Web Analytics Made Easy - Statcounter
intel AI Chips - تراشه‌های دیتاسنتر اینتل - تراشه‌های هوش مصنوعی اینتل

اینتل از تراشه‌های مخصوص مرکز داده رونمایی کرد

تراشه‌های جدید برای تقویت موقعیت اینتل در خارج از بازار CPU و پیشبرد هرچه بیش‌تر هوش مصنوعی طراحی شده‌اند.
تراشه‌های جدید برای تقویت موقعیت اینتل در خارج از بازار CPU و پیشبرد هرچه بیش‌تر هوش مصنوعی طراحی شده‌اند.

شرکت اینتل در حال عرضه پردازنده‌های جدیدی است که برای مراکز داده طراحی شده‌اند، بازاری پرسود که در آن با رقابت سخت‌تری از سوی انویدیا و AMD مواجه است.

مجموعه جدید شامل تراشه‌های هوش مصنوعی به روز شده، نسخه‌های جدید پردازنده‌های Xeon اینتل و نیمه‌هادی‌هایی است که به اتصال شبکه‌های مخابراتی کمک می‌کند. همچنین برای اولین بار، این شرکت تراشه‌های گرافیکی طراحی شده برای مراکز داده را به فروش خواهد رساند و انویدیا را در قلمروی این شرکت به چالش می‌کشد.

مدیر اجرایی اینتل، پت گلسینگر، پس از یک سال تلاش این غول تراشه، محصولات خود را در یک رویداد شرکت در دالاس در روز سه‌شنبه معرفی کرد. اگرچه پردازنده‌های اینتل بیشترین استفاده را در مراکز داده عظیمی دارند که اینترنت و شبکه‌های شرکتی را اجرا می‌کنند، اما شرکت‌های رقیب با سرعت بیشتری در حال رشد هستند و سهم خود را از این بازار افزایش می‌دهند. این مسئله بازار مراکز داده را به یک میدان جنگ کلیدی که اینتل می‌تواند تسلط خود را دوباره تثبیت کند، تبدیل کرده است.

گردش مالی انویدیا در حوزه مراکز داده از سال 2019 سه برابر شده و به بیش از 10 میلیارد دلار در سال رسیده است. در همین حال، AMD شاهد افزایش درآمد کلی 71 درصدی در سه ماهه اول بود که ناشی از فروش پردازنده‌های سرورهای رایانش ابری بود.

پردازنده‌های گرافیکی و هوش مصنوعی

محصولات جدید برای تقویت موقعیت اینتل در خارج از قدرت سنتی این شرکت (واحدهای پردازش مرکزی – CPU) و پیشبرد عمیق‌تر هوش مصنوعی طراحی شده‌اند. ارائه‌دهندگان خدمات ابری، پیشگامان استفاده از هوش مصنوعی برای درک داده‌های ایجاد شده توسط گوشی‌های هوشمند و برنامه‌های کاربردی اینترنتی بودند.

انویدیا در عرضه پردازنده‌های گرافیکی برای بازار مراکز داده پیشگام بود و AMD از آن پیروی کرد. اکنون اینتل نیز به این بازی اضافه شده است. این شرکت که قبلا هرگز تراشه‌های گرافیکی مستقل ارائه نکرده بود، فروش یک پردازنده گرافیکی به نام Arctic Sound را از سه ماهه سوم آغاز خواهد کرد. اینتل گفت که شرکت‌های Dell Technologies، HPE و سیسکو سیستمز همگی قصد دارند سرورهایی با این تراشه جدید ارائه دهند.

این شرکت همچنین شتاب‌دهنده‌های هوش مصنوعی Habana Gaudi و Greco خود را ارتقا می‌دهد، تراشه‌هایی که برای آموزش و سپس اجرای نرم‌افزار هوش مصنوعی در حین تصمیم‌گیری بر اساس داده‌های دریافتی، استفاده می‌شوند. اینتل گفت که نسخه جدید بر اساس فناوری پیشرفته‌تری ساخته و با محصولات انویدیا در بازار مقایسه خواهد شد. تشخیص صدا و پردازش تصویر دو کاربردی هستند که می‌توانند از چنین شتاب دهنده‌هایی بهره ببرند.