Web Analytics Made Easy - Statcounter

واردات آیفون همچنان ممنوع خواهد بود

محمد رضا عالیان، عضو هیئت رئیسه انجمن واردکنندگان موبایل، از تداوم ممنوعیت واردات گوشی آیفون خبر داد
ممنوعیت واردات گوشی های آیفون ۱۵ و ۱۴ و ۱۳

محمد رضا عالیان، سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، آخرین وضعیت واردات گوشی آیفون را تشریح کرد. وی با تکذیب اخبار لغو ممنوعیت واردات آیفون، بر ادامه ممنوعیت واردات این گوشی تاکید کرد و گفت: ممنوعیت واردات آیفون پابرجاست و مصوبه اخیر دولت به معنای لغو این ممنوعیت نیست. در این مصوبه آمده است که در صورت لغو ممنوعیت در آینده، تعرفه ۹۶ درصدی برای واردات گوشی‌های آیفون اعمال خواهد شد.

محمدرضا عالیان - سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل
محمدرضا عالیان

عالیان در ادامه به پیشنهاد کمیسیون اصل ۹۰ مجلس برای ممنوعیت واردات آیفون اشاره کرد و افزود: لغو ممنوعیت واردات آیفون نیازمند بررسی مجدد توسط این کمیسیون و ارائه درخواست به وزارت صمت است.

وی با بیان اینکه مسئولیت تصمیم‌گیری نهایی در خصوص واردات آیفون بر عهده وزارت صمت است، گفت: فعلا هیچ خبر و برنامه‌ای برای لغو ممنوعیت واردات آیفون وجود ندارد.

واردات آیفون 13 هم ممنوع شد

همانطور که می‌دانید، ممنوعیت واردات گوشی‌های آیفون از مدتی قبل در کشور کلید خورده بود. اما در این میان، برخی از مدل‌های قدیمی‌تر مانند آیفون 13 از این ممنوعیت مستثنی شده بودند.

اما با بخشنامه جدید گمرک که در خرداد 1403 ابلاغ شد، ممنوعیت واردات آیفون 13 نیز رسما شامل این طرح شد. این بخشنامه ناگهانی، تلاطم زیادی در بازار موبایل ایجاد کرد و قیمت آیفون 13 افزایش یافت.

دلایل مختلفی برای ممنوعیت گوشی‌های آیفون گمانه‌زنی می‌شود؛ از حمایت از تولید داخلی گوشی‌های هوشمند گرفته تا مسائل مربوط به قیمت هنگفت گوشی‌های آیفون و اقدام متقابل در برابر تحریم‌های آمریکا.

آیفون ۱۳ - iphone 13