Web Analytics Made Easy - Statcounter

احتمالاً گوشی‌های اندرویدی پرچم‌دار در سال آینده بسیار گران‌تر می‌شوند

گرانی گوشی موبایل هوشمند

طبق پیش‌بینی‌ها، قیمت تراشه‌های اسنپدراگون 8 نسل 4 (که انتظار می‌رود اکثر پرچمداران اندرویدی 2025 را تامین کند) به همراه هزینه ویفر سیلیکونی SM8750 که در تولید آن استفاده می‌شود، به طور قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

بدین ترتیب حتی یک جهش 10 یا 20 درصدی در قیمت این تراشه می‌تواند به قیمت بالاتر در زمان خرید گوشی پرچمدار بعدی اندروید شما تبدیل شود. با این حال، این موضوع صددرصدی نیست، زیرا افزایش قیمت در روند تولید، گاهی اوقات به مصرف‌کننده منتقل نمی‌شود.

از طرفی قیمت گوشی‌های پرچم‌دار در حال حاضر در رده‌ای است که تنها برخی مصرف‌کنندگان هنوز مایل به خرید آن هستند، یعنی بین 1000 تا 1200 دلار. بنابراین پیدا کردن مشتریانی که مایل به خرج کردن پول بیشتری برای گوشی خود باشند، چالش سختی برای تولیدکنندگان موبایل خواهد بود.

اما اگر سال آینده شاهد افزایش قیمت برای تطبیق با تراشه اسنپدراگون 8 نسل 4 باشیم، این جهش قیمت ممکن است به یک رویه مرسوم در بازار موبایل برای سال‌های آتی هم تبدیل شود؛ چرا که متأسفانه در بازار جهانی موبایل معمولاً قیمت‌ها به سطوح گذشته خود کاهش نمی‌یابند.

گوشی های پرچمدار اندرویدی ۲۰۲۴ - android flagship phones 2024

در برخی زمینه‌ها، اسنپدراگون 8 نسل 3 حدود 25 درصد گران‌تر از تراشه نسل قبلی بود، اما تنها برخی از گوشی‌ها مانند سامسونگ گلکسی اس 24 اولترا افزایش قیمت داشتند. در عین حال، گلکسی اس 24، گلکسی اس 24 پلاس و وان پلاس 12 قیمت‌های خود را برای تطبیق با تراشه گران‌تر افزایش ندادند.

بخشی از دلیل افزایش قیمت احتمالاً فرآیند 3 نانومتری است که TSMC در حال اتخاذ آن است. همچنین تایید شده است که این تراشه از CPU جدید اوریون و یک واحد پردازش عصبی به‌روزشده استفاده می‌کند. این موارد ممکن است به افزایش عملکرد قابل توجهی تبدیل شود، زیرا اسنپ‌دراگون ایکس الیت که دارای همان CPU است، در برخی از بنچمارک‌ها و شبیه‌سازی برنامه‌ها، توانسته لپ‌تاپ قدرتمند مک بوک ایر M3 اپل را شکست دهد.

علیرغم همه این موارد، هنوز چیزی تایید نشده است. با توجه به اینکه اسنپدراگون 8 نسل 4 قرار است در مهرماه معرفی شود، احتمالاً تا چند ماه آینده آمار قیمت دریافت نخواهیم کرد و حتی پس از معرفی آن، حداقل یک یا دو ماه دیگر برای عرضه اولین دستگاه‌های اسنپدراگون 8 نسل 4 منتظر باشیم.