Web Analytics Made Easy - Statcounter
تخمین سن با هوش مصنوعی

اینستاگرام در حال آزمایش یک ابزار هوش مصنوعی برای تخمین سن است

این ابزار برای تأیید سن کاربران این شبکه اجتماعی به کار خواهد رفت
این ابزار برای تأیید سن کاربران این شبکه اجتماعی به کار خواهد رفت

مانند سایر شبکه‌های اجتماعی، اینستاگرام نیز همچنان با مشکل پیوستن افراد زیر 13 سال به این پلتفرم دست و پنجه نرم می‌کند. به این ترتیب، شرکت متا در حال آزمایش یک راهکار کمتر متعارف است: یک هوش مصنوعی تخمین سنی که چهره‌ها را اسکن می‌کند.

اینستاگرام تا سال 2019 شروع به درخواست از کاربران جدید برای وارد کردن تاریخ تولد خود نکرده است و فقط زمانی درخواست تأیید سن می‌کند که نوجوانان سعی می‌کنند تاریخ تولد خود را ویرایش کنند تا نشان دهند 18 سال یا بیشتر دارند. بر اساس مطالعه سال گذشته، تا حدودی به همین دلیل است که 40 درصد از کودکان زیر 13 سال از این سایت و سایر شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.

روش فعلی اینستاگرام برای تأیید سن این است که از کاربران می‌خواهد تصاویر شناسایی مانند گواهینامه رانندگی یا گواهی تولد را ارسال کنند. اما اکنون در حال آزمایش دو روش دیگر است:  تضمین سن از سوی سایر کاربران یا تأیید سن از طریق سلفی ویدیویی.

روش ضمانت به سه فالوئر متقابل برای تأیید سن افراد نیاز دارد. آن‌ها نیز باید بیش از 18 سال داشته باشند و در آن زمان به هیچ کس دیگری ضمانت نکنند و سایر قوانین اینستاگرام را رعایت کنند.

روش سلفی ویدیویی روش جالبی است. هنگامی که شخصی یک کلیپ از خود آپلود می‌سکند، متا آن را با یک شرکت شخص ثالث به نام Yoti به اشتراک می‌گذارد، که از یادگیری ماشینی آموزش دیده بر روی “صدها هزار” تصویر برای تخمین سن افراد استفاده می‌کند.

کلمات «متا» و «اشتراک‌گذاری داده» سناریوهای جالبی را تداعی نمی‌کنند، اما مسئولان این شرکت اصرار دارند که فناوری Yoti نمی‌تواند هویت اشخاص را تشخیص دهد و هم متا و هم Yoti همه اطلاعات را از سرورهای خود پس از تکمیل فرآیند حذف می‌کنند.

دقت فناوری Yoti بسته به عواملی مانند محدوده سنی، رنگ پوست و جنسیت متفاوت است؛ این فناوری برای  زنان با پوست تیره‌تر کمترین دقت را دارد. این شرکت اعلام کرد که سیستم آن در شناسایی افراد 6 تا 11 ساله به عنوان زیر 13 سال 98.91 درصد دقیق است – خبری از افراد 12 ساله نیست! – و در حدس زدن افراد 18 ساله بزرگتر یا کمتر از 25 سال 99٪ دقیق است، که به هر حال در این شرایط چندان کاربردی نخواهد داشت.