Web Analytics Made Easy - Statcounter

گوردون مور، هم‌بنیانگذار اینتل و خالق قانون مور درگذشت

گوردون مور

بر اساس بیانیه اینتل، گوردون مور، یکی از بنیانگذاران اینتل غول سیلیکون ولی، امروز در سن 94 سالگی درگذشت. او از کسانی بود که Fairchild Semiconductor را تأسیس کرد، که به مرکز رشد بسیاری از شرکت‌های سیلیکون ولی از جمله AMD تبدیل شد. مور و رابرت نویس، در سال 1968 اینتل را با نام اصلی Integrated Electronics تأسیس کردند. او در نهایت در سال 1979 رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل اینتل شد و به مدت هشت سال به عنوان مدیر عامل شرکت ایفای نقش کرد.

در حالی که مور آشکارا نقش بزرگی در توسعه فناوری دستگاه‌های محاسباتی مدرن داشته است، بسیاری از مردم با نام او به دلیل «قانون مور» آشنا هستند، پیش‌بینی او در سال 1965 مبنی بر اینکه تراکم ترانزیستور پردازنده‌ها هر سال تقریباً دو برابر می‌شود. (یک دهه بعد، او تخمین خود را به دو برابر شدن در هر دو سال تغییر داد.) در حالی که ممکن است دیگر این قانون صادق نباشد، این ایده برای مدت طولانی به طرز شگفت انگیزی صادق بود. در سال 2015، هنگامی که از او در مورد انجام پیش‌بینی‌های دیگر مثل قانون مور پرسیده شد، او در پاسخ گفت: وقتی پیش بینی موفقی انجام دادم، از انجام پیش بینی دیگری اجتناب کردم.

طبق اظهارات اینتل، اقدامات اخیر مور انجام کارهای بشردوستانه بود، زیرا او با همسرش روی معضلات مربوط به حفاظت از محیط زیست، تحقیقات علمی و آموزش عالی کار می‌کرد.

اینتل سال گذشته تاسیسات جدید خود در اورگان را به نام او نامگذاری کرد. پارک گوردون مور در 11 آوریل 2022 افتتاح شد.