Web Analytics Made Easy - Statcounter
Global Server Market - بازار جهانی سرور

چشم‌انداز جهانی بازار سرور مراکز داده در سال‌های آتی

اخیرا گروه تحقیقاتی آریزتون با گردآوری داده‌ها از کشورهای دنیا و ۱۹ شرکت برتر صنعت مراکز داده، گزارشی از چشم‌انداز جهانی بازار سرور مراکز داده تهیه کرده است که یک نمای کلی از محدودیت‌ها، روندهای رشد و میزان تقاضا و عرضه بازار را پوشش می‌دهد. در این مقاله، به بخشی از سرفصل‌های این گزارش خواهیم پرداخت.

بررسی بازار انواع سرورهای مراکز داده

 • اپراتورهای فوق‌مقیاس مراکز داده مانند آمازون وب سرویس (AWS)، متا، گوگل و مایکروسافت در حال توسعه زیرساخت سرور سفارشی شده خود با کمک پروژه محاسبات باز (OCP) برای بهبود عملکرد امکانات مرکز داده هستند. به عنوان مثال، در سال 2021، مایکروسافت پروژه الیمپوس را برای طراحی‌های سخت‌افزار ابری با کمک OCP راه‌اندازی کرد.
 • با توجه به روند مراکز داده لبه انتظار می‌رود بازار میکروسرورها در طول دوره پیش‌بینی رشد کند. شرکت‌هایی مانند Dell Technologies، IBM و HPE بازیگران برجسته‌ی حوزه میکروسرورها هستند.
 • سرورهای تیغه‌ای مرکز داده برای برآوردن نیاز مراکز داده بزرگ، یعنی حداقل اشغال فضا با چگالی توان بالا، سازگار شده‌اند.
olympus project
سرور پروژه الیمپوس
سرور تیغه ای - بلید سرور - Blade Server
یک شاسی از سرورهای تیغه‌ای
میکرو سرور HPE
میکرو سرور

تجزیه و تحلیل جغرافیایی

 • آمریکای شمالی با حدود 45 درصد بیشترین سهم بازار سرور مرکز داده در سراسر جهان را در سال ۲۰۲۱ در اختیار داشت و پس از آن آسیا-اقیانوسیه و اروپای غربی بیش‌ترین سهم را در این بازار داشته‌اند.
 • در آسیا-اقیانوسیه، هند به عنوان یک بازار کلیدی در حال ظهور است، در حالی که چین، هنگ‌کنگ و ژاپن با سهم حدود 65 درصد بالاترین سهم بازار را دارند. پس از همه‌گیری کرونا، صنعت سرور با مشکلات زنجیره تامین مواجه شد و از آن زمان بسیاری از شرکت‌های چینی تراشه‌ها و سرورهای خود را تولید می‌کنند. به عنوان مثال، علی بابا یک تراشه سرور جدید مبتنی بر ARM پنج نانومتری را برای مراکز داده خود معرفی کرد.
تراشه سرور علی بابا - 5 نانومتری - مبتنی بر آرم
تراشه سرور 5 نانومتری علی‌بابا

چشم‌انداز تولیدکنندگان

 • فروشندگان با اپراتورها برای ارائه و ابداع راهکارهای خنک‌کننده مایع همکاری می‌کنند. به عنوان مثال، Iceotope Technologies و Hewlett Packard Enterprise (HPE) یک قرارداد OEM برای ارائه راهکارهای خنک‌کننده مایع برای مراکز داده لبه امضا کرده‌اند.
OEM مخفف Original Equipment Manufacture و به معنی استفاده از محصول تولیدی یک کمپانی با برند کمپانی دیگر می‌باشد.
ODM مخفف Original Design Manufacture به معنی استفاده از محصول تولیدی یک کمپانی با طراحی و برند کمپانی دیگر می‌باشد.
 • اپراتورهای مرکز داده در کنار سرورهایی با پردازنده‌های x86 و x64 سرورهای مبتنی بر ARM را نیز به‌کار می‌گیرند.

نکات برجسته و کلیدی گزارش

 • پذیرش فناوری‌های پیشرفته مانند هوش مصنوعی، داده‌های بزرگ، اینترنت اشیا و ابر منجر به افزایش چگالی توان در هر رک می‌شود. این امر تقاضا برای سرورهای پیشرفته در مراکز داده را افزایش می‌دهد و اپراتورهای مرکز داده ناگزیرند زیرساخت‌های موجود خود را ارتقا دهند.
 • سرمایه‌گذاری در زیرساخت سرور تحت سلطه سرورهای ODM است که سهمی بیش از 25 درصد در سال 2021 را به خود اختصاص داده است. به عنوان برترین برندهای سرور ODM می‌توان به شرکت‌های فناوری ابری Quanta و Wiwynn اشاره کرد.
 • سرورهای رکمونت همچنان بر بازار تسلط خواهند داشت، هر چند مقبولیت سرورهای تیغه‌ای دیگر فاصله چندانی با آن‌ها ندارد. همچنین افزایش سرمایه‌گذاری در مرکز داده لبه، سهم بازار میکروسرورها را در بازار افزایش می‌دهد.
 • آسیا-اقیانوسیه بازاری است که به سرعت در حال رشد است، چین، هنگ‌کنگ و ژاپن در سال 2021 حدود 65 درصد از بازار را به خود اختصاص دادند. به دلیل مشکلات زنجیره تامین، بسیاری از شرکت‌های چینی مانند علی بابا شروع به تولید تراشه‌ها و سرورهای خود کرده‌اند.
 • اپراتورهای فوق‌مقیاس مانند وب سرویس آمازون (AWS)، فیسبوک، گوگل و مایکروسافت در حال توسعه زیرساخت سرور سفارشی شده خود با کمک پروژه محاسبه باز (OCP) برای بهبود عملکرد مراکز داده هستند.