Web Analytics Made Easy - Statcounter

برای شروع طراحی سایت بهتر است یا طراحی اپلیکیشن؟

با توجه به افزایش روز افزون در خواست ها برای شروع کسب و کار های اینترنتی خوب است تا یک بار برای همیشه به این سوال پاسخ داد که برای شروع طراحی سایت بهتر است و یا طراحی اپلیکیشن؟

با داغ شدن بازار کسب و کار های اینترنتی افراد بسیاری صرفا به دلیل اینکه فکر می کنند داشتن اپلیکیشن با کلاس تر است و یا می گویند ما طراحی سایت بلد هستیم پس کسب و کار خود را با ساخت و طراحی وب سایت شروع می کنیم اقدام به طراحی سایت و اپلیکیشن برای کسب و کار خود می کنند. اما واقعاً برای شروع کدام بهتر است و به چه دلیل؟

برای شروع طراحی سایت بهتر است یا طراحی اپلیکیشن؟

طراحی سایت یا طراحی اپلیکیشن

نمی توان برای همه افراد یک نسخه مشابه پیچید و گفت که برای تمام کسب و کار ها در شروع، طراحی سایت بهتر است و یا برعکس تمام کسب و کار ها باید نسخه اینترنتی کسب و کار خودشان را با ساخت اپلیکیشن شروع کنند. هر کسب و کاری با توجه به ماهیت و کسب و کار خودش برای شروع نیاز به یک بستر متفاوت دارد؛ به طور مثال برای یک دکتر بهترین انتخاب طراحی سایت پزشکی است، در صورتی که یک رستوران دار انتخاب دیگری باید داشته باشد. در ادامه با بررسی ویژگی های هر کدام مسیر پیش رویتان را تا حد زیادی روشن می کنیم تا راحت تر بتوانید برای بستر مناسب در شروع کسب و کار خود برنامه ریزی کنید.

طراحی اپلیکیشن 

اپلیکیشن ها و یا همان نرم افزار های موبایل که در میان مردم به اپ هم معروف هستند روز به روز در حال پیشرفت و توسعه اند و در موبایل های هر کدام از ما ها تعداد بسیار زیادی از آن ها دیده می شود. هر کدام از این اپلیکیشن ها وظیفه خاص خود را دارند و مسئول بر طرف کردن نیازی خاص اند. مثلا اپلیکیشن هایی که با کمک آن ها می توان به امور بانکی خود پرداخت و یا حتی اپ هایی که به جای تاکسی ها تلفنی آمده اند و تنها با چند کلیک می توان با آن کار کرد. حتی امروزه برای سفارش غذا و خوراکی و حتی خرید نان هم از اپ استفاده کمی شود. یکی از مزیت های فوق العاده طراحی اپلیکیشن این است که با یک بار نصب کردن روی تلفن همراه می توان در هر زمان و حتی گاهی بدون نیاز به اینترنت از آن استفاده کد و دیگر مثل سایت ها نیازی نیست که حتما اتصال فعال و قوی به اینترنت داشته باشید و هر بار برای ورود به سایت آدرس سایت را در مرورگرتان تایپ کنید تا بتوانید از خدمات آن وب سایت استفاده کنید. سایت های بسیاری همچون دیجیکالا هستند که علاوه بر استفاده از خدمات طراحی سایت فروشگاهی، برای راحتی کاربران خود به فکر طراحی اپلیکیشن نیز افتاده اند و در حال استفاده از هر دو بستر هستند. از دیگر مزایایی که حتی بسیاری از سایت های بزرگ را راضی به طراحی اپلیکیشن کرده می توان به این موضوع اشاره کرد که اپلیکیشن امکان خرید مجدد و جذب مشتری و همچنین تبدیل مشتری ها به مشتریبان وفادار را تا درصد سیار بالایی افزایش می دهد و در کنار تمام این ها از طریق اپلیکیشن می توان به صورت مداوم و البته هدفمند برای مخاطبین و کاربران اپ نوتیفیکیشن ارسال کرد و مخاطبین را از آخرین اتفاقات و تخفیف ها و دیگر امکانات کسب و کار با خبر ساخت. 

