Web Analytics Made Easy - Statcounter

نصب مستقیم برنامه‌ها در آیفون احتمالا تنها در اروپا امکان‌پذیر خواهد شد

اپل ناچار است به خاطر قوانین اتحادیه اروپا، امکان نصب مستقیم برنامه (سایدلود) و حضور فروشگاه‌های شخص ثالث در آی‌او‌اس را امکان‌پذیر کند
ساید لود اپ استور آیفون

به ادعای مارک گورمن از بلومبرگ، کاربران آیفون در اتحادیه اروپا در سال آینده میلادی می‌توانند برنامه‌های خارج از اپ استور رسمی اپل را دانلود کنند.

این تغییر که تحت عنوان بارگذاری جانبی (سایدلود) شناخته می‌شود، به کاربران این امکان را می‌دهد که برنامه‌ها را بدون نیاز به اپ استور دانلود کنند، که به این معنی است که توسعه‌دهندگان دیگر نیازی به پرداخت کمیسیون‌های 15 تا 30 درصدی اپل ندارند.

گورمن گفت که اپل یک سیستم بسیار کنترل شده را معرفی خواهد کرد که فقط به کاربران اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد برنامه‌های میزبانی شده را از خارج از اپ استور هم نصب کنند. اپل همچنین برنامه‌های آی‌مسیج و برنامه‌های پرداخت را احتمالاً از طریق به‌روزرسانی iOS 17 تغییر خواهد داد.

گفته‌های گورمن در تضاد با اخبار این روزهاست که مدعی هستند بارگذاری جانبی با به‌روزرسانی نرم‌افزار iOS 17.2 ماه آینده منتشر شود، ارائه شود. این گزارش به‌عنوان کد جدیدی که مربوط به بارگذاری جانبی است اشتباه گرفته می‌شود که مربوط به چارچوب آینده سازمان‌ها برای توزیع برنامه‌ها بین کارمندان است.

قانون بازارهای دیجیتال اتحادیه اروپا (DMA) که از 1 نوامبر 2022 اجرایی شد، شرکت‌های بزرگ مانند اپل و گوگل که به اصطلاح آن‌ها را Gateway می‌نامد، ملزم می‌کند تا امکان ورود به سرویس‌ها و پلتفرم‌های خود را در اختیار سایر شرکت‌ها و توسعه‌دهندگان قرار دهند.

DMA تأثیر زیادی بر پلتفرم‌های اپل خواهد داشت و می‌تواند منجر به ایجاد تغییرات عمده در اپ استور، آی مسیج، فیس‌تایم، سیری و … شود.

اپل مدعی است که بارگذاری جانبی «حفاظت‌های حریم خصوصی و امنیتی» را که کاربران آیفون به آن متکی هستند تضعیف می کند و افراد را در برابر بدافزارها، کلاهبرداری‌ها، ردیابی داده‌ها و سایر مسائل آسیب‌پذیر می‌کند. صرف نظر از موضع خود، اپل باید از DMA پیروی کند، در غیر این صورت در صورت نقض قوانین اتحادیه اروپا، خطر جریمه‌هایی به اندازه 20 درصد از درآمد جهانی، اپل را تهدید می‌کند.

گورمن پیش از این گفته بود که اپل در حال بررسی اجرای الزامات امنیتی برای برنامه‌ها است، فرآیندی که می‌تواند به‌جای جمع‌آوری پول از فروش برنامه، هزینه‌ای را برای آن از توسعه‌دهنده برنامه دریافت کند. اپل یک سیستم راستی‌آزمایی مشابه در مک دارد که در عین حال که به آن‌ها اجازه می‌دهد به برنامه‌های خارج از اپ استور مک دسترسی داشته باشند، امنیت آن‌ها حفظ شود.

اگر کشورهای دیگر قوانین مشابهی را معرفی کنند، این قابلیت می تواند فراتر از اتحادیه اروپا گسترش یابد. به عنوان مثال، ایالات متحده در حال بررسی قانونی است که اپل را ملزم می‌کند تا بارگذاری جانبی را مجاز کند.