Web Analytics Made Easy - Statcounter

کاهش فروش گوشی‌های هوشمند در دنیا

مطالعات IDC نشان می‌دهد که فروش گوشی‌های هوشمند در سه ماهه دوم 2023 حدود 8 درصد کم‌تر از سال گذشته بوده است.
کاهش فروش گوشی هوشمند - mobile sale / shipment declined

طبق گزارش موسسه IDC گوشی‌های هوشمند بار دیگر کاهش فروش در سطح جهان را تجربه کرده‌اند و فروش جهانی گوشی‌های هوشمند در سه ماهه دوم سال 2023 نسبت به مدت مشابه سال قبل 7/8 درصد کاهش یافته است.

کاهش فروش گوشی های هوشمند در سطح جهان

سه ماهه دوم سال 2023 منجر به فروش 265/3 میلیون دستگاه شده است. البته کاهش فروش موضوع جدیدی نیست زیرا کانال‌های حمل و نقل جهانی در تمامی هشت فصل گذشته، کاهش فروش گوشی را مشاهده کرده‌اند. این امر از یک سو نشان‌دهنده تقاضای کم بازار با افزایش تورم و کاهش قدرت خرید مصرف‌کنندگان است. از سوی دیگر، نشان دهنده این واقعیت است که بازار جهانی موبایل با افزایش فرصت‌های تولیدکنندگان برای خلاص شدن از موجودی مازاد خود در حال تثبیت است.

بیشترین کاهش تقاضای جهانی را شیائومی با 16/0- درصد تجربه کرده است و پس از آن سامسونگ با 15/2- درصد و اپل با 6/3- درصد قرار دارند. کشور چین در سه ماهه دوم سال 2023 با کاهش 2/1 درصدی فروش نسبت به سال قبل مواجه بوده است. سایر مناطق عمده‌ای که شاهد انقباض بوده‌اند عبارتند از منطقه آسیا/اقیانوسیه (به جز ژاپن و چین) با 5/9 درصد، ایالات متحده و اروپا با 19/1 درصد و خاورمیانه و آفریقا با 3/1 درصد.

سامسونگ پرفروش‌ترین برند گوشی در دنیا

سامسونگ با سهم بازار 20/2 درصد بالاتر از اپل (16 درصد سهم)، شیائومی (12/5 درصد)، اوپو (9/6 درصد) و هلدینگ ترنشن (Transsion) (9/5 درصد سهم) همچنان در صدر قرار دارد.

مقایسه سهم بازار 5 شرکت برتر حوزه گوشی هوشمند در جهان

چشم‌انداز مثبتی برای آینده بازار گوشی وجود دارد

علیرغم کاهش فروش در چند فصل اخیر، درباره چشم‌انداز آینده گوشی‌های هوشمند امیدواری زیادی وجود دارد و انتظار می‌رود محموله‌های فروش تا پایان امسال و در سال 2024 رشد کنند. پیش‌بینی می‌شود بازار گوشی‌های هوشمند تاشو نیز امسال شاهد رشد 50 درصدی باشد.

نبیلا پوپال، مدیر تحقیقات IDC در مورد این کاهش اظهار نظر کرد: «خبر خوب این است که سطح موجودی در حال بهبود است و آخرین گزارش‌های بازار نشان می‌دهد که تا سه ماهه سوم موجودی مازاد به اتمام می‌رسد. با عادی شدن سطح موجودی، ما در مورد OEM‌های کلیدی و زنجیره‌های تامین پیش‌بینی مثبتی خواهیم داشت و انتظار داریم که بازار تا پایان سال و تا سال 2024 به رشد بازگردد. IDC انتظار دارد یک تغییر در رتبه بندی فروشندگان در انتهای سال رخ دهد، همانطور که شاهد این اتفاق در این سه ماهه بودیم و هلدینگ ترنشن برای اولین بار وارد 5 فروشنده برتر این حوزه شد.»