Web Analytics Made Easy - Statcounter
مدیر عامل اینتل می گوید کمبود تراشه ممکن است تا سال 2023 ادامه یابد

مدیر عامل اینتل می گوید کمبود تراشه ممکن است تا سال 2023 ادامه یابد

پت جلسینگر، مدیر اجرایی شرکت اینتل، کمبود نیمه هادی‌های جهانی را تا سال 2023 می‌بیند و چشم انداز در حال رشد این صنعت پیشگام نشان می‌دهد که اختلالات تأمین تراشه در شرکت‌ها و مصرف کنندگان به زودی پایان نمی‌یابد.

آقای جلسینگر در مصاحبه ای پس از ثبت درآمد سه ماهه دوم این شرکت در روز پنجشنبه، گفت که ممکن است یک یا دو سال طول بکشد تا به تعادل مناسب عرضه و تقاضا در صنعت نیمه‌هادی‌ها برسیم. وی گفت: «هنوز راه طولانی در پیش داریم.»

آقای جلسینگر در ادامه بیان کرد که کمبود عرضه باید نشانه‌هایی از کاهش در اواخر امسال را نشان دهد و این اظهارات را بازتاب اظهارات شرکت تولید کننده نیمه‌هادی تایوان، بزرگترین سازنده تراشه قراردادی در جهان، می‌داند. TSMC هفته گذشته اعلام کرد که کمبود تراشه ای که خودروسازان را با مشکل روبرو کرده است، پس از افزایش تولید تراشه‌های خودرو، در چند ماه آینده کاهش می‌یابد.

TSMC و Intel در حال اضافه کردن کارخانه‌های جدید تولید تراشه هستند، اگرچه برخی از این ظرفیت تا دو سال دیگر آماده نخواهد بود.

از زمان پیوستن مجدد به اینتل در ماه فوریه، آقای جلسینگر به شدت به احیای این غول تراشه روی آورده است. او متعهد به ایجاد یک عملیات ساخت تراشه‌های قراردادی شده است، از گسترش کارخانه‌های بزرگ خبر داده و استعدادهایی را برای بازگرداندن قدرت فناوری نماد سیلیکون ولی به خود جلب کرده است. وال استریت ژورنال گزارش داده است که این شرکت همچنین در حال مذاکره برای خرید بالقوه 30 میلیارد دلاری GlobalFoundries است که بزرگترین خرید آن تا کنون خواهد بود و نشان می‌دهد که آقای گلسینگر در تبدیل اینتل به تولیدکننده تراشه تجاری چقدر جدی است.

آقای گلسینگر از پرداختن به جزئیات مذاکرات خودداری کرد، اما گفت: «این صنعت در بلندمدت یک صنعت تلفیقی خواهد بود و ما یکی از شرکت‌هایی هستیم که می‌توانیم ادغام کننده باشیم.»

اینتل اعلام کرد فروش و سود سه ماهه دوم نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب 19.6 و 5.1 میلیارد دلار بوده است. بر اساس تحلیلگران مورد بررسی FactSet، وال استریت به طور متوسط ​​انتظار فروش 17.8 میلیارد دلار و 4.2 میلیارد دلار سود را داشت.

آقای گلسینگر روز پنجشنبه در بیانیه‌ای گفت: «همچنان دیجیتالی شدن همه چیز شتاب می‌گیرد و یک فرصت رشد گسترده برای ما و مشتریان ما در زمینه‌های اصلی و تجاری نوظهور ایجاد می‌کند.»

به گفته استیسی راگسون، تحلیلگر تحقیق برنشتاین، اگرچه نتایج و راهنمایی‌های اینتل فراتر از انتظارات وال استریت بود، اما ارقام نشان می‌دهد که حاشیه سود شرکت ممکن است تا پایان سال کاهش یابد.

آقای گلسینگر به ژورنال گفت، بازار رایانه‌های شخصی رونق زیادی داشته است و در آینده نیز به پیشرفت خود ادامه می‌دهد، زیرا پس از بازگشت افراد به محل کار پس از همه گیری و همچنین انتشار ویندوز 11 مایکروسافت درامسال، افراد و شرکت‌ها سخت افزارهای قدیمی را جایگزین می‌کنند.

