Web Analytics Made Easy - Statcounter
سی پی یو زئون اینتل

اینتل با تخفیف‌های سنگین سی پی یو زئون، دست AMD را از بازار سرور کوتاه می‌کند

امپراتور پردازنده‌ها مقابله به مثل می‌کند
امپراتور پردازنده‌ها مقابله به مثل می‌کند

اینتل هنوز 90 درصد سهم قابل توجهی از بازار سی پی یو سرور را در اختیار دارد. با این حال، چندی است این شرکت به موفقیت‌های خود ادامه نمی‌دهد. AMD با پردازنده‌های Epyc خود به فضای سرور وارد شده است، بنابراین اینتل در حال حاضر سی پی یو زئون را با تخفیف می‌فروشد تا توانایی شرکت در جبران هزینه‌های بالای تولید و تنگناهای زنجیره تامین را به چالش بکشد.

ورود AMD به بازار پردازنده‌های رومیزی و دسکتاپ

اینتل واقعاً این اواخر خطر ناشی از AMD را احساس می‌کند. این شرکت اخیر در سال‌های اخیر پیشرفت چشمگیری در سهم بازار پردازنده‌های x86 داشته است و اخیراً به 22/5 درصد رسیده، بالاترین رقمی که از سال 2007 تاکنون داشته است. این کار را با تغییر تمرکز به پردازنده‌های رومیزی با ارزش و بیش‌تر انجام داد. تا جایی که می‌تواند سی پی یو‌های گیمینگ تولید کند.

اینتل با ارائه تخفیف در پردازنده‌های نسل 11 و 10 سری Core به سرعت پاسخ داد، اما AMD همچنان پرفروش ترین نمودارهای آمازون تا به امروز است. اوضاع برای AMD در بازار پردازنده‌های نوت بوک بهتر به نظر می‌رسد، اما محدودیت‌های عرضه باعث می‌شود این شرکت از پیشرفت سریعتری برخوردار نباشد. این تنها جایی است که اینتل هنوز در آن احساس راحتی می‌کند.

سی پی یو AMD EPYC
پردازنده Epyc

عملکرد استثنایی AMD Epyc سی پی یو زئون را به چالش کشیده است

از سوی دیگر، سی پی یو های سرور در سه ماهه گذشته سهم عمده ای در افزایش سهم AMD در بازار داشتند. این شرکت می‌گوید جدیدترین پردازنده‌های Epyc آن که در ماه مارس راه اندازی شد عملکرد دو برابری را نسبت به همتایان اینتل خود ارائه می‌دهد و این امر باعث شد که این شرکت تقریبا دو سوم هسته‌های سی پی یو را در 500 ابررایانه برتر جهان در ماه ژوئن را تأمین کند.

در حالی که اینتل تقریبا 90 درصد از سهم بازار سرور را در اختیار دارد، این شرکت هنوز دلایلی برای نگرانی دارد. به هر حال، پردازنده‌های سرور بیزنس مهمی هستند که هم مانع ورود بالایی دارند و هم هزینه تعویض بالایی دارند. طبق گفته DigiTimes، اینتل در تلاش است تا AMD را با ارائه تخفیف در سی پی یو زئون، از به دست آوردن سهم بیشتر AMD در بازار سی پی یو سرور جلوگیری کند.

اینتل به دو دلیل این کار را انجام می‌دهد. اولین مورد این است که AMD برای تولید پردازنده‌های Epyc به TSMC وابسته است، در حالی که Intel برای ساخت سی پی یو زئون به کارخانه‌های خود متکی است. برخی از فروشندگان گزارش داده اند که AMD مشکلات عرضه خود را در بیشتر موارد حل کرده است، اما هنوز باید با افزایش قیمت قرارداد TSMC روبرو شود.

سی پی یو های سرور

دلیل دوم این است که برخلاف AMD، تجارت اینتل تنوع بیشتری دارد. این به اینتل اجازه می‌دهد در کوتاه مدت ضربه مالی ببینند، به ویژه مشتریان مقیاس بزرگ اگر تصمیم به همکاری با AMD بگیرند، هزینه‌های بازگشت به اینتل بسیار بالا خواهد بود.

نسل بعدی پردازنده زئون سال آینده به بازار می‌آید

در هر صورت، AMD این روزها سهم اینتل را در بازار سرور می‌بلعد و واضح است که اینتل نگران است؛ به حدی که سی پی یو زئون خود را با تخفیف می‌فروشد، آن هم در شرایطی که آماده عرضه نسل بعدی سی پی یو زئون یعنی Sapphire Rapids خود است. این پردازنده‌ها بر اساس فرآیند پیشرفته SuperFin اینتل هستند و انتظار می‌رود از پردازنده‌های Epyc 3 AMD سریع‌تر باشند. در مورد زمان عرضه آن‌ها، اینتل در حال برنامه ریزی برای شروع تولیدات خرد در اوایل سال آینده و افزایش حجم تولید در سه ماهه دوم سال است.