Web Analytics Made Easy - Statcounter

آشنایی با تجهیزات آزمایشگاهی پرکاربرد در حوزه نفت و پتروشیمی

صنعت نفت و پتروشیمی این روزها با سرعت زیادی در حال تغییر و تحول است. اما این تغییرات صرفا به فرایند استخراج از چاه های نفت و انتقال آن منتهی نمی شود. فرایندهای اصلی بعد از استخراج نفت شروع می شود، زمانیکه طلای سیاه را به پالایشگاه ها برده و آن را فرآوری می کنند. بعد از اینکه محصول نهایی در پالایشگاه به دست آمد، باید از نظر کیفی مورد بررسی قرار بگیرد و پس از کسب استاندارد های لازم و اطمینان از کیفیت، روانه بازار شود. دستگاه تست تقطیر در اتمسفر و تست نقطه انجماد دو مورد از تجهیزاتی هستند که در آزمایشگاه‌های تست محصولات پتروشیمی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این تجهیزات آزمایشگاهی در گروه پارسیان‌تکنولوژی با بهره از دانش روز دنیا ساخته شده‌اند.

دستگاه تست نقطه انجماد چیست و چگونه کار می کند؟

هدف از ساخت این دستگاه، همانطور که از اسمش پیداست، بررسی نقطه انجماد مایعات است. بوسیله این دستگاه می توان پایین ترین دمایی که یک مایع در آن به نقطه انجماد می رسد را بررسی کرد. برای مثال ضد یخی که داخل خودرو می ریزید را در نظر بگیرید، اگر این مایع کیفیت لازم را نداشته باشد و دمای پایین یخ بزند، برای خودرو مشکلات جدی ایجاد می‌کند. برای بررسی فریزینگ پوینت سوخت هواپیما هم از این دستگاه کمک می‌گیرند. زیرا در ارتفاعات بالا، دما به شدت کاهش پیدا می‌کند و اگر سیستم انتقال سوخت یخ بزند، از کار می‌افتد و خطرات بسیاری به همراه دارد.

سنسورهای تعبیه شده در این دستگاه قابلیت تشخیص نقطه انجماد را دارند، دستگاه تولید شده در گروه پارسیان به یک حمام با پوشش استیل مجهز است. این حمام، با استفاده از الکل متانول، دمای مورد نظر برای تست که حدود 45- درجه سانتیگراد است را تامین می کند. در بخش دیگر از دستگاه هم یک قسمت شیشه ای قرار دارد. که در آن می‌توان فرایند آزمایش و نقطه تشکیل کریستال‌ها را مشاهده کرد.

آماده سازی دستگاه تست نقطه انجماد

ابتدا وسایل دستگاه را به گونه ای که هیچ ماده خنک کننده ای در محیط نباشد، سوار کنید. سپس عملکرد همزن چک کنید، تا از کارکرد درست همه قطعات دستگاه اطمینان حاصل کنید. مایع داخل حمام را پر کنید و نمونه را که در حدود 10 تا 75 سی سی است را کامل در حمام بریزید. با روشن کردن کلید پاور، دستگاه روشن می شود و دیتای مورد نیاز برای تست را روی صفحه نمایشگر نشان می‌دهد.

در این صفحه شما می توانید دمای داخل حمام و دمای آزمونه را ببینید. با استفاده از کلید های تعبیه شده می توان Set POINT مورد نظر را بالا یا پایین تر تنظیم کرد. نمونه را در حین انجام این فرایند می توانید به ظرف تست اضافه کنید.

با رسیدن دما به محدوده مورد نظر، ظرف شیشه ای داخل حمام قرار داده می شود. همزن و سنسورهای مخصوص را هم داخل ظرف شیشه ای بگذارید. با فشردن کلید همزن دستگاه فعال می شود. استاندارد حرکت همزن 60 تا 80 بار در دقیقه است. شما می توانید دمای نمونه خود را به صورت لحظه ای روی صفحه ی نمایشگر مشاهده کنید. دستگاه بلافاصله پس از تشخیص فریزینگ پوینت، دمای آن را روی صفحه نمایش نشان می‌دهد.

دستگاه تست تقطیر در اتمسفر یا همان D86

تست تقطیر D86 برای مشخص کردن دمای نقطه جوش محصولات نفتی است. از جمله محصولات سبک و دارای تقطیر میانی که می توان در آزمون تقطیر به آن اشاره کرد و مورد ارزیابی قرار داد، سوخت های موتور بنزینی ماشین ها یا بدون ترکیبات اکسیژن دار، سوخت هواپیما، سوخت جت، بیو دیزل تا 20% حلال های نفتی خاص، حلال های نفتی سفید یا انواع نفت سفید و سوخت های مشعل گرید یک و دو اشاره کرد. هماین تست براساس استاندار بین المللی ASTM D86 می باشد.

اپراتورهای مختلف به امکانات و قابلیت‌های گوناگونی نیاز دارند. به همین دلیل دستگاه d86 در مدل‌های مختلف تولید می‌شود.. اساس انجام تست تقطیر برای تمامی دستگاه ها، استاندارد بین المللی D86 است. در ادامه به معرفی دستگاه تست تقطیر در اتمسفر مدل Full گروه پارسیان تکنولوژی می‌پردازیم.

دستگاه تقطیر در اتمسفر مدل Full، پیشرفته ترین دستگاه در نوع خود محسوب می شود. از بارزترین ویژگی های این دستگاه می توان به یخچال دارای سنسور دیجیتال، قابلیت تنظیم دما، سنسور دیجیتال دمای بالن تست، کنترلر دیجیتالی و اتوماتیک توان هیتر،دارای هیتر به همراه سنسور دیجیتال کنترل دما از 5+ تا 60+، سنسور دیجیتال تشخیص و ثبت اولین قطره IBP ، سنسور دیجیتال تشخیص و ثبت آخرین قطره اشاره کرد. این دستگاه از بدنه ای فلزی که با رعایت جزییات به وسیله لیزر برش خورده، ساخته شده است. شما می توانید ستگاه می تواند تمام مراحل تست را در صفحه نمایش 7 اینچی مشاهده کند. همچنین با دکمه ها و صفحه نمایشگر می توانید دستگاه را کنترل کنید و تنظیمات مورد نظر را روی آن اعمال کنید.. گروه پارسیان تکنولوژی پیش از ارسال دستگاه به مشتریان روش استفاده از آن را آموزش می‌دهد و گواهینامه آموزشی به شما ارائه می دهد.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم شما را با دو نمونه از تجهیزات آزمایشگاهی پرکاربرد در صنعت نفت و پتروشیمی آشنا کنیم. این تجهیزات آزمایشگاهی با دانش روز جهان ساخته شده اند. پارسیان تکنولوژی به عنوان یک شرکت دانش بنیان این افتخار را دارد تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن این دستگاه را تولید کند و به دست مشتریان برساند علاوه بر این تمامی دستگاه های تولید شده در مجموعه پارسیان یکسال گارانتی دارند. در صورت خرابی، بنا به تشخیص کارشناسان بخش پشتیبانی،  کارشناس به محل شما مراجعه می کند یا می توانید دستگاه را برای ما ارسال کنید. پس از رفع مشکل مجددا آن را برای شما ارسال می‌کنیم. همچنین با مراجعه به وبسایت پارسیان‌تکنولوژی می‌توانید از سایر محصولات تولید شده مانند ضد کف در این مجموعه دیدن فرمایید.

توجه! این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و محتوای آن توسط تبلیغ دهنده نگارش شده است.
آی تی جو مسئولیتی در قبال صحت و سقم محتوای تبلیغاتی ندارد.