Web Analytics Made Easy - Statcounter

راهنمای خرید سیستم طراحی و رندرینگ

اگر از طراحان حرفه‌ای در زمینه‌های مختلف باشید، حتما می‌دانید که داشتن یک سیستم طراحی خوب تا چه اندازه به بالا بردن کیفیت کار شما کمک می‌کند. فرقی ندارد که لباس طراحی کنید یا بنر یا اینکه اصلا معمار باشید و نمای داخل و خارج ساختمان ها را طراحی کنید، به هرحال به یک سیستم طراحی قدرتمند نیاز دارید. برای اینکه با مشخصات یک کامپیوتر طراحی خوب آشنا شوید، ادامه مطلب را به هیچ‌عنوان از دست ندهید.

کامپیوتر طراحی، یک انتخاب بهشدت سخت

اگر سری به بازار سیستم‌های طراحی زده باشید قطعا دل خوشی از قیمت آن‌ها ندارید. نرم افزارهای مختلف طراحی، سیستم استاندارد خود را برای پردازش اطلاعات نیاز دارند. در صورتی که تمایل دارید به‌صورت حرفه‌ای در هر زمینه طراحی قدم بگذارید، باید حداقل‌های این راه را فراهم کنید. به‌صورت حداقلی شما نیاز به یک سیستم طراحی با 12 گیگابایت رم و یک کارت گرافیک اختصاصی مناسب دارید. با این وجود افراد مختلف بسته به نوع کار، به سیستم‌های طراحی بسیار متفاوتی نیاز دارد.

 به‌عنوان مثال تصور کنید که شخصی هرروزه پروژه‌های ساده‌ای را در ایلوستریتور انجام می‌دهد و شخص دیگری از نرم افزارهای پیچیده سه بعدی استفاده می‌کند، قطعا سیستم مورد نیاز شخص اول و دوم یکسان نیست. به همین دلیل افراد متقاضی سیستم طراحی باید با توجه به نیازهای خود، سیستم مناسب را انتخاب کنند.

یکی از موارد مهم دیگر در زمینه انتخاب سیستم طراحی هم به انتخاب اشخاص در رابطه با سیستم‌عامل برمی‌گردد. بسیاری از طراحان به وفاداری به مک بوک های خود قسم خورده‌اند و تحت هیچ شرایطی به کار در محیط ویندوز رضایت نمی‌دهند. در حالی که دسته دیگری از افراد کار با محیط ویندوز را ترجیح می‌دهند.

انتخاب بهترین کامپیوتر طراحی

بهترین کامپیوتر گرافیکی بر اساس قطعات

بسته به زمینه فعالیت، زمان انتخاب بهترین سیستم طراحی باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید. مثلا اگر کار شما در زمینه ویرایش عکس است، کیفیت مانیتور برای شما در اولویت قرار دارد. یا اینکه اگر نیاز دارید که همزمان چندین برنامه طراحی را روی سیستم ران کنید، قدرت پردازنده در درجه اول حائز اهمیت است. از طرف دیگر اگر در زمینه طراحی تازه‌کار هستید و شرایط پرداخت هزینه سیستم‌های طراحی حرفه‌ای را ندارید باز هم انتخاب‌های مقرون به صرفه ای برای شما موجود است.

سیستمعامل کامپیوتر طراحی

اکثر برنامه‌های طراحی گرافیکی امروزه قابل نصب بر هردو سیستم‌عامل ویندوز و مک هستند. اما اگر از طرفداران پروپاقرص مک هستید قبل از خرید سیستم اطمینان حاصل کنید که برنامه طراحی مورد نیاز شما روی مک قابل نصب است یا خیر؟ با تغییر سیستم‌عامل، کلیدهای میانبر و رابط کاربری بعضی نرم‌افزارها تغییر می‌کنند به همین دلیل شاید برای برخی کاربران انتخاب سیستم‌عامل اهمیت زیادی داشته باشد.

سی پی یو در کامپیوتر طراحی

سرعت اجرای نرم‌افزار طراحی شما بر عهده سی پی یو است. برنامه‌های طراحی به‌دلیل حجم بالا به‌صورت فشرده عرضه می‌شوند. به همین‌خاطر نیاز است تا مطمئن شوید سی پی یو قدرتمندی برای اجرای این برنامه‌ها در اختیار دارید. اگر تازه‌کار طراحی را شروع کرده‌اید، یک سی پی یو Intel core i5 یا Apple M1 پاسخگو نیاز شماست. اما اگر به‌صورت حرفه‌ای مشغول طراحی هستید قطعا باید سی پی یو 7 هسته‌ای تهیه کنید.

