Web Analytics Made Easy - Statcounter
چین

موج گرما در چین کارخانه‌ها را مجبور به تعطیلی می‌کند

خلاصه خبر

موج گرما و خشکسالی مداوم در چین باعث کمبود برق در استان سیچوان شده است زیرا این منطقه تا حد زیادی به انرژی برق‌آبی متکی است. به همین دلیل دولت به چندین کارخانه در این منطقه دستور داده تا تولید را به مدت شش روز متوقف کنند که این موضوع باعث ایجاد مشکل برای برخی از تولیدکنندگان نام‌آشنای دنیای تکنولوژی خواهد شد.

گرمای شدید هوا در چین

بسیاری از کارخانه‌ها در استان سیچوان چین فعالیت خود را از دوشنبه تا شنبه متوقف کرده‌اند تا بخشی از فشار ناشی از موج گرمای جاری در این کشور را بر شبکه برق کاهش دهند. سیچوان یک قطب اصلی در تولید و یکی از بزرگترین استان‌های چین با جمعیت 84 میلیون نفر است.

چین در حال حاضر شدیدترین موج گرما را در شش دهه گذشته تجربه می‌کند و بسیاری از شهرها شاهد افزایش دمای بیش از 40 درجه سانتیگراد هستند.

گرمای شدید باعث شده است که بسیاری از مردم سیستم تهویه مطبوع خانه و محل کار خود را روشن کنند و فشار زیادی بر شبکه برق وارد کند. در واقع، تهویه مطبوع در چین بسیار محبوب شده است، به طوری که طبق گزارش‌ها، این کشور امروز 68 برابر بیشتر از سال 1990 برای سرمایش برق استفاده می‌کند. از طرفی مخازن سدها در حال خشک شدن هستند.

اینتل یکی از تولیدکنندگانی است که تحت تأثیر سهمیه‌بندی انرژی در این منطقه قرار گرفته است، زیرا دارای دو کارخانه مونتاژ و تولید آزمایشی در سیچوان است. کل این پردیس در سال گذشته حدود 240 گیگاوات ساعت انرژیمصرف کرده است که نشان می‌دهد تنها این دو مرکز تولیدی چقدر می‌توانند انرژی مصرف کنند. باید دید که آیا این اختلال بر قیمت و در دسترس بودن محصولات اینتل تأثیر می گذارد یا خیر؟

کمبود انرژی همچنین بر کارخانه‌های متعلق به شرکت‌هایی مانند تویوتا، فولکس واگن، تگزاس اینسترومنتز، فاکسکان و غول باتری CATL که باتری‌های بسیاری از تولیدکنندگان خودروهای برقی را تامین می‌کند، تأثیر گذاشته است. از سویی دیگر اپل در تلاش است تا با انتقال بخشی از تولیدات خود به کشورهای دیگر مانند ویتنام و هند، اتکای خود به چین را کاهش دهد.