طراحی سایت

طراحی سایت

طراحی وب سایت تبدیل به یکی از مهم ترین نیاز های امروز کسب و کار ها شده و داشتن آن باعث آگاهی بیشتر از برند و صد البته جذب مشتری جدید می شود. به دلیل اینکه طراحی سایت در فضای آنلاین اینترنت است می تواند برای شما مشتریان زیاد و از سراسر جهان به ارمغان بیاورد مزیتی که متاسفانه اپلیکیشن موبایل تا حد زیادی از آن محروم است. از دیگر مزایای طراحی سایت نیز می توان به تعامل بیشتر با کاربر و همچنین ارائه ی بهتری از کسب و کار اشاره کرد و این امر بسیار کاربردی و مهم است خصوصا در طراحی سایت شرکتی و وب سایت های شرکت های مختلف ، چرا که با استفاده از مقالات و مطالبی که می توان در وب سایت قرار داد مخاطبین و کاربرانتان را بیشتر با کسب و کار خود آشنا می کنید و حتی با تعامل هایی که کاربران با سایت شما انجام می دهند، می توانید آن ها را به مشتریان وفادار خود تبدیل کنید، مهمی که با کمک تابان شهر به راحتی قابل اجرا است. امکان وجود چت آنلاین هم یکی دیگر از ویژگی های طراحی سایت است که مورد توجه عده ی کثیری واقع شده و با استفاده از این امکان می توانید به سوالات کاربران خود پاسخ داده و آن را متقاعد به خرید محصول و یا حتی خدمات خود کنید.

و البته که این مزیت بزرگ طراحی سایت را که می توان بخش های مختلف آن را در کوتاه ترین زمان و به مراتب راحت تر از تغییرات اپلیکیشن تغییر داد را نمی توان نادیده گرفت. در طراحی سایت شما به راحتی و حتی با دانش کم فنی می توانید محتوا های سایتتان را آپدیت کنید و یا بخش های جدیدی به آن اضافه و یا حتی حذف کنید اما این امر دز اپلیکیشن ها به همین راحتی نخواهد بود و برای انجام حتی کوچک ترین تغییرات نیاز به کمک یک برنامه نویس پیدا خواهید کرد و علاوه بر آن متحمل هزینه های افزوده ای نیز خواهید شد.

نتیجه گیری

تا اینجای این مطلب با خصوصیات و ویژگی های طراحی اپلیکیشن و طراحی سایت آشنا شدیم و تا حدودی دریافتیم که هر کدام چه مزیت هایی نسبت به دیگری دارد. در واقع انتخاب اینکه در ابتدای کسب و کار اینترنتی خود به کدام یک از این دو نیاز دارید رابطه ی مستقیمی با کسب و کارتان دارد. به طور مثال اگر شما شرکتی هستید که خدماتی ارائه می دهد اما آن خدمات را نمی توان به صورت آنلاین ثبت و رزرو کرد و حتی باید پیش از آن با شما صحبت شود، طراحی سایت چیزی است که شما به آن نیاز دارید، از این طریق شما می توانید در وب سایت خود خدماتتان را شرح دهید و کاربران مختلف در سراسر جهان آن را ببینند و در صورت نیاز به آن خدمات با شما تماس حاصل کنند. و اما در دست دیگر اگر شما صاحب کسب و کاری هستید که می خواهید کاربر در سریعترین زمان و به راحت ترین شکل ممکن سفارش خود را ثبت کند شما به اپلیکیشن نیاز پیدا خواهید کرد و برای مثال هم می توان به رستوران ها و یا حتی سوپر مارکت هایی اشاره کرد که قصد راه اندازی کسب و کار خود را در بستر هایی مانند اپلیکیشن و سایت دارند اشاره کرد.