Web Analytics Made Easy - Statcounter
پرچم اینتل در کنار پرچم کشور چین

عذرخواهی اینتل از چین

اینتل چندی قبل اعلام کرد که از منطقه سین کیانگ که با نقض حقوق بشر اداره می‌شود، در زنجیره تأمین محصولات این شرکت استفاده نخواهد کرد. حال این شرکت در بیانیه‌ای ناچار به عذرخواهی از چینی‌ها شده است.
اینتل چندی قبل اعلام کرد که از منطقه سین کیانگ که با نقض حقوق بشر اداره می‌شود، در زنجیره تأمین محصولات این شرکت استفاده نخواهد کرد. حال این شرکت در بیانیه‌ای ناچار به عذرخواهی از چینی‌ها شده است.

غول نیمه هادی ایالات متحده، اینتل چندی قبل به تامین‌کنندگان مواد اولیه‌اش اعلام کرد که از محصولات یا نیروی کار منطقه‌ای در چین به نام سین کیانگ که با نقض گسترده حقوق بشر اداره می‌شود، در زنجیره تأمین محصولات این شرکت استفاده نکنند. حال با توجه به تبعات منفی این ادعا، این شرکت در بیانیه‌ای ناچار به عذرخواهی از چینی‌ها شده است.

این شرکت در نامه سالانه خود به تامین‌کنندگان خود اعلام کرد که به خاطر محدودیت‌های حکومت آمریکا، مجبور است اطمینان حاصل کند که زنجیره تامین آن از نیروی کار و کالا و خدمات منطقه سین کیانگ استفاده نمی‌کند.

واکنش شدید چینی‌ها به نامه‌ی اینتل

این نامه توسط رسانه‌های چینی مورد توجه قرار گرفت و به سرعت درخواست‌هایی برای تحریم محصولات اینتل در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد. روزنامه گلوبال تایمز چین که متعلق به حزب کمونیست دولتی است، در واکنش به این موضوع گفت که «اینتل دستی را گاز می‌گیرد که به آن غذا می‌دهد» علت این واکنش این است که شرکت تراشه ساز 26 درصد از کل درآمد خود را از این کشور به دست می‌آورد که رقم بسیار قابل توجهی است.

این نشریه می‌گوید: «کاری که ما باید انجام دهیم، این است که بهای توهین به چین را برای این شرکت‌ها گران‌تر کنیم.»

واکنش رسمی اینتل به حساسیت چینی‌ها

پس از واکنش‌های شدید، اینتل بیانیه‌ای را در WeChat و سایت چینی خود منتشر کرد و گفت که تنها از تأمین‌کنندگان خواسته است تا «به منظور اطمینان از رعایت الزامات قانونی ایالات متحده» از سین‌کیانگ اجتناب کنند و این نشان‌دهنده موضع خود شرکت نیست.

این شرکت افزود:«ما از همه برای طرح سوالات و نگرانی‌های خود تشکر می‌کنیم و به حساسیت نسبت به این موضوع در چین احترام می‌گذاریم. به عنوان یک شرکت چند ملیتی، ما در یک محیط جهانی دائما در حال تحول و پیچیده عمل می‌کنیم و باید نگرش محتاطانه‌ای اتخاذ کنیم. به دلیل ایجاد مشکل برای مشتریان، شرکای چینی و عموم مردم، صمیمانه عذرخواهی می‌کنیم.»

در اوایل ماه جاری، کنگره ایالات متحده قانون پیشگیری از استفاده از تولیدات این منطقه‌ی چین را تصویب کرد، که چند روز قبل به امضای رئیس جمهور این کشور رسید. این قانون علیرغم لابی‌گری شرکت‌هایی از جمله اپل که تلاش کردند این طرح را تضعیف کنند یا از بین ببرند، به تصویب رسید.