Web Analytics Made Easy - Statcounter
پیش بینی کلی از تغییرات و توسعه بازار سرمایش مرکزداده تا سال 2028

پیش بینی کلی از تغییرات و توسعه بازار سرمایش مراکزداده تا سال 2028

با توجه به افزایش پیشرفت های فزاینده و توسعه تکنیک های تکنولوژیک توسط شرکت های بزرگ و فعال فناوری در حوزه سرمایش مراکزداده، تغییرات زیست محیطی و لزوم کاهش مصرف انرژی، انتظار می‌رود بازار جهانی این صنعت با نرخ رشد سالانه 14٪ از 10.271 میلیون دلار در سال 2021 به 25.552 میلیون دلار تا سال 2028 برسد.

پیشرفت و توسعه تکنولوژی در حوزه سرمایش مراکزداده

توسعه راهکار سرمایش مایع

  • یکی از جالب ترین تکنولوژی هایی که اخیرا توسعه و استفاده شده است، استفاده از آب دریا برای سرمایش مرکزداده توسط گوگل در فنلاند است. به کمک این تکنیک، نیازی به سوزاندن کربن نیست و از آب سرد برای خنک سازی استفاده می شود. شرکت فیس بوک نیز از آب باران ذخیره شده برای سرمایش برخی از مراکزداده خود به طور آزمایشی استفاده می‌کند.
  • تراکم قدرت در بازار به سرعت در حال افزایش است و بسیاری از شرکت‌ها به منظور اطمینان از توانایی خود در استفاده از قدرت محاسبه نسل بعدی پردازنده‌ها، روی فناوری‌های جدیدتری برای سرمایش مرکزداده سرمایه گذاری کرده اند. شرکت‌های بزرگتر فناوری از جمله گوگل قابلیت‌های هوش مصنوعی را به منظور افزایش بازده سرمایش به کار گرفته‌اند.
  • علاوه بر این، راهکار هایی که قبلا در مراکزداده ابر مقیاس و شرکت های بزرگ قابل استفاده بود حالا به آرامی به مراکزداده کوچکتر در اقصی نقاط دنیا با هزینه های مقرون به صرفه راه پیدا کرده است. برای مثال حالا استفاده از سرمایش مایع برای سرور و تجهیزات راهکاری در دسترس است. زیرا شرکت‌های کوچکتر نیز امروز به دنبال راه‌های پیشرفته تری برای خنک سازی پردازنده‌های نسل بعدی هستند تا بتوانند از قدرت پردازش بالاتری بهره مند شوند.

طبق آخرین بررسی ها، مراکزداده بیش از 75 درصد بیشتر از آنچه که واقعاً مورد نیاز است از سرمایش استفاده می‌کنند.

دیتاسنتر گوگل در فنلاند
دیتاسنتر گوگل در فنلاند که با استفاده از آب دریا سرد می‌شود

به کارگیری هوش مصنوعی

فناوری هوش مصنوعی به همراه دستیار هوشمند مرکزداده یک نوآوری مهم برای سرمایش مرکزداده است. یک دستیار هوشمند به صرفه جویی در هزینه مراکزداده کمک می‌کند و به مشاغل اطلاع می‌دهد که چقدر و چه زمان سرمایش مورد نیاز است.

  • به عنوان مثال، AdeptDC از یادگیری ماشین و سرمایش هوشمند برای خواندن دمای GPU و CPU استفاده می‌کند و داده‌ها را همزمان پردازش می‌کند و نسبت به دمای تجهیزات لحظه به لحظه قدرت سیستم تهویه و سرمایش را تغییر می دهد.

پیشرفت دیگری که در حال ظهور است،

  • اخیرا ربات کاملا هوشمندی به صورت نرم افزاری برای کنترل و بهبود سرمایش مرکزداده توسعه داده شده است، که می تواند بدون نیاز به دخالت کارشناس برای باز کردن درب رک، رطوبت و درجه حرارت سرور را از داخل کابینت یا سطوح تجهیزات (سرور، سوئیچ و …) کنترل کند تا سیستم، سرمایش را به جای کل مرکزداده فقط در بخش هایی که نیاز به سرمایش دارند، فعال کند.

تاثیر همه گیری کرونا بر بازار سرمایش مرکزداده

میلیون‌ها نفر در سراسر جهان در بحران همه گیری کرونا که در ابتدا فعالیت صنایع مختلف را با مشکل مواجه کرده بود، در خانه بودند. علاوه بر این، افراد رفتن به محل کار را متوقف کرده و اقدامات دقیق فاصله گذاری اجتماعی را دنبال کردند.

این امر بر بازار تأثیر منفی گذاشته است. با این حال، در سه ماهه آخر سال 2020، شرکت های بسیاری از صنایع به طور مجازی فعالیت خود را آغاز کردند و کارکنان از خانه شروع به کار کردند، که تقاضا در بازار مراکزداده را تقویت کرده است زیرا همه شرکت های بزرگ منطقه با درخواست فضای ذخیره سازی اضافی همراه بوده اند زیرا اکثر فعالیت‌های آن‌ها به طور مجازی انجام می‌شد.

با این حال زنجیره تامین تجهیزات مرکزداده در آغاز همه گیری به دلیل محدودیت جزئی در حمل و نقل مختل شد، اما کمی بعد بازار بر این چالش غلبه کرد. رشد ناگهانی تقاضا برای افزایش ذخیره سازی سرور باعث رشد بازار سرمایش مرکزداده شده است و انتظار می‌رود بازار در طول دوره پیش بینی رشد خود را ادامه دهد.