Web Analytics Made Easy - Statcounter

چگونه با سرعت کم اینترنت کلاس و وبینار برگزار کنیم؟

چگونه با سرعت کم اینترنت کلاس و وبینار برگزار کنیم؟

امروزه، برگزاری کلاس آنلاین و وبینار، بیش از هر زمان دیگری معمول شده است. برداشته شدن محدودیت‌های مکانی، امکان استفاده از ابزارهای آنلاین و دیجیتال و بارگذاری فایل‌های کمک‌آموزشی از مهم‌ترین مزایای این روش برگزاری کلاس و هر نوع گردهمایی دیگر است. بااین‌حال، برگزاری کلاس با سرعت پایین اینترنت برای بسیاری از افراد و سازمان‌ها تبدیل به یک معضل شده است.

در کشور ما سرعت اینترنت چندان مطلوب نیست. علاوه بر سرعت، مسئله ثبات اینترنت نیز مطرح است. درحالی‌که در بسیاری از کشورهای پیشرفته، سرعت ۲۰ مگابیت بر ثانیه برای برگزاری کلاس لازم و ضروری محسوب می‌شود، بسیاری سرویس‌دهنده‌های اینترنت در کشور ما برای بیشتر مناطق نمی‌توانند این حداقل را برآورده کنند.

با وجود همه این مشکلات، همچنان می‌توان با رعایت نکاتی، برگزاری کلاس با سرعت پایین را میسر کرد. در این مقاله، این نکات را مرور خواهیم کرد.

استفاده از پلتفرم ایرانی آموزش مجازی

پلتفرم‌های خارجی برگزاری وبینار و کلاس، امکانات خوبی دارند و استفاده از آن‌ها نیز درصورتی‌که به زبان انگلیسی تسلطی حداقلی داشته باشید، آسان است. اما جدای از آنکه بسیاری از آن‌ها نیازمند پرداخت هستند یا تنها نسخه‌های محدود با امکانات حداقلی رایگان دارند، چندان برای سرعت پایین اینترنت طراحی نشده‌اند.

دلیل اصلی این موضوع این است که سرورهای این پلتفرم‌ها در خارج از کشور قرار دارند. سرعت بارگذاری محتوا و ارتباط آنلاین، مستقیما به فاصله کاربر با سرورهای ذخیره‌کننده محتوا بستگی دارد. یک راه‌حل شناخته‌شده برای این مشکل، استفاده از پلتفرم برگزاری وبینار ایرانی به‌جای پلتفرم خارجی است. سرورهای یک پلتفرم ایرانی معتبر در نقاط مختلف ایران قرار دارند تا به‌این‌ترتیب، سرعت ارتباط و بارگذاری محتوا برای همه نقاط کشور مطلوب باشد.

علاوه بر این، هزینه اینترنت، هنگام استفاده از برخی از پلتفرم‌ها مانند الوکام برای مدرس و مخاطبان، نیم بها محاسبه می‌شود.

همچنین در بسیاری از موارد، کندی اینترنت با کیفیت بد خدمات پلتفرم‌ها نیز همراه می‌شود. برای کلاس خود حتما از پلتفرم‌هایی استفاده کنید که کیفیت صوت و تصویر و ثبات ارتباط را با پهنای بالای سرورهای خود تضمین می‌کنند.

کاهش حجم فایل و کیفیت تصاویر

 کاهش حجم فایل و کیفیت تصاویر

یکی از راه‌کارهای برگزاری وبینار با سرعت پایین به حداقل رساندن حجم فایل‌هایی است که در طول جلسه بارگذاری می‌کنید. به‌این‌ترتیب، پهنای باند کمتری هنگام بارگذاری از اینترنت شما مصرف می‌شود. برای این کار حتما از نرم‌افزارهای فشرده‌سازی استفاده کنید که کیفیت را چندان کاهش نمی‌دهند.

علاوه بر این، برای برگزاری کلاس با سرعت کم، بهتر است استانداردهای کیفی تصویر خود را از 4K، HD و Full HD پایین بیاورید. کیفیت‌های 720P و 480P نیز همچنان می‌توانند نیاز شما را برآورده کنند. معمولا تجهیزاتی که کیفیت صوت و تصویر بسیار بالایی دارند، به‌طور پیش‌فرض بر روی بالاترین کیفیت خود تنظیم شده‌اند. می‌توانید از تجهیزات معمولی‌تر استفاده کرده و کیفیت صوت و تصویر را پایین بیاورید.

برگزاری جلسه با ظرفیت کمتر

 استفاده از پلتفرم ایرانی آموزش مجازی

برگزاری وبینار با سرعت پایین و با تعداد زیاد شرکت‌کنندگان؛ اگر نگوییم غیرممکن؛ بلکه بسیار دشوار است. پلتفرم‌های آموزش مجازی، بسته‌های خود را بر اساس تعداد نفرات و مدت‌زمان بسته به فروش می‌رسانند. بسته‌ای تهیه کنید که با پهنای باند و سرعت اینترنت شما سازگار باشد. همچنین اگر تعداد مخاطبان زیاد شما زیاد است، بهتر است آن‌ها را گروه‌بندی کرده و برای هر گروه، جلسه‌ای جداگانه برگزار کنید.

