Web Analytics Made Easy - Statcounter
فیس بوک توسعه مرکزداده 800 میلیون دلاری در آریزونا را تأیید کرد

فیس بوک توسعه مرکزداده 800 میلیون دلاری در آریزونا را تأیید کرد

فیس بوک تأیید کرده است که در حال توسعه یک دیتاسنتر 800 میلیون دلاری در مسا، آریزونا است که اولین بار در ماه مه فاش شد.

این شرکت گفت که در حال راه‌اندازی تاسیسات جدید است، که جزئیات اسناد پروژه در فاز اول آن 970.000 فوت مربع (90.000 متر مربع) است. در صورت احداث کامل، سایت کامل می‌تواند 3 میلیون فوت مربع (278.700 متر مربع) را شامل شود.

 

راشل پترسون، معاون زیرساخت در فیس بوک، گفت: «ما بسیار خوشحال هستیم که در جدیدترین مرکزداده خود پیشرفت می‌کنیم.»

«مسا به دلایل متعدد به عنوان یک مکان عالی برجسته شد. دسترسی فوق العاده ای به زیرساخت‌ها، فرصت‌هایی برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، استعدادهای قوی برای ساخت و ساز و عملیات، و شرکای بزرگ جامعه را دارد.»

فیس بوک اجازه برنامه ریزی برای مرکز داده را مخفیانه با نام مستعار Redale LLC مذاکره کرد.

دیتاسنتر فیسبوک واقع در آریزونا مسا
دیتاسنتر فیسبوک واقع در آریزونا

طرفداران محیط زیست، مخالفین اصلی این طرح هستند

در مرحله برنامه ریزی، قبل از اینکه فیس بوک به عنوان متقاضی معرفی شود، منتقدان مانند جن داف، معاون شهردار مسا، به مصرف زیاد آب، در منطقه‌ای با منابع فوق العاده کم اشاره کردند.

داف به عنوان تنها رای مخالف این پروژه گفت:«در حالی که ما برنامه اقدام مسا برای آب و هوا را تشکیل می‌دهیم و مرحله اول برنامه احتمالی خشکسالی هفت ایالت را آغاز می‌کنیم و کشاورزی را کاهش می‌دهیم، من نمی‌توانم با درنظرگرفتن وجدان کاری این مرکز داده بزرگ را با استفاده از 1.7 میلیون گالن در روز تأیید کنم.»

جن داف معاونت شهرداری مسا آریزونا
معاون شهردار با توسعه مرکز داده فیس بوک مخالف است

فیس بوک در برابر واکنش‌ها، از برنامه های خود برای بازیابی آب می‌گوید

فیس بوک ادعا می‌کند که آب بیشتری از آنچه مرکز داده جدید مصرف می‌کند، بازیابی خواهد کرد. این شرکت در سه پروژه بازسازی آب سرمایه گذاری کرده است که با هم بیش از 200 میلیون گالن آب در سال در حوضه رودخانه کلرادو و رودخانه نمک بازیابی می‌کند.

وی افزود:«ما می‌دانیم که آب یک منبع ارزشمند است و ما به طور مداوم در تلاش هستیم تا راه‌هایی را برای کاهش مصرف آب پیدا کنیم. به همین دلیل است که این مرکزداده حداقل 60 درصد کمتر از متوسط آب مصرف می‌کند و ما با سازمان‌های محلی برای بازگرداندن آب به حوضه‌های آبریز آریزونا همکاری می‌کنیم.»

«ما بسیار هیجان زده هستیم که بتوانیم در پروژه‌های بازیابی آب سرمایه گذاری کنیم؛ که نه تنها آب بیشتری را از آنچه ما استفاده می‌کنیم بازسازی می‌کند، بلکه به تامین امنیت بیشتر آب برای کل ایالت کمک می‌کند.»

انتظار می‌رود این پروژه حدود 100 شغل و همچنین 1500 شغل موقت ساختمانی را در اوج کار ایجاد کند.

رامتین نورمحمد