Web Analytics Made Easy - Statcounter
کارت گرافیک دست دوم

فعلاً کارت گرافیک دست دوم نخرید!

با توجه به مشکلات تأمین در صنعت نیمه‌هادی و کمیاب شدن کارت‌های گرافیک، بسیاری از طرفداران گیم مدت‌هاست منتظرند تا به کارت‌های گرافیک دسترسی داشته باشند، با این حال هر کاری که می‌کنید، در مقابل تمایل به خرید یک کارت گرافیک ارزان قیمت در یک سایت دست دوم فروشی مقاومت کنید، حتی اگر فروشنده ادعای جدید بودن محصول را دارد.

ماینرها، کارت گرافیک دست دوم خود را ارزان می‌فروشند

با انفجار اخیر حباب کریپتو، اکنون سیلی از بهترین کارت‌های گرافیک موجود در بازار به سایت‌های دست دوم فروشی وارد شده است. بسیاری از فروشندگان ادعا می‌کنند که کارت گرافیک آن‌ها جدید است و حتی ممکن است آن‌ها را طوری بسته‌بندی کنند که گویی کاملاً جدید هستند.

در هر صورت، شما کاملاً باید از این محصولات دوری کنید، مهم نیست که چقدر ارزان به نظر می‌رسند. قیمتش هر چقدر باشد ارزش آن را نخواهد داشت.

این کارت‌های گرافیک، تکه‌های زباله سوخته هستند!

بسیاری از این کارت‌های گرافیکی برای ماه‌ها یا حتی سال‌ها بدون وقفه الگوریتم‌های هش را اجرا کرده‌اند. آن‌ها به سختی کار کشیده شده‌اند و مقدار قابل توجهی از عمر آن‌ها مصرف شده است.

در بسیاری از موارد، کارت گرافیک در یک انبار پر از گردوغبار در کنار ده‌ها کارت گرافیک مشابه دیگر قرار دارد، همه آن‌ها گرما تولید می‌کنند و ترانزیستورهای سیلیکونی خود و همسایگانشان، PCB پلاستیکی و لحیم کاری‌ها را ذوب می‌کنند.

زمانی که این کارت را به دست می‌آورید، نمی‌توان گفت که چقدر بیشتر می‌تواند دوام بیاورد یا مدت زمان استفاده از آن در ماینینگ کریپتو چقدر بوده است. ما حتی نمی‌توانیم این کارت گرافیک را با یک کارت گرافیک استفاده‌شده مقایسه کنیم که از دوست گیمری خریده‌اید که سیستم خود را ارتقا داده و به دنبال جبران بخشی از هزینه است. این یک خرید قانونی است، به خصوص اگر دوست شما کاری جز بازی با آن انجام نداده باشد. حتی اگر آن‌ها مقداری کریپتو را با آن استخراج کرده باشند، در مقایسه با آنچه در برخی از این ماینینگ‌ها در مقیاس بزرگ در حال انجام است، چیزی نیست.

ماینرهای در حال زیان، باید خودشان تاوان این موضوع را بدهند

کریپتوماینرها در دو سال گذشته مقادیر بسیار زیادی کارت گرافیک خریداری کرده‌اند و برخی تخمین‌ها نشان می‌دهند که آن‌ها ۱۵ میلیارد دلار پردازنده‌های گرافیکی خریداری کرده‌اند.

آن‌ها زندگی گیمرها را در تلاش برای خرید جدیدترین کارت‌های گرافیکی به جهنم تبدیل کرده‌اند و بدتر از آن، کاملاً محیط زیست را در این فرآیند تخریب کرده‌اند. تنها موارد استفاده اثبات‌شده استخراج کریپتو تبادل غیرقانونی پول و تسریع فاجعه آب و هوایی و زیست محیطی است. به هیچ وجه، به این رفتار نباید پاداش داده شود.

ماینرهای کریپتو، به ویژه آن‌هایی که در نیمه‌راه حباب یا دیرتر وارد این قضیه شده‌اند، به احتمال بسیار زیاد هنوز در مرحله «بازیابی» اصل پول خود هستند. آن‌ها به احتمال زیاد به اندازه کافی از رمزنگاری استفاده نکرده‌اند تا خرید تمام کارت‌های گرافیک موجود در بازار با قیمت‌های سرسام‌آور را توجیه کنند و در حال حاضر ناامید هستند و نمی‌خواهند حداقل در مورد سرمایه‌گذاری اولیه خود شکست را قبول کنند.

ماینینگ | کارت گرافیک

اینجاست که ما وارد می‌شویم. از آنجایی که آن‌ها نگران هستند و هزاران دلار در سرمایه‌گذاری خود هزینه کرده‌اند، حال نوبت گیمرها است که انتقام بگیرند! آن‌ها را مجبور کنید به دو یا سه RTX 3090 Ti خود خیره شوند که هر کدام را 3000 دلار خریده‌اند و هیچ کس به هیچ قیمتی نمی‌خرد!

به آن‌ها بیاموزید تا کارت‌های گرافیکی، را رها کنند، تا قمار کردن روی کریپتو تا حد ممکن از نظر مالی دردسرساز شود. شاید در آن صورت نسل بعدی کارت‌های گرافیک، نسل گمشده‌ای مانند این نسل نباشند.

آیا آن کارت دست دوم شش ماه دیگر دوام خواهد داشت؟ یک سال؟ چه کسی می‌تواند بگوید، اما تا آن زمان، انویدیا RTX 4090 جدید و سایر کارت‌های گرافیک Nvidia Lovelace و AMD RDNA 3 در دسترس خواهند بود، بنابراین قیمت کارت‌های گرافیک Ampere و RDNA 2 باید به شدت کاهش یابد. این امر به ویژه اگر به ماینرهای رمزارز آموزش دهیم که با ظهور حباب بعدی، سرمایه‌گذاری‌های آنها «بازیابی» نمی‌شود، صادق خواهد بود. آن‌ها را رها نکنید، کریپتوماینرها را مجبور کنید هزینه اشتباهشان را بدهند!