Web Analytics Made Easy - Statcounter
زلزله ژاپن

زمین‌لرزه ۷/۳ ریشتری در ژاپن، کارخانه‌های ‌تراشه‌سازی را از کار انداخت

زمین‌لرزه 7/3 ریشتری در سواحل فوکوشیمای ژاپن در روز چهارشنبه 16 مارس، کارخانه‌های تولیدی از جمله کارخانه‌هایی که توسط سازندگان تراشه و قطعات استفاده می‌شود را از کار انداخت.

فوجیتسو، موراتا، رنساس و کیوکسیا از جمله مهم‌ترین شرکت‌های درگیر در این زمین‌لرزه بودند.

زلزله کارخانه‌ها را تعطیل کرد

بر اثر این زلزله تأسیسات K1 متعلق به شرکت کیوکسیا، تولید کننده حافظه در کیتاکامی آسیب دید. کارخانه K1 حدود هشت درصد از ظرفیت تولید این شرکت را به خود اختصاص می‌دهد.

یک کارخانه فوجیتسو نیز در این حادثه آسیب دید و به دلیل انجام بررسی‌های ایمنی، فعالیت آن به حالت تعلیق در آمد.

شرکت موراتا، تامین کننده خازن سرامیکی، فعالیت خود را در چهار کارخانه تعطیل کرده است. پیش‌بینی می‌شود دو کارخانه این هفته مجدداً راه‌اندازی شوند، در حالی که دو مورد دیگر به زمان بیشتری نیاز دارند.

همچنین رنساس که سال گذشته شاهد تخریب یک کارخانه تراشه در اثر آتش سوزی بود، نیز تحت تأثیر زلزله قرار گرفت.

این شرکت یک کارخانه در استان ایباراکی، یک کارخانه در استان گونما و یک کارخانه در استان یاماگاتا را اداره می‌کند. هر سه کارخانه به دلیل زلزله به حالت تعلیق درآمدند و کارخانه یاماگاتا تنها موردی بود که تا حدی به فعالیت عادی بازگشت.

اهمیت ژاپن در صنعت نیمه‌هادی

گروه تحلیلی ترندفورس در مورد اهمیت ژاپن در صنعت نیمه‌هادی می‌گوید: «شمال شرق کشور ژاپن یکی از مراکز بالادستی تولید مواد خام نیمه هادی در سطح جهانی است.» مدت‌هاست صنعت نیمه‌هادی برای پاسخگویی به تقاضا، با کمبود شدید تراشه که توسط چنین مشکلاتی تشدید شده، رو‌به‌روست.