Web Analytics Made Easy - Statcounter
گوگل درایو

گوگل درایو به زودی می‌تواند دسترسی فایل‌های شما را محدود کند

خط مشی جدید گوگل درایو به جنگ راه‌های سوءاستفاده از این پلتفرم می‌رود
خط مشی جدید گوگل درایو به جنگ راه‌های سوءاستفاده از این پلتفرم می‌رود

گوگل خط‌مشی جدیدی را برای سرویس ذخیره‌سازی ابری «درایو» اعلام کرده است. طبق قوانین جدید گوگل به زودی دسترسی به فایل‌هایی که ناقض خط‌مشی‌های شرکت تلقی می‌شوند، محدود می‌کند.

اکنون گوگل گام‌های موثری برای شناسایی فایل‌های میزبانی شده بر روی پلتفرم خود برمی‌دارد که نقض شرایط سرویس یا خط مشی‌های برنامه را رهگیری می‌کند.

این فایل‌ها برای مالک آن‌ها نشانه‌گذاری می‌شوند و به‌طور خودکار محدود می‌شوند، به این معنی که دیگر نمی‌توان آن‌ها را با افراد دیگر به اشتراک گذاشت و دسترسی به آن‌ها از همه به جز مالک لغو می‌شود.

این شرکت توضیح داد: «این امر کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که کاربران گوگل درایو به طور کامل از محتوای حساب خود مطلع هستند، در عین حال این موضوع به محافظت از کاربران در برابر محتوای آسیب‌زا کمک می‌کند.»

خط مشی جدید گوگل درایو

به گفته گوگل، انگیزه این تغییر سیاست، محافظت در برابر سوء استفاده از خدمات این محصول است. گستره‌ی محتوای ممنوعه شامل فعالیت‌های مجرمانه سایبری (مانند میزبانی بدافزار، فیشینگ و غیره)، سخنان توهین‌آمیز و محتوای غیراخلاقی است.

گوگل در سند خط‌ مشی خود می‌گوید: «ما باید خطراتی که توانایی ما در ارائه خدمات را تهدید می‌کند، مهار کنیم، و از همه می‌خواهیم خط‌مشی‌های ما را رعایت کنند تا به ما در رسیدن به این هدف کمک کنند.»

«پس از اطلاع از نقض احتمالی خط‌مشی، ممکن است محتوا را بررسی کرده و اقداماتی از جمله محدود کردن دسترسی به محتوا، حذف محتوا، و محدود کردن یا پایان دادن به دسترسی کاربر به محصولات گوگل انجام دهیم.»

با این حال، جداسازی فایل‌های قانونی از محتوایی که ناقض این قوانین است، چندان آسان نیست. در سند خط‌مشی، گوگل توضیح می‌دهد که ممکن است «بر اساس ملاحظات هنری، آموزشی، مستند یا علمی استثناهایی ایجاد کند»، که نشان می‌دهد برخی اقدامات دستی در این فرآیند دخیل هستند.

تصور سناریویی که در آن فایل‌های کاربران بدون دلیل مناسب از دسترس خارج می‌شوند، دور از ذهن نیست؛ همچنین مشخص نیست که مثلاً عکس‌های شخصی یک فرد، خط‌مشی را نقض می‌کنند یا تحت استثنا قرار می‌گیرند.

اگر شخصی احساس کند فایلی به طور ناعادلانه محدود شده است، سیستمی برای درخواست بازبینی تصمیم وجود دارد. با این حال مشخص نیست که این روند در سمت گوگل چگونه انجام می‌شود و ممکن است چقدر طول بکشد.

گوگل درایو - Google Drive

بیانیه گوگل در مورد قوانین جدید گوگل درایو

رسانه‌ی TechRadar از گوگل خواست تا در مورد احتمال ایجاد اختلال برای کاربران عادی و شفاف‌سازی در مورد روند بررسی اظهار نظر کند. این شرکت بیانیه زیر را ارائه کرد:

«گوگل درایو به طور مداوم برای محافظت از امنیت و ایمنی کاربران و جامعه خود تلاش می‌کند و در عین حال همیشه به حریم خصوصی احترام می‌گذارد. مشابه آنچه که جیمیل برای مدت طولانی کاربران را در برابر حملات فیشینگ و بدافزار ایمن نگه داشته است، ارائه این حفاظت‌ها به گوگل درایو برای اطمینان از ایمنی آن برای کاربران بسیار مهم است.»

با این حال، هنوز هیچ اطلاعاتی در مورد احتمال طبقه بندی نادرست محتوا در دست نیست.