او گفت: «حتی با بازگشت افراد به کار، آنها عمدتا به کار ترکیبی برمی‌گردند. ما می‌بینیم که همچنان، نیاز به تراکم رایانه‌های شخصی، برای رایانه‌های شخصی در هر خانوار ادامه دارد.»

او افزود که کاهش اخیر سفارشات سخت افزاری از اپراتورهای بزرگ مراکزداده تا حد زیادی پایان یافته است.

این شرکت همچنین چشم انداز کل سال خود را افزایش داد و درآمد 77.6 میلیارد دلار یا 600 میلیون دلار بالاتر از رقم قبلی را پیش بینی کرد. تحلیلگران در سال جاری انتظار 72.7 میلیارد دلار فروش را داشتند. در حالی که سه ماهه جاری نیز فراتر از انتظار بود. فروش تراشه‌های مرکزداده اینتل در سه ماهه دوم به 6.5 میلیارد دلار کاهش یافت، کمتر از میزان اوج سال قبل، زمانی که همه گیری باعث جذب سریع سرویس‌های رایانش ابری شد که به امکانات این شرکت متکی هستند. اینتل همچنین با رقابت شدیدتر Advanced Micro Devices Inc. روبرو است که سهم عمده خود را در تراشه‌های مرکزداده به دست آورده است. فروش مشاغل مبتنی بر رایانه شخصی نسبت به مدت مشابه سال قبل 6 درصد افزایش یافت و به 10.1 میلیارد دلار رسید.

اینتل ممکن است از مشوق‌های جدید دولت برای ایجاد این امکانات کمک بگیرد. لایحه اختصاص 39 میلیارد دلار برای تولید تراشه داخلی و میلیاردها دلار بیشتر برای تحقیق و توسعه در سنای آمریکا در ماه ژوئن به تصویب رسید. مجلس هنوز باید هزینه‌های خود را قبل از رفتن به کاخ سفید برای امضای رئیس جمهور بایدن تصویب کند.

اروپا و کشورهای آسیایی سازندگان تراشه را با انگیزه‌هایی برای جذب ظرفیت بیشتر و اطمینان از دسترسی به فناوری ای که برای امنیت ملی بسیار مهم تلقی می‌شود، فریب می‌دهند.

طراحان تراشه‌های رقیب که عمدتا به TSMC و سامسونگ برای ساخت پردازنده‌های خود متکی هستند نیز اینتل را تحت فشار قرار می‌دهند. بر اساس تحقیقات Mercury Research، AMD، که در بازار واحدهای پردازش مرکزی فاصله زیادی با Intel داشت، در سه ماهه اول تقریباً 20٪ سهم در CPU‌های رایانه شخصی داشت. این میزان در سال 2017 تنها 8.5 درصد است.

فروش AMD علی رغم مواجه شدن با برخی از چالش‌های مشابه اینتل در حرکت به سمت نوت بوک‌های ارزان تر و کاهش خرید مرکزداده، افزایش یافته است. در سه ماهه اول، درآمد AMD نسبت به سال قبل تقریباً دو برابر شد و تحلیلگران به طور کلی انتظار دارند عملکرد مشابهی را در هفته آینده گزارش دهند.

سایر تولیدکنندگان تراشه نیز فروش قوی خود را در طول اوج بیماری همه‌گیر و امسال گزارش کرده اندTexas Instruments Inc روز چهارشنبه از افزایش درآمد و سود خود خبر دادNvidia Corp.، که متخصص تراشه‌های پردازش گرافیکی است، روی یک CPU برای مراکزداده کار می‌کند که با اینتل رقابت می‌کند. انویدیا سال گذشته از اینتل پیشی گرفت و با ارزش ترین سازنده تراشه ایالات متحده شد. این شرکت در آخرین نتایج فصلی خود در ماه مه درآمد بی سابقه ای را گزارش کرده است.

اینتل گفت که فروش در سه ماهه جاری باید به حدود 19.1 میلیارد دلار برسد. انتظار می‌رود که آقای گلسینگر اواخر این ماه جزئیات بیشتری در مورد برنامه فناوری شرکت ارائه دهد.