Web Analytics Made Easy - Statcounter

گوگل به خاطر تبعیض جنسیتی باید ۱۱۸ میلیون دلار پرداخت کند

گوگل به خاطر تخصیص دستمزد کم‌تر و جایگاه‌های شغلی پایین‌تر به زنان، باید ۱۱۸ میلیون دلار بپردازد.

طبق حکم دادگاه کالیفرنیا، گوگل باید 118 میلیون دلار برای حل و فصل پرونده حقوقی تبعیض جنسیتی که شامل حدود 15500 کارکنان زن این شرکت می‌شود، بپردازد. گوگل همچنین از این پس ملزم به داشتن یک اقتصاددان مستقل کارگری است که شیوه‌های استخدام و مطالعات حقوق و دستمزد این شرکت را ارزیابی کند.

این دعوی اولین بار در سال 2017 پس از آن مطرح شد که سه نفر از کارکنان زن طی شکایتی این شرکت را متهم کردند که بر خلاف قانون حقوق برابر در کالیفرنیا، حقوق کمتری به زنان پرداخت می‌کند و به شکاف دستمزد حدود 17000 دلار بین مردان و زنان اشاره کردند. آن‌ها در این شکایت ادعا کردند که گوگل زنان را در جایگاه‌های شغلی پایین‌تری نگه می‌دارد، که این امر منجر به دستمزد کمتر و پاداش‌های کمتر در مقایسه با همتایان مردشان می‌شود. شاکیان در سال گذشته موفق به پیگیری این پرونده شدند.

رفتار گوگل با کارگران بیش از یک بار هدف بررسی قرار گرفته است. سال گذشته، گوگل با پرداخت 2.5 میلیون دلار برای حل و فصل شکایتی که ادعا می‌کرد این شرکت حقوق کمتری به مهندسان زن می‌دهد و متقاضیان شغل آسیایی را نادیده می‌گیرد، موافقت کرد. علاوه بر آن دپارتمان مشاغل و مسکن کالیفرنیا (DFEH) در حال بررسی این شرکت در مورد شکایات و تبعیض احتمالی علیه کارمندان زن سیاه پوست است.

هالی پیز، شاکی در این پرونده، گفت:«به عنوان زنی که تمام دوران حرفه‌ای خود را در صنعت فناوری گذرانده است، من خوشبین هستم که توافقنامه گوگل، عدالت بیشتری را برای زنان تضمین کند. گوگل از زمان تأسیس خود، صنعت فناوری را رهبری کرده است. بنابراین آن‌ها برای رهبری موضوع حقوق برابر زنان مسئولیت دارند.»

گوگل در بیانیه‌ای واکنش داد: «با این که ما قویاً به عدالت سیاست‌های خود معتقدیم، پس از نزدیک به پنج سال دادخواهی، هر دو طرف توافق کردند که حل این موضوع، به نفع همه است و ما برای رسیدن به این توافق بسیار خرسندیم.» این شرکت افزود که کاملاً متعهد به پرداخت، استخدام و تراز کردن همه کارمندان به طور منصفانه و یکسان است و در صورت مشاهده اختلاف دستمزد بین کارمندان مرد و زن، به طور جدی اقدام خواهد کرد. در دهه گذشته با هدف از بین رفتن شکاف دستمزدها، با شکایت‌های مشابه علیه مایکروسافت و توییتر صورت گرفته است. اوراکل نیز با پرونده‌های بزرگ مبنی بر دستمزد نابرابر مواجه است. سایر شرکت‌های فناوری مانند اپل و ریوت گیمز نیز با اتهامات نابرابری در پرداخت مواجه شده‌اند.