Web Analytics Made Easy - Statcounter

اعتراض شرکت‌های ابری اروپایی به اقدامات ضدرقابتی مایکروسافت

اروپایی‌ها می‌خواهند مایکروسافت به اقدامات انحصارطلبانه خود در فروش لایسنس نرم افزار پایان دهد وگرنه باید با عواقب حقوقی آن مواجه شود
اتحادیه اروپا و مایکروسافت - EU and microsoft

انجمن ارائه دهندگان زیرساخت ابری قاره اروپا از مایکروسافت به دلیل پلن‌های لایسنس ضد رقابتی آن در صنعت رایانش ابری شکایت کرده‌اند. این گروه اکنون مایل است که اگر غول ردموند همکاری کند، این مشکل را به صورت دوستانه و با مذاکره حل کند.

ارائه دهندگان خدمات زیرساخت ابری در اروپا (CISPE) و مایکروسافت برای حل و فصل شکایتی که این سازمان علیه ردموند به دلیل سیاست های مجوز ابری خود مطرح کرده است، وارد مذاکره شده‌اند. این گروه که شامل شرکت‌های ابری اروپایی و خدمات وب آمازون (AWS) می‌شود، از افزایش هزینه‌های قابل توجهی که مایکروسافت بر آن‌ها تحمیل کرده است، عصبانی هستند.

این انجمن تجاری غیرانتفاعی شکایت خود را به اداره کل رقابت اتحادیه اروپا ارائه کرد. این انجمن ادعا می‌کند که سیاست مایکروسافت در سال 2019، مشتریان را مجبور می‌کند در صورت انتخاب ارائه دهنده ابری به جز آژور، وارد پلن لایسنس گران‌تر شوند.

طبق یک گزارش که در سال 2023 که به درخواست CISPE انجام شد، مایکروسافت مشتریان پلتفرم‌های ابری غیر آژور را مجبور کرد تا 80 تا 100 درصد بیشتر برای لایسنس نرم‌افزاری خرج کنند و بدین ترتیب مشتریان را به شیوه‌ای غیرمنصفانه به آژور سوق داد. دبیر کل کنسرسیوم، فرانسیسکو مینگورانس، گفت که این غول فناوری اساساً تصمیم گرفته تا قابلیت زیرساخت ابری در اروپا را تضعیف کند و در عین حال گزینه‌های ابری موجود برای مشتریان اتحادیه اروپا را محدود کند.

مینگورانس می‌گوید که گروه تجاری اکنون از حل سریع و موثر این اختلافات حمایت می‌کند، اما مایکروسافت باید به طرح های مجوز نرم افزاری ناعادلانه خود پایان دهد تا به این دعوی پایان دهد. سال گذشته، غول نرم‌افزاری با OVHcloud، Aruba S.p.a و DCC به توافق رسید تا به سایر پرونده‌های مرتبط با مسائل مربوط به مجوز نرم‌افزار مشابه پایان دهد.

از طرفی گوگل هم از مقامات اتحادیه اروپا می‌خواهد تا رویه‌های تجاری مایکروسافت را از نزدیک بررسی کنند. آمیت زاوری، معاون گوگل کلود گفت که مایکروسافت از موقعیت غالب خود در تجارت داخلی سوء استفاده می‌کند تا هزینه‌های بالاتر را به رقبا و در نهایت مشتریان آن‌ها تحمیل کند و بدین ترتیب حق انتخاب را در فضای ابری محدود کند.

مایکروسافت در واکنش به این موضوع اعلام کرد که به طور سازنده با CISPE برای رسیدگی به نگرانی‌های مطرح شده توسط اپراتورهای ابری اروپایی همکاری می‌کند. غول نرم‌افزاری سه تریلیون دلاری پرونده‌های قبلی آنتی‌تراست را هم با مذاکرات محرمانه حل کرد. بنابراین، شرایط دوستانه برای حل و فصل CISPE احتمالا فاش نشده باقی خواهد ماند.

در حالی که مایکروسافت و CISPE برای روح فضای ابری اروپا می‌جنگند، تنظیم‌کننده‌های سایر مناطق نیز به دقت وضعیت را زیر نظر دارند. به گفته منابع ناشناس، سازمان‌های رقابت در ایالات متحده، ژاپن، کره جنوبی و کشورهای دیگر نیز در حال بررسی اقداماتی علیه آخرین محدودیت های مایکروسافت در صدور مجوز نرم افزار هستند.