Web Analytics Made Easy - Statcounter

آیا رد شدن از عوارضی جریمه دارد؟ جریمه‌اش چقدر است؟

برای لذت بردن از رانندگی لازم است امکانات مناسبی در جاده‌ها فراهم شود. یکی از راه‌هایی که دولت‌ها برای ساخت و ساز جاده و فراهم کردن امکانات در نظر می‌گیرند، اخذ عوارض از رانندگان است. بدون شک شما نیز بارها و بارها در صف پرداخت عوارضی در جاده‌های مختلف وقت خود را گذرانده‌اید. اتفاق خوشایندی که در بسیاری از آزادراه‌های کشور رخ داده، این است که پرداخت عوارضی آزادراهی به شکل الکترونیکی درآمده است. در این مطلب شما با نحوه پرداخت و جریمه عدم پرداخت عوارض آزادراهی بیشتر آشنا خواهید شد.

آیا رد شدن از عوارضی جریمه دارد؟ جریمه‌اش چقدر است؟

از الکترونیکی شدن عوارض آزادراه‌ها خبر دارید؟

در سفرهای متعددی که داشتید، برایتان پیش آمده بود که با سرعت زیاد در حال حرکت بودید که برای پرداخت عوارضی جاده با صف طولانی برخورد می‌کردید. بسیاری از رانندگان از این وضع گله و شکایت داشتند که پس از سال‌ها تدابیر مناسبی در این خصوص اتخاذ شد. این روزها مشغله‌ها زیاد شده است و کسی به اخبار چندان اهمیت نمی‌دهد.

جایگاه‌های پرداخت عوارضی سر جای خود هستند اما دیگر نیازی نیست تا رانندگان به دنبال کارت بانکی خود بگردند، چرا که به سرعت از لاین‌های تعریف شده رد می‌شوند و این مبلغ را باید به صورت الکترونیکی از مراجع معتبر پرداخت کنند.

با توجه به کمرنگ بودن تبلیغات آنلاین شدن عوارض آزادراهی عموما با دو نوع کاربر مواجه هستیم. برخی افراد اصلا خبر ندارند که باید عوارضی بپردازند، چرا که جایگاه خالی را مشاهده می‌کنند و از آن رد می‌شوند. کاربران دیگری هستند که از این مسئله (آنلاین شدن پرداخت عوارضی) آگاه هستند اما فراموش می‌کنند که آن را در زمان مقرر پرداخت کنند.

جریمه عدم پرداخت عوارض آزاد راهی (ضوابط، شرایط و مبلغ)

با توجه به اینکه برخی از کاربران از آنلاین شدن پرداخت عوارضی اطلاعی ندارند، زمانی که پیامک پرداخت به مالک خودرو ارسال می‌شود، اعتنایی به آن نمی‌کنند. همین مسئله باعث شده تا بسیاری از رانندگان حداقل یکبار شامل جریمه شوند.

با عبور از عوارض آزادراه دوربین‌ها خودرو شما را رصد می‌کنند و بلافاصله پیامکی به منظور پرداخت آنلاین به شما ارسال می‌شود که شما به مدت 7 روز فرصت دارید این مبلغ را پرداخت کنید. قبل از اتمام این مدت، پیامک هشدار از سوی پلیس راهور به شما ارسال می‌شود که اگر این مبلغ را نپردازید، خودرو شامل جریمه می‌شود.

در گذشته مبلغ این جریمه به میزان 20 درصد هزینه عوارض آزادراه مورد نظر بود. اگر کاربری این مبلغ را به مدت یک ماه پرداخت نمی‌کرد ماهانه 2 درصد اصل جریمه به آن افزوده می‌شد. این روند تصاعدی تا پرداخت هزینه عوارض و جریمه ادامه داشت. اما خوشبختانه این لایحه با رای اکثریت نمایندگان مجلس حذف شد. با این حال اکنون اگر راننده‌ای عوارض آزادراهی را نپردازد، شامل جریمه 42 هزار تومانی می‌شوند.

پرداخت عوارض فقط الکترونیکی

مزایای پرداخت آنلاین عوارض آزادراهی

امیدواریم در سال‌های آتی پیشرفت‌های زیادی در زمینه ساخت و ساز جاده و فرهنگ صحیح رانندگی داشته باشیم. این حرکت موثر به عنوان نمونه‌ای از پیشرفت‌های راه سازی کشور می‌تواند زمینه‌ساز بسیاری از اتفاقات خوشایند دیگر در آینده باشد. از مزایای آنلاین شدن پرداخت عوارضی می‌توان به کاهش مصرف سوخت، کاهش ترافیک در آزادراه و جایگاه‌های پرداخت عوارضی و سلامت محیط زیست اشاره کرد. البته از کاهش کاغذ مصرفی و حذف پول فیزیکی نیز نباید غافل شد که هر کدام در نوع خود از مزایای مهم این حرکت هستند.

