Web Analytics Made Easy - Statcounter

گوگل با انتشار ویدیویی آیفون را مورد تمسخر قرار داد

گوگل با انتشار یک ویدیوی تبلیغاتی ساختگی، سیستم پیام‌رسانی آیفون و عدم خلاقیت در این محصول را مسخره کرد
آی پیجر - گوگل آیفون را مسخره می کند

گوگل قصد دارد با اجرای یک کمپین تبلیغاتی اپل را تحت فشار قرار دهد تا از پروتکل پیام رسانی Rich Communication Services یا RCS پشتیبانی کند. آخرین اقدام گوگل برای دستیابی به این هدف، انتشار یک ویدیوی تبلیغاتی برای یک محصول  به نام آی‌پیجر بود! گوگل در این ویدیو با کنایه آیفون را به یک پیجر قدیمی تشبیه می‌کند که فقط پیامک دریافت و ارسال می‌کند!

گوگل در توضیح ویدئو در یوتیوب گفت:«آی‌پیجر واقعی نیست، اما مشکلاتی که اپل در پیام‌رسانی ایجاد می‌کند، واقعی است! بیایید پیام‌رسانی را برای همه بهتر کنیم و به ارتقای اپل به پروتکل RCS کمک کنیم.»

پیام‌رسانی RCS چیست و چه کاربردی دارد؟

RCS چندین قابلیت جدید را برای پیام‌رسانی ارائه می‌کند، ویژگی‌هایی از جمله رمزگذاری سرتاسری، گزارش خوانده شدن پیام توسط طرف مقابل و امکان اشتراک‌گذاری عکس‌ها و ویدیوهای با وضوح بالا از مهم‌ترین قابلیت‌های RCS به شمار می‌آید.

متأسفانه طبق اعلام گوگل، این قابلیت در کشور ما و کشورهای روسیه، چین و سوریه در اختیار کاربران اندروید قرار نگرفته است.

قابلیت RCS در چه کشورهایی پشتیبانی می‌شود؟

آیفون از پیام‌رسانی RCS پشتیبانی نمی‌کند

پیام‌رسان iMessage اپل نیز ویژگی‌های مشابه RCS را ارائه می‌کند اما فقط برای پیام‌هایی که بین سایر کاربران iMessage ارسال می‌شود، در نتیجه پیام‌های کاربران اندروید در گروه‌های iMessage برخلاف پیام‌های کاربران آیفون که آبی‌رنگ است، به شکل پیام‌های سبز دیده شده و با استفاده از سرویس پیام کوتاه ارسال می‌شوند. این موضوع در کشورهایی مانند ایالات متحده که بیش از نیمی از جمعیت آن از آیفون استفاده می‌کنند، یک معضل واقعی است.

مارک زاکربرگ مدیرعامل شرکت متا، مالک پیام‌رسان واتس‌اپ نیز سال گذشته به حباب‌های سبز و آبی در iMessage کنایه زد و از کاربران آیفون خواست به واتس‌اپ بپیوندند.

اپل مقابل فشار گوگل تسلیم نمی‌شود!

بسیاری اپراتورها و سازندگان تلفن همراه مانند سامسونگ قبلاً از فناوری RCS پشتیبانی کرده‌اند، اما تعهد اپل به استاندارد iMessage خود، خشم گوگل را برانگیخته است. در ژانویه سال گذشته، هیروشی لاکهایمر، معاون گوگل، از اپل به دلیل عدم احترام به تجربه کاربری مشتریان انتقاد کرد. اما اپل با وجود قلدری بی‌رحمانه گوگل، موضع خود را تغییر نداده است؛ سال گذشته تیم کوک در پاسخ به این موضوع گفت هرکسی که از حباب‌های پیام سبز خود ناراحت شده است، باید یک آیفون بخرد!

تیم کوک - مدیرعامل اپل در حال لبخند زدن

اسناد دادگاه از اختلاف حقوقی اپل با اپیک گیمز در سال 2021 نشان داد که این شرکت، پلتفرم iMessage خود را به عنوان یک سرویس کلیدی برای نگه داشتن مشتریان در اکوسیستم خود می‌بیند و معتقد است انتقال iMessage به اندروید به شرکت آن‌ها لطمه می‌زند. بنابراین ارائه تجربه‌ای شبیه iMessage به کاربران اندروید با استفاده از RCS در اولویت‌های اپل قرار ندارد.