است.

سلفی مضحک زاکربرگ در شبکه اجتماعی هورایزن ورلد
سلفی مضحک زاکربرگ در شبکه اجتماعی هورایزن وردز