نحوه پرداخت آنلاین عوارض آزادراهی

با پیشرفت تکنولوژی بسیاری از کارها به صورت آنلاین انجام می‌شود که خوشبختانه در کشور نیز برای همه امور اقدامات اولیه به خوبی انجام شده است. پرداخت آنلاین عوارضی کار بسیار ساده‌ای است و از مسیرهای مختلف هر فرد می‌تواند هزینه آن را بپردازد. به برخی از این روش‌ها در زیر اشاره می‌کنیم.

دستگاه‌های خودپرداز

اگر شما به گوشی‌های لمسی دسترسی ندارید، به راحتی می‌توانید برای پرداخت عوارضی از یک دستگاه خودپرداز استفاده کنید. البته این روزها همه گوشی لمسی دارند و این تنها در صورتی است که شما مایل باشید کار خود را با دستگاه خودپرداز انجام دهید.

با تاپ بی توقف و در لحظه عوارضی خود را بپردازید - سوپر اپلیکیشن تاپ

اپلیکیشن‌ها

بهترین و آسان‌ترین روش برای پرداخت عوارض آزادراهی نصب یک اپلیکیشن معتبر و کاربردی است. شما با نصب اپلیکیشن تاپ می‌توانید بسیاری از کارهای خود را در خانه انجام دهید. با این برنامه شما به سادگی آب خوردن می‌توانید استعلام کنید تا عوارض خود را مشاهده کنید و سپس اقدام به پرداخت نمایید.

خدمات خودرویی کاربردی اپلیکیشن تاپ

این روزها دیگر برای استعلام خلافی، پرداخت خلافی، بیمه خودرو و … نیازی به تحمل ترافیک‌های سنگین شهری نیست و شما در خانه می‌توانید کارهای خود را انجام دهید. محدودیت زمان و مکان ندارید و می‌توانید کارهای مختلف را به صورت دلخواه انجام دهید. با نصب سوپر اپلیکیشن تاپ شما قادر خواهید بود تا تمام خدمات خودرویی خود اعم از پرداخت عوارض آزادراهی به صورت خودکار، پرداخت خلافی، طرح ترافیک و … را به راحتی انجام دهید.

تاپ یک اپلیکیشن کامل است که بیش از 70 سرویس را پشتیبانی می‌کند. با دانلود و نصب این برنامه از مراجعه حضوری به بانک و دفاتر خدماتی دیگر بی نیاز خواهید شد. کارت به کارت، ثبت و تایید چک صیادی، موجودی، پرداخت قبض و … همگی با این اپلیکیشن به ساده‌ترین شکل ممکن قابل انجام هستند.

با اتوپی سوپر اپلیکیشن تاپ جریمه بی جریمه

اپلیکیشن تاپ سورپرایزی برای کاربران خود دارد که شما نیز بدون شک مایل به نصب این برنامه خواهید بود. هر کاربر تاپ می‌تواند هنگام سفر با وارد کردن مشخصات خودرو و دریافت پاسخ استعلام پلاک، کیف پول خود را شارژ کند. با این کار از هر عوارضی که رد می‌شوند، عوارض آزادراه به صورت اتوماتیک پرداخت می‌شود، یعنی با این روش، شما هیچ گاه جریمه نمی‌شوید.

جمع بندی

در بسیاری از آزادراه‎ها برای پیشبرد اهداف ساخت جاده و فراهم کردن امکانات برای مسافران مبلغی به عنوان عوارض اخذ می‌شود. در سال‌های اخیر این هزینه به صورت فیزیکی توسط اپراتورها به صورت نقد یا کارت بانکی اخذ می‌شد. پرداخت عوارض آنلاین به منظور رفاه حال کاربران، کاهش مصرف سوخت و … اتخاذ شد. با دیرکرد در پرداخت این عوارض، مالک خودرو مشمول جریمه می‌شود که در این مورد نیز مطالبی را ارائه دادیم. راه‌های مختلفی برای پرداخت این هزینه است. با سوپر اپلیکیشن تاپ شما می‌توانید به صورت اتوماتیک عوارض خود را پرداخت کنید.

توجه! این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و محتوای آن توسط تبلیغ دهنده نگارش شده است.
آی تی جو مسئولیتی در قبال صحت و سقم محتوای تبلیغاتی ندارد.