Web Analytics Made Easy - Statcounter

گوشی‌های آیفون و اندروید در خطر نرم افزار جاسوسی ایتالیایی

شرکت آلفابت روز پنجشنبه در گزارشی اعلام کرد که از ابزارهای هک یک شرکت ایتالیایی برای جاسوسی از گوشی‌های هوشمند آی او اس و اندروید در ایتالیا و قزاقستان استفاده شده است.

در این گزارش آمده است که آزمایشگاه RCS مستقر در میلان، که وب‌سایت آن آژانس‌های تابع قوانین اتحادیه اروپا را مشتری خود می‌داند، ابزارهایی را برای جاسوسی از پیام‌های خصوصی و مخاطبین دستگاه‌های هدف توسعه داده است.

رگولاتورهای اروپایی و آمریکایی در حال بررسی قوانین جدید احتمالی در مورد فروش و واردات نرم افزارهای جاسوسی هستند.

گوگل در بیانیه‌ای گفت: «این فروشندگان امکان گسترش ابزارهای هک خطرناک را فراهم می‌کنند و دولت‌هایی را مسلح می‌کنند که قادر به توسعه این قابلیت‌ها در داخل نیستند.»

بیلی لئونارد، محقق ارشد گوگل گفت: «گوگل معتقد است هکرهایی که از نرم‌افزار جاسوسی RCS استفاده می‌کنند با ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی در آن منطقه همکاری می‌کنند، که این موضوع نشان می‌دهد آن‌ها با گروه‌های تحت حمایت دولت‌ها ارتباط داشته‌اند.»

دولت‌های ایتالیا و قزاقستان به درخواست‌ها برای اظهار نظر پاسخ ندادند. یکی از سخنگویان اپل گفت که این شرکت تمام حساب‌ها و گواهی‌های شناخته شده مرتبط با این کمپین هک را باطل کرده است.

گوگل اعلام کرد که اقداماتی را برای محافظت از کاربران سیستم عامل اندروید انجام داده و به آن‌ها در مورد این نرم‌افزارهای جاسوسی هشدار داده است.

واکنش آزمایشگاه RCS

آزمایشگاه RCS گفت محصولات و خدمات آن با قوانین اروپایی مطابقت دارد و به آژانس‌های مجری قانون در بررسی جرایم کمک می‌کند.

این شرکت در ایمیلی به رویترز گفت:«کارکنان آزمایشگاه RCS در جریان استفاده از محصولات قرار نمی‌گیرند و در هیچ فعالیتی که توسط مشتریان مربوطه انجام می‌شود، شرکت نمی‌کنند و آزمایشگاه ما هرگونه سوء استفاده از محصولات خود را محکوم می‌کند.»

رشد صنعت نرم‌افزارهای جاسوسی

صنعت جهانی ساخت نرم‌افزارهای جاسوسی برای دولت‌ها در حال رشد است و شرکت‌های بیشتری ابزارهای رهگیری را برای اجرای قانون توسعه می‌دهند. فعالان ضد جاسوسی  این شرکت‌ها را به کمک به دولت‌هایی متهم می‌کنند که در برخی موارد از چنین ابزارهایی برای سرکوب حقوق بشر و حقوق شهروندی استفاده می‌کنند.

این صنعت زمانی که نرم‌افزار جاسوسی اسرائیلی پگاسوس توسط چندین دولت برای جاسوسی از روزنامه‌نگاران، فعالان و مخالفان مورد استفاده قرار گرفته است، در کانون توجه جهانی قرار گرفت.

نرم افزار جاسوسی پگاسوس

بیل مارکزاک، محقق امنیتی در آزمایشگاه سیتیزن‌لب گفت: احتمالاً ابزار آزمایشگاه RCS به اندازه پگاسوس مخفی نباشد، اما همچنان می‌تواند پیام‌های سوژه‌ها را بخواند و رمزهای عبور را مشاهده کند.»

وی افزود: «این نشان می‌دهد که اگرچه این دستگاه‌ها در همه جا وجود دارند، اما هنوز راه زیادی برای ایمن‌سازی آنها در برابر این حملات قدرتمند وجود دارد.»

آزمایشگاه RCS در وب‌سایت خود، خود را سازنده فناوری‌ها و خدمات «شنود قانونی» از جمله صدا، جمع‌آوری داده و «سیستم‌های ردیابی» معرفی می‌کند. این سازمان می‌گوید روزانه 10000 هدف رهگیری شده را تنها در اروپا مدیریت می‌کند.

محققان گوگل دریافتند که آزمایشگاه RCS قبلا با شرکت جاسوسی جنجالی و منحل شده ایتالیایی Hacking Team که به طور مشابه نرم افزار نظارتی برای دولت‌های خارجی ایجاد کرده بود تا از تلفن‌ها و رایانه‌ها استفاده کنند، همکاری کرده بود. Hacking Team پس از اینکه قربانی یک هک بزرگ در سال 2015 شد و اسناد داخلی متعددی از آن افشا شد، از بین رفت.