Web Analytics Made Easy - Statcounter
فلاپی دیسک - floppy disk - تعدادی فلاپی

فلاپی‌ها هنوز منقرض نشده‌اند

چکیده خبر

فلاپی دیسک را به خاطر دارید؟ دیسک‌های ذخیره‌سازی قدیمی که برای رایانه‌های دهه‌های 1980 و 1990 استفاده می‌شد، اما تعداد زیادی از شما که این را می‌خوانید، ممکن است قبلاً هرگز آن را ندیده و استفاده نکرده باشید. با این حال، در کمال تعجب، آن‌ها هنوز در یک محیط خاص کاربرد دارند: خطوط هوایی.

قبل از دوران SSD ها، درایوهای USB، یا حتی سی دی و دی وی دی، فلاپی دیسک‌ها برای حکومت بر دنیای کامپیوتر استفاده می‌شدند. احتمال زیادی وجود دارد که در یک یا دو دهه اخیر از فلاپی استفاده نکرده باشید. رسانه میراث در نهایت با فناوری جدیدتر و بهتر جایگزین شد تا اینکه به سادگی به حالت انقراض نزدیک شد یا در واقع چیزی که ما فکر می‌کردیم.

هنوز هم در دنیا فلاپی به فروش می‌رسد

تام پرسکی، بنیانگذار floppydisk.com، با این ایده که فلاپی دیسک‌ها بی فایده یا منقرض شده هستند، موافق نیست. تام به طور منظم دیسک‌های فلاپی را تعمیر، بازیافت و به هر کسی که ممکن است بخواهد از این فناوری قدیمی استفاده کند، می‌فروشد. همانطور که در زیر نشان داده شده است، این سایت حتی آن احساس قدیمی و نوستالژی وب‌سایت‌های دهه 1990 و اوایل دهه 2000 را دارد.

وبسایت فروش فلاپی - floppydisk.com

بسیاری از ماشین‌های صنعتی قدیمی به فلاپی نیاز دارند

در کتابی که توسط پرسکی نوشته شده است، او به بررسی برخی از مشتریان تکراری سایت می‌پردازد. تام تعداد زیادی فلاپی دیسک را به شرکت‌های صنعتی می‌فروشد. پرسکی می‌نویسد:«تصور کنید سال 1990 است، و شما در حال ساخت یک ماشین صنعتی بزرگ هستید… مسلماً شما آن را طوری طراحی می‌کنید که 50 سال دوام بیاورد و می‌خواهید از بهترین فناوری موجود در آن دوره استفاده کنید.»

حوزه پزشکی و خطوط هوایی مشتریان اصلی فلاپی‌ها هستند

حوزه پزشکی نیز جزو بازدیدکنندگان این سایت هستند، زیرا برخی از دستگاه‌هایی که برای بیماران استفاده می‌شوند تا به امروز، بیش از 50 سال پس از اختراع، هنوز از فلاپی دیسک استفاده می‌کنند. همچنین افرادی هستند که او آن‌ها را جالب می‌نامد، که برای خرید 10، 20 یا شاید 50 فلاپی دیسک به سایت مراجعه می‌کنند. این گروه از مشتریان مطمئناً جالب هستند، اما تام بر یک حوزه تأکید می‌کند که دائماً فلاپی دیسک‌های جدید خریداری می‌کند: خطوط هوایی.

لوح فلاپی - فلاپی دیسک

خطوط هوایی تقاضای زیادی برای فلاپی دیسک دارند و از طریق floppydisk.com به عنوان بخش قابل توجهی از فروش پرسکی خرید می‌کنند. احتمالاً نیمی از ناوگان هوایی در جهان امروز بیش از 20 سال قدمت دارند و هنوز از فلاپی دیسک در هواپیما استفاده می‌کنند. برای درک بهتر تعداد هواپیماها در نظر داشته باشید در سال 2020، تعداد کل هواپیماهای ناوگان هواپیماهای تجاری ایالات متحده 7690 هواپیما بود و این تعداد احتمالاً اکنون افزایش یافته است.

پرسکی ظاهرا ثابت کرده است که فلاپی دیسک منقرض نشده است و هنوز هم اهداف مفیدی دارد، حتی اگر یک رسانه ذخیره سازی کمتر از ایده آل (و بیش از حد ظریف) باشد.

ژاپن استفاده از دیسک‌های قدیمی را ممنوع کرده است

البته برخی از کشورها از جمله ژاپن شروع به وضع قوانینی برای کنار گذاشتن آن یکبار برای همیشه کرده‌اند. وزیر دیجیتال ژاپن، اخیراً قانونی علیه استفاده از فلاپی دیسک‌ها وضع کرده تا کسب‌وکارها را ملزم کند که فلاپی دیسک‌ها و سی‌دی‌ها را کنار بگذارند و به شکل‌های ذخیره‌سازی دیجیتالی روی آورند تا تنظیم مقررات را آسان‌تر کنند.