Web Analytics Made Easy - Statcounter

تکنولوژی چگونه صنعت سفر و گردشگری را تغییر می دهد؟

جای تعجب نیست اگر بگوییم پیشرفت‌های تکنولوژیکی بر صنعت گردشگری و نحوه سفر یا برنامه ‌ریزی‌های ما برای تعطیلات تاثیر می‌گذارد. امروزه تأثیر فناوری بر سفر بسیار زیاد است و تنها شرکت های مسافرتی که فرآیندهای خود را دیجیتالی کرده باشند می‌توانند در این بازار رقابت کنند و دوام بیاورند. با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن پلتفرم های آنلاین سفرها آسان تر شده اند؛ به این ترتیب می‌توانیم بگوییم فناوری سفر را آسان تر کرده است.  پیشرفت‌های فناوری نحوه سفر ما را تغییر داده است و این پیشرفت‌های جدید تجربه‌ای تعاملی‌تر و هیجان‌ انگیزتر را نوید می‌دهند. آیا می خواهید بدانید تکنولوژی سفر در آینده ای نه چندان دور چه چیزی برای ما در نظر گرفته است؟ در ادامه با ما همراه باشید.

راهکارهای برتر فناوری سفر برای صنعت گردشگری

صنعت گردشگری هم از این قاعده مستثنی نیست و تکنولوژی تاثیرات بسیاری روی آن دارد. یکی از مهم‌ترین بخش‌های صنعت گردشگری که تحت تاثیر تکنولوژی قرار گرفته است، هتل‌ها و سرویس‌های اجاره اقامتگاه محسوب می‌شود. پیشرفت تکنولوژی حتی اجاره سوئیت در تبریز را هم آنلاین کرده است. البته تکنولوژی نه تنها امکاناتی را در اختیار این مکان‌ها قرار داده، بلکه تجربیات تعاملی بهتری هم بین هتل‌ها و گردشگران برقرار کرده است. در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم تکنولوژی چگونه آینده سفرها و سرویس‌های اجاره اقامتگاه‌ را تغییر می‌دهد.

1. هوش مصنوعی Artificial Intelligence (AI)

هوش مصنوعی یک فناوری مفید در حوزه های مختلف است. صنعت گردشگری نیز از این فناوری درجه یک استقبال می کند. هوش مصنوعی تا حدی پیشرفت کرده است که به طور معمول برای کمک و برقراری ارتباط با مشتریان از هر تعاملی یاد می‌گیرد و متعاقبا برای بهبود تعاملات آینده خود استفاده می‌کند. علاوه بر این از هوش مصنوعی می‌توان برای انجام وظایفی مانند تجزیه و تحلیل داده‌ها، محاسبات و حل مشکلات مشتریان استفاده کرد که همه‌ی این ویژگی‌ها می‌تواند برای هتل‌داران مفید و کارآمد باشد.

2. گوشی های هوشمند Mobile technology

مسافران معمولا از گوشی‌های هوشمند خود برای رزرو، خرید یا سایر اقدامات مربوط به سفر استفاده می‌کنند. این گوشی ها و اپلیکیشن ها به نوعی دستیاران ما در سفر هستند که به کمک آن ها می‌توانیم سفرمان را آسان کنیم. برای مثال می‌توانیم بهترین اقامتگاه ها یا رستوران ها را جستجو ‌کنیم، نظرات دیگران را بخوانیم و به این ترتیب به راحتی اجاره سوئیت در مشهد را به راحتی انجام دهیم.

اهمیت برنامه های کاربردی گوشی های هوشمند و عکاسی منجر به توسعه مناطق توریستی ناشناخته در اقصی نقاط جهان شده است و بسیاری از سازمان ها مثل شرکت های هواپیمایی، هتل ها و… به ارائه خدمات به صورت برنامه های کاربردی برای گوشی های هوشمند اقدام کرده اند. به پیشرفت وجود Wi-Fi در پرواز،سوکت شارژر و سیستم پرداخت بسیار نوآورانه از سریق گوشی های هوشمند می توان اشاره کرد.

با پیشرفت تکنولوژی می توانید حتی در یک بیابان احساس راحتی کنید یا با گوشی ها و هدفون های ضد آب می توانید در هر فضایی به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهید.

3. جستجوی صوتی Voice Search & Voice Contro

در چند سال گذشته، فناوری جست‌وجوی صوتی به طرز باورنکردنی تکامل یافته است. این فناوری نه تنها پاسخ‌های دقیقی به سوالات کاربران می‌دهد، بلکه استفاده از آن‌ها در هتل‌ها هم بسیار مفید واقع شده است. مهمانان حالا با کمک فناوری صوتی می‌توانند هتل رزرو کرده یا با هتل تماس بگیرند.