عدم استفاده جانبی از پهنای باند

یکی از روش‌های برگزاری کلاس با سرعت پایین این است که در طول برگزاری جلسه، استفاده دیگری از اینترنت خود نکنید. اگر نیاز دارید که فایلی را در اختیار مخاطبان یا مدرس خود قرار دهید، پیش از جلسه آن را بارگذاری کنید. در طول کلاس، دیگر نرم‌افزارهای خود را که احتمال دارد با عملیاتی نظیر آپدیت، پهنای شما را مصرف کنند، ببندید. این موضوع به‌خصوص هنگام ایجاد کلاس مجازی با موبایل پیش می‌آید؛ چراکه اپلیکیشن‌های موبایل به‌صورت مدام در حال آپدیت شدن هستند. پیش از برگزاری کلاس حتما آپدیت‌ها به‌صورت موقت، متوقف کنید.

بستن تصویر هنگام کلاس مجازی

یکی از شناخته‌شده‌ترین روش‌های برگزاری وبینار با سرعت پایین این است که در طول کلاس، تصویر خود یا دیگران را ببندید. با این کار، بخش مهمی از پهنای باند را آزاد کرده‌اید، می‌توانید صدای دیگران را با کیفیت بهتری داشته باشید. همچنین، دیگران نیز صدای شما بهتر خواهند داشت؛ چراکه پهنای باند شما دیگر صرف آپلود تصویرتان نمی‌شود. بسیاری از پلتفرم‌ها چنین امکانی را فراهم کرده‌اند.

یکی از قابلیت‌های الوکام بخش “فقط پخش صدا” است که شرکت کننده‌ها در صورت برخورد مشکل با اینترنت می‌توانند از این قابلیت استفاده کنند و وبینار یا کلاس شما را به صورت صوتی دریافت کنند و رویداد را از دست ندهند.

برگزاری وبینار در ساعات کم ترافیک

 برگزاری وبینار در ساعات کم ترافیک

حتما می‌دانید که سرعت اینترنت شما در طول شبانه‌روز و حتی در روزهای مختلف هفته، متفاوت است. دلیل این موضوع این است که مشترکین اینترنت در برخی ساعات روز یا روزهای هفته، بیشتر از اینترنت استفاده می‌کنند به‌این‌ترتیب، پهنای باند شبکه سرویس‌دهنده شما، ممکن است با محدودیت مواجه شود. درست به همین دلیل است که سرعت دانلود در برخی ساعات بیشتر است. اگر برگزارکننده کلاس هستید با سنجش سرعت دانلود و آپلود خود در روزها و ساعات مختلف، بهترین زمان برگزاری کلاس را پیدا کنید.

استفاده از مرورگر و نرم افزار به روز

حتی‌الامکان از نرم‌افزار پلتفرم خود به‌جای نسخه مرورگر آن استفاده کنید. استفاده از مرورگر، خود باعث مصرف بیشتر پهنای باند شما می‌شود. همچنین، سعی کنید با دستگاه‌های لپ‌تاپ یا کامپیوتر خانگی به اینترنت متصل شوید؛ چراکه پردازنده‌های ضعیف موبایل خود، مشکل سرعت پایین اینترنت را دوچندان می‌کنند. دقت داشته باشید که به‌روزترین نرم‌افزار را سایت پلتفرم موردنظر خود دانلود کنید. اگر هم مجبور به استفاده از مرورگر شدید، حتما از آخرین نسخه آن استفاده کنید.

دقت داشته باشید که هنگام اتصال به اینترنت و اگر از پلتفرم‌های ایرانی استفاده می‌کنید؛ حتما فیلترشکن خود را خاموش کرده و در نقطه‌ای از فضا بنشینید که بیشترین سیگنال وای‌فای را دارد.

سخن آخر

در دنیای آموزش آنلاین، برگزاری کلاس با سرعت پایین اینترنت یکی از معضلات اصلی به‌ویژه در کشوری مانند ایران است. بااین‌حال، راه‌کارهایی هستند که با توجه به آن‌ها می‌توانید کیفیت و سرعت بد اینترنت را تا حد نسبتا خوبی جبران کنید. استفاده از پلتفرم‌های معتبر و با پهنای باند بالای ایرانی به‌جای پلتفرم‌های خارجی، کاهش حجم فایل‌ها و کیفیت صدا و تصویر، عدم استفاده هم‌زمان از اینترنت، بستن تصویر، محدود کردن نفرات کلاس، برگزاری کلاس در ساعات کم‌ترافیک و استفاده از نرم‌افزار و مرورگر به‌روز، مهم‌ترین این راه‌کارها هستند.