Web Analytics Made Easy - Statcounter

پایان پلی استیشن ۴؛ از ۲۰۲۵ عرضه بازی‌های جدید برای این کنسول متوقف می‌شود

طبق گزارش خلاصه مالی شرکت سونی، پشتیبانی از کنسول پلی استیشن 4 تا سال 2025 متوقف خواهد شد
طبق گزارش خلاصه مالی شرکت سونی، پشتیبانی از کنسول پلی استیشن 4 تا سال 2025 متوقف خواهد شد

نزدیک به دو سال پس از معرفی نسل جدید کنسول‌ها، سونی هدف خود برای توقف عرضه بازی‌های جدید برای کنسول PS4 را اعلام کرده است.

با انتشار گزارش خلاصه جلسه سرمایه‌گذاران سونی در یک اسلاید برای عرضه بازی‌ها در سال 2025 به هیچ وجه به PS4 اشاره نشده است؛ این موضوع نشان می‌دهد، سونی انتظار دارد حداکثر تا آن زمان پشتیبانی از پلی استیشن 4 را به پایان برساند.

از زمان معرفی پلی استیشن 5 ما شاهد چندین بازی بین نسلی بوده‌ایم. اولین عناوین این کنسول یعنی Spider-Man: Miles Morales و Sackboy: A Big Adventure هر دو برای پلی استیشن 4 عرضه شدند.

امسال نیز بازی‌های Horizon Forbidden West و Gran Turismo 7 به این لیست اضافه شدند و God of War Ragnarok تاکنون آخرین عنوان معروف بین نسلی است.

god of war rangnarok - گاد آو وار - گاد آف فار - رگناروک

تولید PS4 امسال ادامه خواهد داشت

در حال حاضر، سونی برای پاسخگویی به نیاز بازار به تولید PS4 تا سال 2022 ادامه می‌دهد. این موضوع شامل PS4 Pro قدرتمندتر نمی‌شود ولی این مدل پرفروش نیز هنوز از بازار ناپدید نشده است.

رویکرد سونی در ادامه دادن تولید پلی استیشن 4، یک تفاوت بزرگ با استراتژی مایکروسافت است که تولید کنسول ایکس باکس وان در سال 2020 به پایان رسید.

تمرکز سونی بر نسل جدید کنسول‌هاست

قبل از عرضه PS5، رئیس پلی استیشن، جیم رایان گفت: «ما همیشه گفته‌ایم که به تفاوت نسل‌های کنسول‌ها اعتقاد داریم. ما معتقدیم که وقتی برای ساختن یک کنسول نسل بعدی زحمت می‌کشید، باید ویژگی‌ها و مزایایی را در بر داشته باشد که نسل قبلی شامل آن نمی‌شود. از نظر ما سازندگان باید بازی‌هایی بسازند که بتوانند از ویژگی‌های جدید نهایت استفاده را ببرند.»

به غیر از Sackboy و Spider-Man، سال اول تا حد زیادی گفته‌های جیم رایان عملی شدند. Ratchet and Clank: Rift Apart، Returnal، Destruction AllStars، و بازسازی Demon’s Souls همگی بازی‌های بزرگی هستند که در انحصار سخت‌افزار جدید هستند و برای PS4 منتشر نشدند.

پشتیبانی بهتر مایکروسافت از نسل‌های قبلی

در مقایسه با سونی، مایکروسافت پشتیبانی قابل توجهی از بازی‌های بین نسلی بین ایکس باکس وان و ایکس باکس سری X|S ارائه کرد. مطمئنا بازی‌های انحصاری‌های نسل جدید مانند Microsoft Flight Simulator در حال افزایش هستند. اما سال گذشته، بازی‌های بزرگی مانند Halo Infinite و Forza Horizon 5 همچنان برای هر دو پلتفرم عرضه شدند. در مقابل این، رویکرد پلی استیشن ناسازگارتر به نظر می‌رسد. با تایید شدن انحصاری‌های PS5 مانند Marvel’s Spider-Man 2، به نظر می‌رسد عرضه بازی بین نسلی برای پلی استیشن در حال پایان است و مشخص نیست که آیا سونی قصد دارد پس از Ragnarok، بازی‌های بی نسلی دیگری عرضه کند یا خیر.