Web Analytics Made Easy - Statcounter

مهندس ایرانی توییتر مدعی شنود از سوی واتساپ شد

فواد دبیری، مهندس ایرانی توییتر مدعی شد که اپلیکیشن واتساپ حتی در نیمه‌های شب دائماً از میکروفون استفاده می‌کند. این توییت پس از اظهار نظر ایلان ماسک با واکنش‌های بسیار گسترده روبرو شده است.
شنود و نقض حریم خصوصی توسط واتساپ - واتسپ - واتس‌اپ

اسکرین‌شات یک مهندس توییتر از دستگاه خود باعث نگرانی در مورد دسترسی واتساپ به میکروفون دستگاه‌ها شده است، حتی در زمانی که این برنامه در حال استفاده نیست. فواد دبیری مدعی شده است که اپلیکیشن واتساپ حتی در هنگام خواب دائماً از میکروفون استفاده کرده است. توییت او تا لحظه انتشار این خبر بیش از 74 میلیون بازدید داشته است.

توییت فواد دبیری در مورد شنود واتساپ و روشن بودن میکروفون آن در زمان خواب کاربر

نگرانی او همچنین با واکنش رئیسش، ایلان ماسک، مواجه شد. ایلان ماسک در پاسخ به او نوشت: «به هیچ چیز اعتماد نکن!».

توییت ایلان ماسک در پاسخ به فواد دبیری

دولت هند این حادثه را نقض حریم خصوصی خواند و گفت که فورا آن را بررسی خواهد کرد. وزیر امور الکترونیک و فناوری اتحادیه اروپا نیز به این موضوع واکنش داد:«این یک نقض غیرقابل قبول و نقض حریم خصوصی است. ما این موضوع را بی‌درنگ بررسی می‌کنیم و در مورد هرگونه نقض حریم خصوصی حتی پیش از زمانی که لایحه جدید حفاظت از داده‌های شخصی دیجیتال آماده می‌شود، اقدام خواهیم کرد.»

واکنش واتساپ به توییت جنجالی

واتساپ این ادعا را رد کرده و گفته است:«کاربران کنترل کاملی بر تنظیمات میکروفون خود دارند که گوگل باید آن‌ها را بررسی و اصلاح کند. پس از اعطای مجوز، اپلیکیشن ما تنها زمانی به میکروفون دسترسی پیدا می‌کند که کاربر در حال برقراری تماس یا ضبط یک یادداشت صوتی یا ویدیو باشد و حتی در آن زمان، این ارتباطات با رمزگذاری انتها به انتها محافظت می‌شوند تا واتساپ نتواند آنها را بشنود.»

پاسخ واتساپ به ادعای فواد دبیری در باره نقض حریم خصوصی و شنود دستگاه

با این حال، چندین کاربر در بخش نظرات ادعا کرده‌اند که با مشکلات مشابهی روبرو هستند.

واتساپ همچنان به عنوان محبوب‌ترین برنامه پیام‌رسان، مدعی استفاده از رمزگذاری سرتاسری است. با این حال این اپلیکیشن در گذشته نیز با مشکلات حریم خصوصی روبرو بوده است، مانند به اشتراک‌گذاری برخی از داده‌های کاربران از قبیل شماره تلفن، اطلاعات دستگاه، مکان و مخاطبین با شرکت مالک خود «متا».