اهمیت کارت گرافیک در کامپیوتر طراحی

کارت گرافیک سیستم های طراحی

در سیستم‌های طراحی، کارت گرافیک مانند آب حیات است. برای هر پردازش گرافیکی شما نیاز به کارت گرافیک دارید. داشتن یک پردازنده گرافیکی مجزا با کیفیت در سیستم‌های طراحی از الزامات است. کارت‌های گرافیک Nvidia Geforce یا گرافیک‌های اپل معمولا تجربه خوبی را برای طراحی ایجاد می‌کنند. به تناسب با حجم کاری که از سیستم انتظار دارید باید به فکر یک کارت گرافیک مناسب باشید.

مانیتور در یک سیستم طراحی

 مانیتور قطعا قلب یک سیستم طراحی است! وضوح تصویری که از کارت گرافیک دریافت می‌کنید توسط صفحه نمایش به شما نشان داده‌می‌شود. صفحه نمایش‌هایی که وضوح بالاتری دارند قادرند تا جزییات بیشتری را نشان دهند و قطعا طراحی بهتری را برای افراد به ارمغان می‌آورند. توصیه می‌شود که برای شروع کارهای گرافیکی حداقل یک مانیتور 4k خوب داشته باشید که رنگ و جزییات را به‌خوبی تفکیک کند. توصیه بعدی این است که اگر محدودیت بودجه ندارید مانیتور بزرگ بخرید! مانیتور بزرگ این امکان را می‌دهد که بدون کوچک کردن برنامه‌هایی مثل فتوشاپ، فایل‌ها را در برنامه‌های دیگر به‌راحتی جا به‌جا کنید.

رم مناسب برای یک کامپیوتر طراحی

وقتی از چندین برنامه به‌صورت همزمان استفاده می‌کنید، هرچه رم بیشتری داشته باشید برنامه‌ها روان‌تر اجرا می‌شوند. اگر تازه‌کار هستید و فقط از یک برنامه استفاده می‌کنید، به یک سیستم با حداقل 8 گیگ رم نیاز دارید. در ابعاد بالاتر برای سیستم رندرینگ حرفه‌ای باید حداقل 16 گیگ رم تهیه کرد.

هارد کافی در یک سیستم طراحی

بسته به طراحی که نیاز به انجام آن دارید، عکس‌ها و فایل‌های طراحی شده می‌توانند حجم زیادی اشغال کنند. به همین دلیل مقدار رم در سیستم‌های طراحی اهمیت زیادی دارد. هاردهای SSD نسبت به هاردهای HHD سرعت بیشتری در انتقال فایل‌ها در اختیارتان قرار می‌دهد اما متاسفانه حجم کمتری دارند. برای تازه کارها تهیه یک HHD گزینه بهتری است چون فضای کافی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

قیمت خرید یک سیستم طراحی

قیمت

شما همان قدر آش می خورید  که پول داده‌اید! قطعا با هزینه بیشتر صفحه نمایش بهتر، پردازنده قدرتمندتر و… به دست می‌آورید. اما قطعا انتخاب‌های مقرون به صرفه تری هم برای افرادی که توانایی پرداخت هزینه‌های سنگین سیستم‌های طراحی را ندارند موجود است. اگر بودجه محدودی دارید هیچ اشکالی ندارد که با حداقل‌های ممکن شروع کنید و سر فرصت به ارتقا سیستم طراحی خود برسید.

به‌عنوان مثال اگر کیفیت مانیتور برای شما اهمیت زیادی دارد میتوانید یک مانیتور بسیار عالی تهیه کنید و در عوض با یک هارد معمولی تا زمان توانایی برای ارتقا به یک هارد خوب بسازید! به هرحال هر طراحی باید آگاه باشد که داشتن یک سیستم طراحی عالی به سادگی و ارزانی به دست  نمی آید. به همین دلیل طراحان باید به سیستم طراحی به‌عنوان سرمایه گذاری در کسب و کار خود نگاه کنند.

جمع بندی

خرید سیستم طراحی نیاز به یک سری امکانات حداقلی دارد که هر فرد با توجه به برنامه طراحی خود باید از بین انتخاب‌های متعدد، مناسب‌ترین کامپیوتر را برای خود انتخاب کند. برای افراد تازه‌کار یک سیستم 5 هسته‌ای با 8 گیگابایت رم و یکی دو ترابایت هارد در کنار کارت گرافیک قدرتمند و یک مانیتور خوب 4K کار راه بینداز است! به نسبت اضافه شدن حجم کار و برنامه‌های طراحی، به قطعات قدرتمندتری نیاز می‌شود.