Web Analytics Made Easy - Statcounter
تراشه های کامپیوتری - chip

فروش جهانی تراشه برای اولین بار در سال 2021 از 500 میلیارد دلار گذشت

تقاضای بالا و کمبود نیمه‌هادی‌ها قیمت‌های فروش را به شکل جدی بالا برده است
تقاضای بالا و کمبود نیمه‌هادی‌ها قیمت‌های فروش را به شکل جدی بالا برده است

فروش جهانی تراشه در سال 2021، به میزان 25/1 درصد افزایش یافت و علیرغم کمبود نیمه‌هادی‌ها و مشکلات زنجیره تأمین، برای اولین بار از مرز 500 میلیارد دلار در سال گذشت. چگونه این امر در خلال کمبودی که کل زنجیره تامین و به ویژه صنعت خودرو را تحت تاثیر قرار داد، ممکن است؟

گارتنر در گزارش اولیه خود در مورد صنعت نیمه هادی در سراسر جهان دریافت که فروش سال 2021 در مجموع 583.5 میلیارد دلار بوده است.

اندرو نوروود (Andrew Norwood)، معاون تحقیقاتی گارتنر، گفت: تقاضای قوی همراه با افزایش قیمت لجستیک و مواد خام، میانگین قیمت فروش نیمه‌هادی‌ها را بالاتر می‌برد و در نتیجه به رشد درآمد کلی کمک می‌کند.

نوروود افزود: «بازار گوشی های هوشمند 5G نیز به افزایش درآمد نیمه هادی ها کمک کرد.»

چیپ

سامسونگ در سال 2021 نمایش قوی داشت و برای اولین بار از سال 2018 رتبه اول را از اینتل گرفت. درآمد سامسونگ در سال گذشته با 31.6 درصد افزایش به 76 میلیارد دلار رسید، در حالی که اینتل تنها نیم درصد رشد کرد و به 73.1 میلیارد دلار رسید. اس‌کی هاینیکس، میکرون تکنولوژی و کوالکام به ترتیب پنج رتبه اول را تکمیل کردند.

گارتنر می‌گوید حافظه بهترین عملکرد را در سال 2021 داشته است؛ زیرا شرکت‌ها توسعه سرورها را برای برآوردن نیازهای دورکاری، یادگیری و سرگرمی افزایش داده‌اند. در زیرمجموعه حافظه، DRAM با رشد درآمد سالانه 40/4 درصدی به لطف گسترش سرورهای مراکزداده و افزایش تقاضا برای رایانه‌های شخصی، بهترین وضعیت را داشت.

حافظه رم - RAM

در مورد اینکه چه زمانی می‌توانیم انتظار داشته باشیم که بازارها به حالت عادی بازگردند، در این مرحله هنوز مشخص نیست. شرکت‌ها برای افزایش تولید، پول هنگفتی تزریق می‌کنند، اما آینده همه‌گیری همچنان نامشخص است و سایر مسائل آزاردهنده مانند بازار سیاه همچنان خاری در چشم خرده‌فروشان و خریداران است.