Web Analytics Made Easy - Statcounter
پردازنده نسل سیزدهم اینتل Raptor Lake

نسل سیزدهم اینتل در بنچمارک‌ها ۲۰ درصد سریع‌تر از نسل قبلی است

پردازنده‌های نسل سیزدهم در راه هستند

با نزدیک‌تر شدن به تاریخ رونمایی پردازنده‌های نسل سیزدهم اینتل، افشای اطلاعات در مورد پردازنده‌های آینده اینتل افزایش می‌یابد. بنچمارک‌های جدید یک نمونه پیش‌ساخته i9-13900 نشان می‌دهد که این CPU به لطف اضافه‌شدن هشت هسته E اضافی، بهبود چشمگیری در عملکرد چند رشته‌ای دارد.

Intel Core i9-12Gen - اینتل کور آی ۹ نسل دوازدهم

پردازنده‌های نسل سیزدهم اینتل تحت عنوان سری Raptor Lake هنوز چند ماهی تا رونمایی فاصله دارند، اما این موضوع مانع از دستیابی و تست نمونه اولیه i9-13900 توسط یک وبسایت فناوری چینی نشده است.

نسل جدید دارای 8 هسته Performance و 16 هسته Efficient است که دو برابر هسته‌های نسل قبلی خود یعنی i9-12900 است. تفاوت های قابل توجه دیگر، ریزمعماری جدید برای هسته‌های P، با اسم رمز Raptor Cove، و افزایش مقدار حافظه نهان L2 و L3 است.

ExpReview از یک مادربرد نسل فعلی Z690 برای آزمایش استفاده کرد و متوجه شد که پردازنده جدید به طرز شگفت‌آوری از قبل پشتیبانی می‌شود. با این حال، به دلیل اینکه یک نمونه مهندسی‌شده است، هسته‌های اصلی تنها تا 3.8 گیگاهرتز تقویت می‌شوند.

در بنچمارک‌های معروف، i9-13900 در مقایسه با i9-12900K که در همان فرکانس قفل شده است، به لطف آن هسته‌های E اضافی، به طور متوسط ​​20 درصد سریع‌تر است. تراشه Raptor Lake در بارهای کاری تک رشته‌ای و بازی کمی کندتر از نسل قبلی خود است، اگرچه احتمالاً می‌توانیم علت آن را عدم پشتیبانی مناسب بایوس بیان کنیم.

در اوایل این هفته، اینتل همچنین قابلیت Extreme Tuning Utility را به‌روزرسانی کرد و از چیزی که «افزایش سرعت حرارتی کارآمد» نامیده می‌شود و برخی از قابلیت‌های اورکلاک جدید پرده‌برداری کرد.

یک افشاکننده سخت‌افزار عنوان کرده است که یک Raptor Lake دارای SKU رده بالا (جانشین i9-12900KS؟) ممکن است از این ویژگی‌ها برای تقویت تا 6 گیگاهرتز در یک یا دو هسته استفاده کند.

نسل سیزدهم اینتل احتمالاً تا شش گیگاهرتز فرکانس خواهند داشت

در اخبار مرتبط، اخیراً لیستی از مادربردهای Z790 و H770 آینده Asrock به بیرون درز کرده است که تأیید می‌کند پلتفرم Raptor Lake اینتل همچنان از حافظه DDR4 پشتیبانی می‌کند.