Web Analytics Made Easy - Statcounter
اعتراض گوگل به مقررات اتحادیه اروپا به خاطر حکم سنگین دادگاه

اعتراض گوگل به مقررات اتحادیه اروپا به خاطر حکم سنگین دادگاه

سیطره غول جستجو در تلفن‌های همراه موضوع جلسه یک هفته ای دادگاه عمومی اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ است. وکلای گوگل ادعا می‌کنند که کمیسیون اروپا با حکم درخواست تغییر در قراردادهای ضد رقابتی با تامین کنندگان گوشی‌های اندروید دچار اشتباه شده است.

مردیت پیکفورد، وکیل گوگل، روز دوشنبه در یک جلسه پنج داوری گفت:«کمیسیون چشم خود را بر روی رقابت واقعی در این صنعت بین آی او اس و اندروید بست. نهادهای نظارتی به اشتباه گوگل را برای نرم افزارهای تلفن همراه غالب می‌دانند. اپل حتی به سایر تولید کنندگان اجازه نمی‌دهد از iOS در محصولات خود استفاده کنند.»

پرونده اندروید یکی از سه تصمیماتی است که محور تلاش مارگارته وستاگر، رئیس ضدتراست اتحادیه اروپا برای مهار سلطه سیلیکون ولی بوده است. وی در مجموع بیش از 8.2 میلیارد یورو (9.6 میلیارد دلار) شرکت آلفابت را جریمه کرده است و هنوز در حال بررسی مشکوک بودن رفتار شرکت در تبلیغات دیجیتال است.

توماسو والتی، استاد اقتصاد در کالج امپریال لندن، که در دوران خود به عنوان اقتصاددان ضد تراست اتحادیه اروپا، به تنظیم کننده‌ها در مورد این موضوع مشاوره می‌داد، گفت:«تحقیقات در مورد شرکت‌های دره سیلیکون نسبتاً غیر معمول است و اگر کمیسیون در این مورد شکست بخورد، ممکن است تحقیقات در مورد این شرکت‌ها از این هم نادرتر شود.»

این جلسات در مورد قراردادهایی است که سازندگان تلفن‌های اندروید را ملزم می‌کند که اگر می‌خواهند از پلی استور مجوز بگیرند، باید از برنامه‌های جستجو و مرورگر گوگل و سایر خدمات گوگل استفاده کنند.

اتحادیه اروپا این قراردادها را یک محدودیت غیرقانونی می‌داند، اما گوگل می‌گوید این تصمیم یک مدل تجاری را تضعیف می‌کند که به آن اجازه می‌دهد نرم افزار اندروید را به صورت رایگان ارائه دهد. گوگل که سال گذشته 182.5 میلیارد دلار درآمد داشت، به لطف نقش محوری آن در دستگاه‌های اندروید، تجارت عظیمی از تبلیغات بنری و ویدیویی ایجاد کرده است.

پیکفورد گفت گوگل به قابلیت اتصال برنامه‌های خود به نرم افزار تلفن همراه نیاز دارد تا بتواند میلیاردها یورو در اکوسیستم اندروید سرمایه گذاری کند که یک پلتفرم مطمئن ایجاد کند که این امر به نفع توسعه دهندگان و مصرف کنندگان برنامه است.

نیکلاس خان، وکیل اتحادیه اروپا اظهار داشت که قراردادهای محدود کننده به گوگل اجازه می‌دهد تا در حوزه موتورهای جستجو برای خود انحصار ایجاد کند، که با این انحصار درآمد خود را از 50 میلیارد دلار در سال 2012 بیش از سه برابر افزایش داد.

این جلسه یک دهه گذشته را بررسی می‌کند که چگونه قراردادهای گوگل مانع ظهور رقبای احتمالی شده است. این کمیسیون می‌گوید این دستگاه‌ها از فروش گوشی با استفاده از نسخه‌های دیگر اندروید جلوگیری می‌کنند. گوگل می‌گوید تبیین قوانین جدید لازم است تا اطمینان حاصل شود که برنامه‌ها و دستگاه‌های اندروید می‌توانند به راحتی با هم کار کنند.

به نظر می‌رسد که دادگاه کمتر روی اقداماتی که گوگل از سال 2018 برای پیروی از دستور اتحادیه اروپا برای افزایش فضای رقابت انجام داده، تمرکز کرده باشد. به عنوان مثال گوگل شروع به دریافت هزینه مجوز از تولید کنندگان برای استفاده از اندروید کرد. همچنین شروع به رسیدگی به شکایات رقبا مبنی بر عدم انتخاب برنامه‌های رقیب به عنوان پیش فرض در گوشی‌های جدید کرد.