تلفن‌های هوشمند، بلندگوهای هوشمند و دستیارهای هوش مصنوعی همگی به افزایش ارتباط جستجوی صوتی کمک کرده‌اند. به طور خاص، تعداد زیادی از مسافران از جستجوی صوتی برای یافتن و رزرو بلیط هواپیما، اتاق هتل و تجربیات سفر استفاده می‌کنند.

4. تشخیص هویت با روش های مدرن Recognition Technology

گنجاندن سیستم های تشخیص هویت بیومتریک در فرودگاه های اصلی جهان بر اساس چشم یا اثر انگشت و… سفر را بسیار امن تر ساخته است. بسیاری از شرکت های بزرگ دنیا پروژه ی آزمایشی را آغاز کرده اند که به جای استفاده از مدارک، تنها با شناخت بیومتریک برا تعیین هویت در سفر استفاده کرد.این راه حل حداقل، ده دقیقه در زمان صرفه جویی می کند.

5. اقامتگاه های شخصی جایگزینی برای هتل ها

با پیشرفت تکنولوژی راه حل های موثری پیش روی مسافران قرار داده شده است که به کمک آن ها مسافران می توانند به جای اجاره هتل به گزینه های دیگری هم برای اقامت فکر کنند. پیشگامان این روش در جهان Airbnb  و Booking هستند که برای اولین بار این روش را به مسافران ارائه داده و اقامتگاه های شخصی را هم به عنوان یک گزینه برای اقامت معرفی کردند. این نوع اقامت علاوه بر اینکه ارزان تر از رزرو هتل است این امکان را به شما می دهد که از تجربیات متنوعی که توسط مردم مختلف به دست آمده به راحتی استفاده کنید.

در ایران هم نمونه های داخلی وجود دارد که امکان اجاره اقامتگاه های شخصی را برای مسافران فراهم آورده اند. از این میان می توان به وبسایت های لیدوماتریپ، جاباما، جاجیگا و … اشاره کرد. این وبسایت ها این امکان را به شما می دهند که در سفرتان به راحتی بتوانید برای اجاره سوئیت در بندرعباس اقدام کنید و نگرانی از این بابت نداشته باشید.

طبق مطالعات انجام شده، میزان استفاده از تکنولوژی در مورد اجاره اقامتگاه از زمان شیوع کرونا 32 درصد افزایش پیدا کرده و امروزه حدود 83 درصد از مسافر روش های آنلاین را برای رزرو انتخاب می‌کنند.

6. ربات ها Robots

فناوری رباتیک یکی از هیجان انگیزترین انواع فناوری سفر است و به طور مداوم در حال پیشرفت است. تصور کنید به محض ورود به هتل، یک ربات به استقبال شما بیاید! با پیشرفت تکنولوژی در برخی هتل ها از ربات‌هایی استفاده شده که به استقبال مهمانان می روند و به ارائه اطلاعات کمک می‌کنند. بعضی هتل ها استفاده خود را بیشتر گسترش داده اند و ربات ها را در نظافت و جابجایی چمدان ها هم درگیر کرده اند.

استفاده از ربات ها هم مانند بسیاری از فناوری های دیگر در صنعت گردشگری، به دنبال شیوع کرونا افزایش یافته است. به خصوص که ربات ها پتانسیل کاهش تماس انسان با انسان را نیز دارند.

7. اجاره ماشین با گوشی همراه

گسترش سیستم GPS در گوشی های هوشمند و پیشرفت برنامه های کاربردی، سازمان هایی تشکیل شده اند که به صورت اینترنتی می تواند در هر نقطه ای و به هر جایی اقدام به اجاره خورد و کرد. این پیشرفت روز افزرون باعث شده که مردم از عادت های سنتی خود دست بردارند و از فناوری برای راحتی خود به بهترین شکل استفاده کنند.

8. واقعیت مجازی Virtual Reality

واقعیت مجازی یک فناوری در حال ظهور در تعدادی از بخش‌های مختلف بوده است، اما نقش آن در صنعت گردشگری بسیار مهم است. به هر حال، این امکان را برای مسافران فراهم می‌کند تا مکان‌های دور را از آسایش خانه خود تجربه کنند و می‌تواند تفاوتی در تکمیل رزرو در نهایت باشد.

