Web Analytics Made Easy - Statcounter

ایلان ماسک، مرکز داده توییتر را تعطیل و قراردادهای ابری را لغو می‌کند

ساختمان و دفتر مرکزی توئیتر در ایالات متحده

توییتر می‌خواهد یکی از سه مرکز داده خود در ایالات متحده را ببندد، این بخشی از برنامه گسترده از کاهش زیرساخت‌های دیجیتال این شرکت خواهد بود که توسط ایلان ماسک در نظر گرفته شده است.

ایلان ماسک تعطیلی مرکز داده کالیفرنیای این شرکت را به عنوان بخشی از کاهش یک میلیارد دلاری در هزینه‌های زیرساختی پیشنهاد کرده است که می‌تواند منجر به کاهش استفاده توییتر از سرویس‌های ابری مانند خدمات وب آمازون و گوگل کلود شود.

این تغییرات در بحبوحه اخراج عمده کارکنان نگهداری این سیستم‌ها و امکانات صورت می‌گیرد، که این نگرانی را ایجاد می‌کند که این پلتفرم در خطر است.

به نقل از افراد مطلع، ماسک به طور خاص در حال بررسی بستن مرکز داده موسوم به SMF1 توییتر در ساکرامنتو است. همین تاسیسات در مرکز قطعی بزرگ توییتر در ماه شهریور قرار داشت که در موج گرمای بی‌سابقه، از دسترس خارج شد.

در حالی که مکان و ظرفیت خاص این مرکز ناشناخته است، دیتاسنتر داینامیکس گزارش می‌دهد که احتمالاً در محوطه‌ای خواهد بود که توسط یکی از سه شرکت NTT، QTS یا Prime Data Center اداره می‌شود. بسته شدن آن باعث می‌شود توییتر تنها دو مرکز داده اختصاصی در ایالات متحده داشته باشد: یکی در آتلانتا و دیگری در پورتلند.

زیرساخت‌های ابری توییتر هم کاهش می‌یابد

فراتر از مراکز داده خود، توییتر از طریق قراردادهای ابری بزرگ با AWS و Google Cloud نیز به شدت به زیرساخت‌های دیجیتال (IaaS) متکی است؛ اما طبق گزارش‌ها، این بخش هم یکی از اهداف اصلی ماسک برای کاهش هزینه‌های عمده است. ماسک تعدادی از اقدامات را برای کاهش استفاده از ابر شرکت پیشنهاد کرده است، از جمله حذف انواع خاصی از داده‌های ذخیره شده در فضای ابری پس از 21 روز و کاهش تعداد تبلیغاتی که برای کاربران توییتر ارائه می‌شود.

زیرساخت توییتر کارکنان کافی ندارد

در حالی که جنگ صلیبی کاهش هزینه ماسک در توییتر می‌تواند به کاهش چشمگیر زیرساخت‌های دیجیتالی منجر شود، او قبلاً نیروی کار مسئول حفظ آن‌ها را به‌طور چشمگیری کاهش داده است. ماسک تقریباً نیمی از کارکنان شرکت را اخراج کرد، در حالی که طبق گزارش‌ها بیش از 1000 کارمند، از جمله بسیاری از آن‌ها که مسئول طراحی و نگهداری زیرساخت‌های فناوری اطلاعات شرکت بودند، کار را ترک کردند. تیم مرکز فرماندهی که مسئول جلوگیری از خاموشی در زمان‌های پیک استفاده است، به میزان قابل توجهی کوچک شده است، در حالی که تیم معماری خدمات فناوری اطلاعات از بیش از 100 نفر به تنها چهار نفر رسیده است.

در شرایطی که تنها یک کارمند برای نگهداری از مراکز داده شرکت و سایر معماری‌های فناوری اطلاعات باقی مانده است، هم کارمندان سابق توییتر و هم کارشناسان خارجی نگرانی‌هایی را در مورد پایداری پلتفرم شرکت مطرح کرده‌اند و برخی پیش‌بینی می‌کنند که قطعی‌های اجتناب‌ناپذیر یا قابلیت اطمینان سایت به‌طور چشمگیری در طول زمان بدتر می‌شود. این شرکت در اواخر هفته گذشته فوراً بخشی از آنچه ممکن است در پیش باشد، چشید. بلافاصله پس از اخراج کارکنان در هفته گذشته، مرکز داده در محل در دفتر توییتر در نیویورک بیش از حد گرم شد و شبکه اینترنت ساختمان را از دسترس خارج کرد، زیرا کسی برای نگهداری از آن باقی نمانده بود!