Web Analytics Made Easy - Statcounter
چندین کارت گرافیک روی هم چیده شده

ماینرهای اتریوم در یک سال و نیم گذشته ۱۵ میلیارد دلار کارت گرافیک خریده‌اند!

چکیده خبر

طبق گزارش‌ها، استخراج‌کنندگان اتریوم به تنهایی در 18 ماه گذشته حدود 15 میلیارد دلار برای کارت‌های گرافیک هزینه کرده‌اند. این رقم شامل پردازنده‌های گرافیکی که هم برای بازی و هم برای استخراج توسط گیمرها به کار گرفته شده‌اند، نمی‌شود.

اتریوم

طبق یک گزارش جدید، ماینرهای اتریوم در طول 1.5 سال گذشته تقریباً 15 میلیارد دلار برای پردازنده‌های گرافیکی هزینه کرده‌اند. این رقم شامل هزینه‌های CPU، مادربرد، PSU و سایر اجزای لازم برای ماینینگ نمی‌شود. این داده‌ها از Bitpro Consulting، یک شرکت متخصص در خرید و بازسازی سخت‌افزار استخراج کریپتو گرفته شده است.

در اواخر سال 2020، بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده شاهد افزایش شدید قیمت بودند که باعث شد میلیون‌ها نفر کارت‌های گرافیک را در خرده فروشی برای استخراج اتریوم و با هدف کسب درآمد سریع خریداری کنند. در همان زمان، AMD و انویدیا نسل جدید پردازنده‌های گرافیکی خود را عرضه کردند که عملکرد بسیار خوبی در مقایسه با نسل‌های قبلی خود داشت و بسیاری از گیمرها تمایل به ارتقاء آن داشتند.

با این حال تقاضا بسیار بیشتر از عرضه بود و قیمت ها سر به فلک کشید. طبق تحقیقات Jon Peddie Research، میانگین قیمت فروش کارت‌های گرافیکی از کمی بیش از ۴۰۰ دلار در سال ۲۰۱۹ به تقریباً ۸۰۰ دلار در سال گذشته رسید.

نمودار قیمت کارت گرافیک

افرادی که در اوایل کار ماینینگ را آغاز کردند، از سرمایه گذاری خود سودهای کلانی به دست آوردند. با این حال، ارزش اتریوم از زمان اوج خود در سال گذشته بیش از 80 درصد کاهش یافته است و بسیاری را برای جبران هزینه‌ها دچار مشکل کرده است.

بلومبرگ از شخصی گزارش داد که تاکنون فقط 5000 دلار ارز دیجیتال از 30000 دلار سرمایه‌گذاری سخت‌افزاری خود به دست آورده است. پس از اینکه اتریوم به مدل اثبات سهام منتقل شود، ماینرهای GPU دیگر قادر به استخراج ارز دیجیتال نخواهند بود. توسعه‌دهندگان اتریوم ادعا می‌کنند که این اقدام در ماه اوت (مردادماه) انجام می‌شود، اگرچه ممکن است یک بار دیگر به تعویق بیفتد.