با استفاده از تورهای VR، مشتریان می‌توانند همه چیز را از تورهای هتل‌ها و رستوران‌های مجازی گرفته تا مکان‌های دیدنی، پارک‌های ملی یا حتی فعالیت‌های خاص تجربه کنند. تعامل و غوطه ور شدن همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا یک مزیت رقابتی نسبت به رقبایی که هنوز از این نوع گرایش‌های فناوری حداکثر استفاده را نمی‌کنند، داشته باشید. اکثر تورهای VR یا تورهای ۳۶۰ اکنون با مرورگرهای وب رایج سازگار هستند و می‌توانند به کسانی که امکان سفر ندارند کمک کنند تا مزایا را واضح‌تر ببینند. با استفاده از این تکنولوژی دیگر لازم نیست دغدغه‌ی اجاره سوئیت در شیراز داشته باشید.

9. اقدامات امنیت سایبری CyberSecurity Measures

امنیت سایبری یک حوزه تمرکز اصلی برای کسانی است که در نقش‌های مدیریت سفر هستند، زیرا شرکت‌های این صنعت به طور فزاینده‌ای در معرض خطر حملات سایبری هستند و همچنین در برابر نقض داده‌ها از انواع دیگر آسیب‌ پذیرتر هستند. شرکت‌های مسافرتی یک هدف اصلی هستند، زیرا افراد زیادی را استخدام می‌کنند و به داده‌های مشتریان فراوانی دسترسی دارند.

برخی از بزرگ‌ترین تهدیدات در این زمینه شامل حملات فیشینگ و حملات باج افزار است، اگرچه اتکای مدرن به داده ها همچنین شرکت‌ها را در معرض خطر خطای انسانی ناشی از کارمندان خود قرار می‌دهد. این نیاز به سرمایه‌گذاری در آموزش امنیت سایبری و راه حل‌های سخت ‌افزاری و نرم افزاری مختلف برای ایمن نگه داشتن کسب و کار شما دارد. همچنین رعایت آخرین مقررات و رعایت قوانین حفاظت از داده ها مهم است.

10. کلان داده ها Big Data

در مدیریت مدرن گردشگری، کلان داده یک واقعیت زندگی است و تقریباً همه شرکت‌هایی که موفق هستند از تکنیک‌های جمع‌ آوری داده‌های خود استفاده می‌کنند. یکی از بزرگ‌ترین کاربردهای این داده‌ها، بهبود شخصی ‌سازی است، شرکت‌های مسافرتی از اطلاعاتی که جمع‌آوری می‌کنند برای ایجاد تنظیمات خاص در پیشنهادات خود استفاده می‌کنند.

یکی دیگر از کاربردهای ارزشمند داده‌ها، تجزیه و تحلیل عملکرد فعلی کسب و کار است. به طور خاص، صاحبان هتل‌ها می‌توانند از داده‌های بزرگ برای اهداف مدیریت درآمد استفاده کنند، از نرخ‌های اشغال تاریخی و سایر روندهای گذشته برای پیش‌بینی بهتر سطوح تقاضا استفاده کنند. زمانی که تقاضا قابل پیش بینی باشد، قیمت‌گذاری و استراتژی‌های تبلیغاتی نیز می‌توانند بهینه شوند.

نزدیکی جوامع در عصر تکنولوژی و تاثیر آن بر صنعت گردشگری

در عصر تکنولوژی و فضای ایجاد شده توسط اینترنت، کمتر پیش می آید که جاذبه های توریستی ناشناخته بماند. گردشگران علاقه مند به کشف بهترین ها در هر منطقه جغرافیایی و دوستداران شگفتی های طبیعی و بافت های فرهنگی نقاط گوناگون جهان، قادرند تا با بهره گیری از تکنولوژی گردشگری مرزهای جغرافیایی را در کسری از ثانیه طی کرده و اطلاعات نامحدود پیرامون مقاصد محبوب خود به دست آورند. یک نمونه بسیار خوب از کاربری این مورد وبلاگ ایران هتل است. زمانی که در سفرهای داخلی به دنبال اطلاعاتی پیرامون مقصد مورد نظر خود می گردید از این طریق داده های بیشتری نیز نصیبتان خواهد شد. فرض کنید تصمیم دارید به کرج سفر کرده و به دنبال اجاره سوئیت در کرج هستید. علاوه بر اینکه به کمک تکنولوژی و سامانه رزرو آنلاین اقامتگاه لیدوماتریپ می توانید با کارایی ساده و سرعت بیشتری موفق به رزرو اقامتگاه ایده آل خود در این شهر شوید، با مراجعه به مجله گردشگری این سایت اطلاعات تکمیلی بیشتری نیز در خصوص شهر مقصد، خیابان های با اهمیت آن و اطلاعات مفید دیگر چه پیرامون کرج  و چه شهرهای دیگر می توانید در اختیار داشته باشید.