Web Analytics Made Easy - Statcounter

اینتل شایعات در مورد علت خرابی پردازنده‌های Core i9 را تکذیب کرد

اینتل core i9 - سی پی یو

اخیراً گزارش‌هایی مبنی بر شناسایی علت اصلی مشکلات و خرابی‌های پردازنده‌های رده بالای Core i9 توسط اینتل منتشر شده است. با این حال، اینتل این ادعاها و شایعات را رد و اعلام کرده است که تحقیقات همچنان ادامه دارد.

این شایعات ناشی از گزارش آزمایشگاه ایگور، یک نشریه آلمانی است که ادعا می‌کند سندی داخلی به دست آورده است که عامل آن را «مقدار نادرست در الگوریتم میکروکد مرتبط با ویژگی eTVB» نشان می‌دهد.

eTVB چیست؟

eTVB (enhanced Thermal Velocity Boost) قابلیتی است که فقط برای پردازنده‌های Core i9 رپتور لیک اینتل در دسترس است. این قابلیت این امکان را برای هسته‌های CPU فراهم می‌کند که در صورت وجود فضای حرارتی کافی، به‌طور پویا فراتر از فرکانس توربوی تبلیغ‌شده خود اورکلاک شوند. این امر منجر به عملکرد بهتر در برنامه‌هایی می‌شود که از سرعت کلاک بالا بهره می‌برند.

طبق گزارش آزمایشگاه ایگور، ممکن است مشکل مربوط به نوسانات ولتاژ ناشی از قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض ولتاژ بالا باشد. در حالی که به‌روزرسانی firmware می‌تواند این مشکل خاص را برطرف کند، اما لزوماً علت اصلی خرابی‌ها را برطرف نمی‌کند.

اینتل core i9 نسل ۱۳

مشارکت فروشندگان مادربرد برای کاهش خرابی‌ها

پیش از این، اینتل انگشت اتهام را به سمت تولیدکنندگان مادربرد به دلیل اولویت دادن به عملکرد بر ثبات در تنظیمات firmware آنها نشانه رفته بود. به گفته اینتل این امر باعث شده پردازنده‌ها خارج از مشخصات مورد نظر خود کار کنند. در پاسخ، فروشندگان مادربرد firmware های به‌روزرسانی شده‌ای را برای اینتل منتشر کردند که همه ویژگی‌های ایمنی ضروری را برای CPUها فعال می‌کند.

در حالی که به روز رسانی firmware ممکن است کمی تسکین‌دهنده باشد، اما به نظر می‌رسد علت اصلی مشکلات خرابی Core i9 در حال حاضر یک معما باقی مانده است. اینتل تحقیقات خود را به همراه شرکای خود ادامه می دهد.