Web Analytics Made Easy - Statcounter

آیا احتمال قطع کابل‌های فیبر نوری اینترنت از سوی انصارالله یمن واقعیت دارد؟

اخیراً در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های مختلف خبری منتشر می‌شود که مدعی است انصارالله یمن در پاسخ به ادامه حملات آمریکا به این کشور، به قطع خطوط فیبر نوری اینترنت جهان در دریای سرخ تهدید کرده است. با این حال با بررسی بیشتر متوجه شدیم که این خبر احتمالاً ساختگی باشد و تهدیدی از سوی انصارالله صورت نگرفته است.

آیا حوثی‌ها می‌خواهند به کابل‌های فیبر نوری دریای سرخ حمله کنند؟

چندی قبل شایعه‌ای در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد که در آن ادعا شده بود یک کانال تلگرامی وابسته به انصارالله عکسی از بستر دریا را به اشتراک گذاشته است که کابل‌های فیبر نوری زیردریا را نشان می‌دهد که در نزدیکی آب‌های سرزمینی یمن، خطوط چندین منطقه از جهان را به هم متصل کرده است.

در ادامه ادعاهایی مطرح شد که نیروهای مسلح یمن را به تهدید به قطع اینترنت جهان در پاسخ به حملات به غزه و هدف قرار دادن یمن توسط آمریکا متهم می‌کرد.

اما طبق گزارش المیادین، مشخص شد که «مؤسسه تحقیقات رسانه‌ای خاورمیانه» در پس انتشار این ادعا بوده است.

موسسه تحقیقات رسانه خاورمیانه یک موسسه آمریکایی و تنها منبع اصلی است که این شایعه را آغاز کرده، در حالی که سایر پلتفرم‌های شبکه اجتماعی این مقاله را بدون هیچ مدرک قابل‌توجهی که آن را اثبات کند، منتشر کردند.

دلیل دیگر شایعه بودن این موضوع، عدم انتساب رسمی کانال تلگرام به انصارالله و همچنین عدم اعلام بیانیه رسمی از سوی آن‌ها بود.

در ادامه هم شاهد رد مستقیم این ادعا توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات یمن بودیم. تنها دو روز پس از ادعای مؤسسه تحقیقاتی، وزارت ارتباطات یمن با انتشار بیانیه‌ای این اتهامات را رد کرد و تأکید کرد که یمن قصد دارد این کابل‌ها را ایمن نگه دارد.

واکنش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات یمن به شایعه قطع خطوط اینترنت
تکذیب شایعه قطع خطوط اینترنت توسط وزارت ارتباطات یمن