Web Analytics Made Easy - Statcounter

چاپ کتاب با هزینه پایین چگونه امکان‌پذیر است؟

چکیده

این مقاله که توسط نویسندگان انتشارات اندیشه آگاه آماده شده است را بخوانید تا درباره فرایندها و هزینه‌های چاپ کتاب اطلاعات بیشتری به دست بیاورید.

چاپ کتاب انتشارات اندیشه آگاه

شاید شما هم این فکر اشتباه را داشته باشید که هزینه چاپ کتاب بسیار بالا است و به همین دلیل از چاپ کتاب خود منصرف شده باشید. ایران یکی از بالاترین سرانه چاپ کتاب در جهان و منطقه خاورمیانه را دارد و هر سال بیش از صد هزار عنوان کتاب در ایران به چاپ می‌رسد. از این تعداد درحدود ۷۵ درصد مربوط به کتاب‌های تالیفی و ۲۵ درصد مربوط به کتاب‌های ترجمه است. افراد بسیاری علاقه دارند نوشته‌های خودشان شامل شعر، دلنوشته، داستان کوتاه و داستان بلند یا رمان خود را به چاپ برسانند. اما از موضوعاتی که بسیاری از نویسندگان و مترجمین را آزار می‌دهد، نداشتن آگاهی جامع و کامل درباره چاپ یک اثر و به خصوص هزینه‌های آن است که باعث می‌شود بسیاری از افراد کتاب خود را در نیمه‌های کار رها کنند و رغبتی برای کامل کردن آن‌ها نداشته باشند.

هم‌اکنون صدها و شاید هزاران نفر در ایران وجود دارند که کتابی تالیف یا ترجمه کرده‌اند اما نسبت به انتشار آن اقدام نکرده‌اند و این موضع را بسیار پرهزینه و دشوار می‌دانند. ما در این مقاله قصد داریم شما را با روش‌هایی آشنا کنیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید نسبت به چاپ کتاب با هزینه کم اقدام کنید. البته قبل از رسیدن به بخش هزینه‌های چاپ کتاب و روش‌های کاهش آن باید با مراحل چاپ کتاب آشنا شوید. پس با ما همراه باشید تا این مقاله که توسط نویسندگان انتشارات اندیشه آگاه آماده شده است را بخوانید و درباره فرایندها و هزینه‌های چاپ کتاب اطلاعات بیشتری به دست بیاورید.

جلد کتاب

مراحل چاپ کتاب

نخستین مرحله چاپ کتاب این است که شما باید ترجمه یا تالیف کتاب خود را به اتمام برسانید. افراد بسیاری نگارش یا ترجمه کتابی را آغاز می‌کنند اما آن را نیمه کاره و ناقص رها کرده‌اند. بهتر است با داشتن یک برنامه زمانی منظم و نگارش یا ترجمه به صورت روزانه یا هفتگی، کار را به اتمام برسانید. برای این کار می‌توانید هر روز تعداد مشخصی از کتابتان را بنویسید یا ترجمه کنید.

پس از اتمام این مرحله کتاب خود را به ناشر تحویل می‌دهید و کارهای ناشر از این مرحله آغاز می‌گردد. نخستین کار ناشر ویراستاری نگارشی و ادبی کتاب است و البته اگر کتاب شما علمی باشد نیاز است که ویراستاری علمی نیز انجام گیرد. پس از انجام ویراستاری، صفحه‌آرایی کتاب انجام می‌گیرد تا در قالب استاندارد کتاب که همان قطع‌های مرسوم مانند رقعی یا وزیر است درآید. بیشتر کتاب‌های داستان و غیر علمی در قطع رقعی صفحه‌آرایی می‌شوند و کتاب‌های علمی نیز عمدتاً قطع وزیری دارند. با این حال چاپ کتاب در قطع‌های رحلی و خشتی و سایر قطع‌ها نیز رایج و مرسوم است. بعد از آماده شدن کتاب باید مجوزهای سه گانه معروف برای آن اخذ شود که تمامی این مرحله توسط ناشر انجام می‌گیرد. این مجوزها شامل شابک از خانه کتاب، فیپا از کتابخانه ملی و مجوز نشر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

در نهایت و پس از طی این مراحل و صدور مجوزهای لازم، کتاب برای چاپ و صحافی به چاپخانه ارسال می‌گردد. این مرحله بیشترین هزینه را در بین تمامی مراحل چاپ کتاب دارد و کیفیت نهایی کتاب را نیز تعیین می‌کند.

چاپ کتاب با هزینه کم

روش‌های چاپ کتاب با هزینه پایین

برای کاهش هزینه چاپ کتاب باید به چند مورد دقت کنید. اولین مورد این است که سعی کنید ناشری را پیدا کنید که روی کتاب شما سرمایه‌گذاری کند. چون برای کتاب اول این کار بسیار سخت است و ناشران ترجیح می‌دهند روی کتاب افراد مشهور سرمایه‌گذاری کنند، بنابراین ممکن است مجبور شوید با هزینه شخصی کتاب خود را چاپ کنید.

در صورت چاپ کتاب با هزینه شخصی بهتر است اولاً به جزئیاتی مانند صفحه‌آرایی و طراحی جلد زیاد حساس نباشید. البته توصیه ما این است که حداقل‌ها را در نظر بگیرید اما وسواس زیاد باعث افزایش هزینه خواهد شد. اگر کتاب شما پرفروش بود می‌توانید در چاپ‌های بعدی نسبت به بهبود طرح جلد و صفحه‌آرایی کتاب اقدام کتید. همچنین بهتر است در چاپ نخست تعداد کمی از کتاب خود را چاپ کنید و اگر فروش کتابتان خوب بود به تدریج تیراژ آن را بالاتر ببرید.

نکته نهایی درباره چاپ کتاب با هزینه پایین این است که سعی کنید با یک ناشر معتبر و خوب همکاری کنید. انتشارات اندیشه آگاه با سابقه چاپ کتاب در حوزه‌های مختلف علمی و چاپ کتاب‌های پرفروشی مانند برتری خفیف اثر جف اولسون و قدرت انضباط شخصی اثر دنیل والتر، آماده همکاری با مترجمین و نویسندگان عزیز است.

توجه! این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و محتوای آن توسط تبلیغ دهنده نگارش شده است.
آی تی جو مسئولیتی در قبال صحت و سقم محتوای تبلیغاتی ندارد.