Web Analytics
افزایش ظرفیت در مراکز داده

افزایش ظرفیت در مراکز داده

آی تی جو بستری جهت درج تبلیغات دانش محور محصولات شما

چگالی توان در هر رک، یک عدد مهم در طراحی مرکزداده، برنامه‏ ریزی ظرفیت، خنک ‏سازی و تأمین نیرو است. در دهه گذشته هشدارهای افزایش غیرقابل کنترل این تراکم مطرح شده و این موضوع الزام به تغییر معماری و طراحی مراکزداده را موجب می شود. یکی از دلایل این پیش‏بینی، افزایش حجم فعالیت‏های محاسباتی فشرده در حوزه ‏هایی همانند: هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، ارزهای رمزنگاری شده، واقعیت افزوده و واقعیت مجازی است.

بررسی‏ های سالانه اخیر موسسه آپ تایم نشان داده است که در بسیاری از مراکزداده رک‏‌هایی با تراکم 20 کیلووات و بالاتر در حال بهره‏‌برداری هستند.

نمودار موسسه آپ تایم در مورد تراکم کیلووات رک ها

بنابر تحقیقات انجام شده، در مراکزداده با رک‏ های پرظرفیت (20-25 کیلو وات) سیستم ‏های سرمایشی Direct Liquid Cooling & Precision Air Cooling  مقرون به صرفه‌‏تر و کارآمدتر هستند ولی این ظرفیت‏ها به اندازه‏ ای فراگیر هستند که بتوانند بر عموم مراکزداده تاثیرگذار باشند. این بدان معنی نیست که باید این روند را نادیده گرفت. آخرین تحقیقات حاکی از آن است که میانگین ظرفیت رک‏ در مراکزداده به طور پیوسته در حال افزایش است، همانطور که در نمودار نمایش داده شده، با حذف نتایج مصرف کنندگان بالاتر از 30 کیلووات، میانگین ظرفیت رک ​​در بررسی سال 2020 آپ تایم معادل 8.4 کیلووات بوده است.

این نتایج با سایر برآوردها و پیش‏بینی ‏های صنعت مراکزداده نیز سازگار بوده و قابل تعمیم است.

نمودار افزایش ظرفیت کیلووات بر رک مراکز داده

پیش‏بینی می‏ شود این روند افزایشی به‏ طور پیوسته ادامه داشته باشد. تحقیقات نشان می دهد که کاربرد روز افزون مجازی‏ سازی و نرم افزارها باعث افزایش استفاده از فناوری اطلاعات و به تبع آن افزایش مصرف برق و سرمایش مورد نیاز می‏شود. همچنین تداوم پیشرفت در IT نیز می‏تواند با افزایش نیاز به پردازنده‏های بیشتر و در نتیجه افزایش مصرف برق در هر عملیات همراه باشد. حتی فارغ از اضافه شدن فعالیت‏‌ها و کاربردهای جدید در حوزه فناوری اطلاعات، افزایش ظرفیت رک ‏ها در مراکزداده، روندی طولانی مدت تلقی می‏شود.

آی تی جو بستری جهت اطلاع رسانی، مدیریت و برگزاری وبینارهای تخصصی و آموزشی شما