Web Analytics Made Easy - Statcounter
هزینه ساخت مرکز داده (دیتاسنتر) - DataCenter Capex Opex

برآورد هزینه‌های ساخت یک مرکز داده استاندارد

هزینه‌های ساخت هر کیلووات ظرفیت مرکز داده در سطوح مختلف استانداردی چقدر است؟
هزینه‌های ساخت هر کیلووات ظرفیت مرکز داده در سطوح مختلف استانداردی چقدر است؟

ساخت یک مرکز داده هزینه‌های زیادی دارد و ارزش سیستم الکترومکانیکی و مصرف انرژی آن بسته به ظرفیت و سطح افزونگی (Redundancy) افزایش می‌یابد. اما چطور می‌توان با توجه به سطح افزونگی مرکز داده هزینه‌های ساخت آن را تخمین زد؟

معرفی سطوح استاندارد Tier

استاندارد بین‌المللی مؤسسه Uptime، به عنوان یکی از معتبرترین استانداردهای صنعت، مراکز داده را با توجه به سطح افزونگی به 4 رده طبقه‌بندی می‌کند:

رده یک – Tier I: مراکز داده Tier I دارای یک مسیر برای تأمین برق و سرمایش و فاقد افزونگی هستند؛ این مراکز حداقل سطح دسترس پذیری 99/671٪ را فراهم می‌کنند.

رده دو Tier II: مراکز داده Tier II دارای یک مسیر برای تأمین برق و سرمایش به همراه افزونگی هستند؛ این مراکز حداقل سطح دسترس پذیری 99/741٪ را فراهم می‌کنند.

رده سه Tier III: مراکز داده Tier III از دو مسیر تأمین برق و سرمایش بهره می‌برند که یکی از این دو مسیر دارای افزونگی است. این مراکز حداقل سطح دسترس پذیری 99/982٪ را فراهم می‌کنند.

رده چهار Tier IV: مراکز داده Tier IV دارای دو مسیر تأمین برق و سرمایش به همراه افزونگی هستند که از قابلیت تاب‌آوری در برابر خطا (Fault Tolerant) نیز بهره‌مند هستند. مراکز داده Tier IV از حداقل دسترس پذیری 99/995% برخوردارند.

سطح بالاتر استانداردی هزینه‌های بیشتری خواهد داشت

همانطور که مشخص است هرچه سطح مرکز داده بالاتر باشد، دسترس‌پذیری انرژی بیشتر باید در نظر گرفته شود. علاوه بر این، نیازمند نصب بیشتر سیستم‌هایی از قبیل برق UPS، ژنراتورهای برق و سیستم‌های HVAC – شامل گرمایش (H)، تهویه (V) و تهویه دقیق (AC)- نیز خواهد بود.

بدین ترتیب با بالارفتن رده مرکز داده، هزینه‌های سرمایه‌ای (CapEx) می‌تواند به شدت افزایش یابد. از طرفی استخدام پرسنل آموزش دیده برای مدیریت یک مرکز داده با سطوح افزونگی بالاتر، هزینه‌ها را افزایش می‌دهد و هزینه‌های عملیاتی و هزینه‌های نگهداری (OpEx) نیز بیشتر خواهد بود. این موارد از سوی کارشناسان Uptime مورد بررسی قرار گرفت و برآورد تقریبی هزینه‌های ساخت مرکز داده امکانپذیر شد.

تخمین و برآورد هزینه ساخت مرکز داده

مراکز داده اغلب بر اساس میزان ظرفیت الکتریکی بر حسب کیلووات سنجیده می‌شوند. در ادامه برآورد صورت گرفته از سوی موسسه Uptime عنوان می‌شود:

هزینه مرکز داده Tier I به ازای هر کیلووات: ۱۱۵۰۰ دلار

هزینه مرکز داده Tier II به ازای هر کیلووات: ۱۲۵۰۰ دلار

هزینه مرکز داده Tier III به ازای هر کیلووات: ۲۳۰۰۰ دلار

هزینه مرکز داده Tier IV به ازای هر کیلووات: ۲۵۰۰۰ دلار

هزینه فضای اتاق سرور به میزان 300 دلار در هر فوت مربع باید به هزینه هر کیلووات نشان داده شده در بالا اضافه شود تا تخمینی از هزینه ساخت مرکز داده به دست آید.

برآورد هزینه ساخت یک مرکز داده کوچک

به عنوان مثال هزینه یک مرکز داده کوچک Tier II با 32 رک و میانگین مصرف 10 کیلووات در هر رک با مساحت تأسیسات 1000 فوت مربع (930 متر مربع) را تخمین می‌زنیم:

  • مصرف برق به شرح زیر محاسبه می شود: 32 رک ‍× 10 کیلووات در هر رک = 320 کیلووات
  • هزینه ظرفیت مرکز داده: 320 کیلووات × 125000 دلار = 4 میلیون دلار
  • هزینه اتاق سرور: 1000 فوت مربع × 300 دلار = 300 هزار دلار
  • مجموع: 4/3 میلیون دلار