Web Analytics Made Easy - Statcounter
افزایش ظرفیت در مراکز داده

افزایش ظرفیت در مراکز داده

چگالی توان در هر رک، یک عدد مهم در طراحی مرکزداده، برنامه‏ ریزی ظرفیت، خنک ‏سازی و تأمین نیرو است. در دهه گذشته هشدارهای افزایش غیرقابل کنترل این تراکم مطرح شده و این موضوع الزام به تغییر معماری و طراحی مراکزداده را موجب می شود. یکی از دلایل این پیش‏بینی، افزایش حجم فعالیت‏های محاسباتی فشرده در حوزه ‏هایی همانند: هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، ارزهای رمزنگاری شده، واقعیت افزوده و واقعیت مجازی است.

بررسی‏ های سالانه اخیر موسسه آپ تایم نشان داده است که در بسیاری از مراکزداده رک‏‌هایی با تراکم 20 کیلووات و بالاتر در حال بهره‏‌برداری هستند.

نمودار موسسه آپ تایم در مورد تراکم کیلووات رک ها

بنابر تحقیقات انجام شده، در مراکزداده با رک‏ های پرظرفیت (20-25 کیلو وات) سیستم ‏های سرمایشی Direct Liquid Cooling & Precision Air Cooling  مقرون به صرفه‌‏تر و کارآمدتر هستند ولی این ظرفیت‏ها به اندازه‏ ای فراگیر هستند که بتوانند بر عموم مراکزداده تاثیرگذار باشند. این بدان معنی نیست که باید این روند را نادیده گرفت. آخرین تحقیقات حاکی از آن است که میانگین ظرفیت رک‏ در مراکزداده به طور پیوسته در حال افزایش است، همانطور که در نمودار نمایش داده شده، با حذف نتایج مصرف کنندگان بالاتر از 30 کیلووات، میانگین ظرفیت رک ​​در بررسی سال 2020 آپ تایم معادل 8.4 کیلووات بوده است.

این نتایج با سایر برآوردها و پیش‏بینی ‏های صنعت مراکزداده نیز سازگار بوده و قابل تعمیم است.

نمودار افزایش ظرفیت کیلووات بر رک مراکز داده

پیش‏بینی می‏ شود این روند افزایشی به‏ طور پیوسته ادامه داشته باشد. تحقیقات نشان می دهد که کاربرد روز افزون مجازی‏ سازی و نرم افزارها باعث افزایش استفاده از فناوری اطلاعات و به تبع آن افزایش مصرف برق و سرمایش مورد نیاز می‏شود. همچنین تداوم پیشرفت در IT نیز می‏تواند با افزایش نیاز به پردازنده‏های بیشتر و در نتیجه افزایش مصرف برق در هر عملیات همراه باشد. حتی فارغ از اضافه شدن فعالیت‏‌ها و کاربردهای جدید در حوزه فناوری اطلاعات، افزایش ظرفیت رک ‏ها در مراکزداده، روندی طولانی مدت تلقی می‏شود.

رامتین نورمحمد