Web Analytics Made Easy - Statcounter

معرفی خدمات فیزیوتراپی

مشکلات عضلانی اسکلتی یکی از شایع ترین مشکلات این روزهای مردم است که در نتیجه سبک زندگی ماشینی، چاقی، تغذیه نامناسب، عدم تحرک و …  به وجود آمده است. کمتر کسی را می توان دید که حداقل یکبار دچار گردن درد، تاندینوپاتی، کمر درد، زانو درد، اسپاسم های عضلانی و … نشده باشد.

چنانچه این آسیب ها در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود به راحتی قابل درمان هستند ولی متاسفانه اغلب افراد زمانی اقدام به درمان میکنند که این مشکلات در مراحل پیشرفته خود قرار دارند و شاید دیگر از روش های درمانی غیر تهاجمی مثل دارو درمانی و فیزیوتراپی نتوان استفاده کرد و حتما نیاز به اقدامی تهاجمی مثل عمل جراحی باشد.

در این مقاله سعی داریم به بررسی فیزیوتراپی به عنوان روشی غیر تهاجمی و مفید در درمان این قبیل مشکلات بپردازیم.

فیزیوتراپی یک روش درمانیست که شامل درمان طیف وسیعی از آسیب‌ها، اختلالات و بیماری‌هایی است که مفاصل، ماهیچه‌ها، رباط‌ها و تاندون ها را تحث تاثیر قرار میدهد .

آسیب های ورزشی، درد مفاصل، بیماری های رمانتیسمی مانند آرتریت روماتوئید و مشکلات پس از جراحی نمونه هایی از مسائلی هستند که فیزیوتراپی می تواند به درمان آنها کمک کند.

هدف اصلی از درمان فیزیوتراپی بهبود کارایی، افزایش رنج حرکتی، افزایش قدرت ماهیچه ها ، انعطاف ماهیچه ها ، استقامت ماهیچه ها، بهبود کیفیت زندگی افراد، بهبود شرایط ایستادن و راه رفتن و در نهایت بهبود وضعیت کلی فرد هست.

فیزیوتراپیست کیست؟

فیزیوتراپیست ها دانش عمیقی در مورد نحوه عملکرد بدن و مهارت های عملی تخصصی بالینی برای ارزیابی، تشخیص و درمان علائم بیماری، آسیب و ناتوانی دارند. فیزیوتراپی شامل توانبخشی و همچنین پیشگیری از آسیب و ارتقای سلامت و تناسب اندام است. فیزیوتراپیست ها اغلب در تیم هایی با سایر متخصصان سلامت کار می کنند تا به نیازهای مراقبت های بهداشتی فرد کمک کنند.

کلمه فیزیوتراپی به معنی درمان با استغاده از مدالیته های فیزیکی مانند جریان الکتریکی ،گرما ،سرما ،اشعه مادون قرمز ،ماورای بنفش، تمرین درمانی و … است .

معمولا یک مرکز فیزیوتراپی شامل دو قسمت است :1 مکانوتراپی 2 الکترو تراپی

مکانوتراپی فیزیوتراپی چیست؟

بخشی است در یک مرکز فیزیو تراپی که تمرینات ورزشی مورد نیاز بیمار در آنجا داده میشود و شامل وسایلی ازقبیل فریم ،صندلی کوادریسپس،شولدرویل و ….میباشد

الکتروتراپی فیزیوتراپی چیست؟

بخشی در یک مرکز فیزیوتراپی است که با استفاده از دستگاه های الکتریکی مختلف از قببل استیمیولاتور، اولتراسوند، لیزر، مگنت، تکار و …به بیمار کمک میشود .

معرفی اجمالی دستگاه های الکتروتراپی

استیمولاتور: تحریک الکتریکی نوعی روش فیزیوتراپی یا درمانی است که برای انجام وظایف مختلف در فیزیوتراپی استفاده می شود. بااین هدف که اعمال جریان الکتریکی به تقویت عضلات، مسدود کردن سیگنال‌های درد و بهبود گردش خون کمک می‌کند.اگر آسیب یا دردی دارید که باعث درد میشود یا از حرکت روان مفاصل شما جلوگیری کند فیزیوتراپیست ممکن است از تحریک الکتریکی به عن.وان بخشی از برنامه توانبخشی شما استفاده کند.

اولتراسوند درمانی: روشی است که معمولاً در فیزیوتراپی برای گرم کردن عمیق بافت‌های نرم بدن استفاده می‌شود. این بافت ها شامل ماهیچه ها، تاندون ها، مفاصل و رباط ها هستند.

.مگنت: مغناطیس درمانی به دلیل اثرات مفید آن در درمان درد و بازسازی بافت، تکنیکی است که به طور فزاینده ای در فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می گیرد.

موارد کاربرد مگنت: شرایط مزمن عضلات و مفاصل ،شرایط پس از سانحه، رگ های واریسی ، فرایند های التهابی مختلف، درمان سیاتیک ، بیرون زدگی دیسک کمر و …

لیزر: فیزیوتراپیست ها از لیزر برای تسکین درد، تسریع بهبود و کاهش التهاب استفاده میکنند.

موارد کاربرد لیزر: کاهش التهاب، تسریع روند ترمیم ، کاهش ورم و درد ، افزایش خونرسانی موضع.

تکار: درمان TECAR با تحریک فرآیندهای ترمیم فیزیولوژیکی بدن عمل می کند. به همین دلیل است که اغلب برای بازسازی بافت استفاده می شود.

 TECAR فقط به حرفه فیزیوتراپ محدود نمی شود، بلکه پزشکان از آن به عنوان یک تکنیک تکمیلی برای بهبود جراحی، اثرات درمان پرکننده یا به عنوان درمان منفرد برای سفت کردن پوست و خطوط بدن استفاده می کنند.

یکی از مشکلات مطرح در بحث درمان دسترسی یکسان تمامی افراد جامعه به خدمات درمانی من جمله فیزیوتراپی میباشد این موضوع در بین مردم کلان شهر تهران با وجود جمعیت میلیونی بیشتر احساس میشود و در همین راستا 
کلینیک فیزیوتراپی دیاکو با توجه نیاز مبرم مردم شهرستان های شرق استان تهران در سال 1400 در شهرستان دماوند افتتاح شد تا بتواند بخشی از نیاز درمانی در زمینه مشکلات اسکلتی عضلانی مردم این مناطق را مرتفع کند. این مرکز تمامی خدمات ذکر شده من جمله الکترو تراپی ،اولتراسوند درمانی ، لیزر تراپی در دماوند ،مگنت تراپی ،شاک ویو تراپی و … را با بالاترین کیفیت توسط فیزیوتراپیست های متخصص ومجرب ارائه میدهد .

شهرستان پردیس یکی از مناطق پر جمعیت در شرق استان تهران میباشد که مردم ساکن در این منطقه با توجه به تراکم جمعیت و کمبود مراکز فیزیوتراپی پردیس میتوانند  جهت دریافت هر گونه خدمات فیزیوتراپی در کمترین زمان به کلینیک نامبرده مراجعه کنند.