Web Analytics Made Easy - Statcounter
آیا مرکزداده‌ی شما به واحد توزیع برق هوشمند (smart PDU) نیاز دارد؟

آیا مرکزداده‌ی شما به واحد توزیع برق هوشمند (smart PDU) نیاز دارد؟

PDU هوشمند می‌تواند به شما کمک کند تا جریان برق را به طور موثرتری نسبت به PDU سنتی کنترل و مدیریت کنید. در اینجا مواردی است که قبل از تصمیم گیری در مورد به کارگیری PDU هوشمند باید در نظر بگیرید.

سخت افزار قدرتمند برای مرکز داده با در حال پیشرفت، بینش و قابلیت‌های مدیریتی بیشتری را در اختیار مدیران قرار می‌دهد. واحدهای توزیع قدرت هوشمند می‌توانند مدیریت نیرو را در مراکزداده بهینه کنند، اما برای انتخاب PDU مناسب برای سازمان خود، باید الزامات خاص خود را در نظر بگیرید.

PDU سنتی یک دستگاه توزیع و قطع برق است که معمولاً روی زمین یا قفسه ای در نزدیکی دستگاه‌هایی که در مرکز داده تغذیه می‌کند نصب می‌شودو چیزی فراتر از محاسبات اثربخشی مصرف برق (PUE) و گزینه‌های سوئیچینگ ساده ارائه نمی‌دهد. یک PDU هوشمند می‌تواند مصرف برق را در سراسر مرکز داده نظارت، مدیریت و کنترل کند، و این موضوع آن را برای بسیاری از مراکز داده انتخاب معقولی می‌کند.

PDU هوشمند چیست؟

PDU هوشمند فراتر از قابلیت‌های توزیع قدرت PDU سنتی است. این دستگاه به شبکه فناوری اطلاعات یک دیتاسنتر متصل می‌شود، که به مدیران این امکان را می‌دهد تا جریان برق به سخت افزارها و دستگاه‌های مختلف را از طریق سیستم‌های مدیریت مرکز داده و برنامه‌های کاربردی نرم افزار کنترل کنند.

PDU های هوشمند تحت نظارت سطوح پریز، محیط دستگاه، گزارش رویدادها و گزارش‌های داده را ردیابی می‌کنند. این دستگاه‌ها بر اساس آستانه‌های تعریف شده توسط کاربر هشدارها را ارسال می‌کنند. PDU های هوشمند تعویض شده همه کارهایی را انجام می‌دهند که PDU های هوشمند را کنترل می‌کنند، اما همچنین شما را قادر می‌سازند تا کنترل کننده‌های جداگانه برق را در دستگاه‌های متصل از راه دور کنترل کنید، که به نوبه خود به شما کنترل دقیق تری بر روی دستگاه‌های شما می‌دهد، حتی از راه دور.

چه چیزی PDU را هوشمند می‌کند؟

مانند دیگر دستگاه‌های هوشمند، ویژگی اصلی PDU هوشمند دسترسی و کنترل از راه دور آن است. معمولاً فروشنده دستگاه این دسترسی از راه دور را ارائه می‌دهد. در غیر این صورت، می‌توانید آن را با سیستم مانیتورینگ مرکز داده بزرگتر خود ادغام کنید.

PDU هوشمند نظارت بر مصرف برق را از راه دور آسان تر می‌کند زیرا چندین دستگاه را در مکان‌ها متصل می‌کند تا دسترسی فوری را برای شما فراهم کند. اغلب می‌تواند داده‌های مصرف برق را به طور خودکار به سیستم‌های یکپارچه جمع آوری کرده و ارسال کند تا بینش بیشتری در مورد مصرف برق مراکز داده شما داشته باشد. همچنین می‌تواند از این داده‌ها برای انتقال نیرو و منابع خنک کننده به منظور افزایش حجم کار، کشف نرخ PUE مخصوص دستگاه‌ها یا برنامه ریزی فعال برای جایگزینی دستگاه‌های ناکارآمد استفاده کند.

سایر ویژگی‌های PDU‌های هوشمند عبارتند از:

  • قابلیت‌های تجمیع IP برای کاهش نیاز به پورت‌های سوئیچ اضافی ؛
  • نظارت بر محیط زیست برای قفسه PDU ؛
  • در صورت خرابی شبکه اصلی به PDU، گزینه‌های ارتباطی خارج از باند ؛
  • گزینه‌های نظارت و کنترل از راه دور در سطح واحد و خروجی برای کنترل دقیق دستگاه‌های متصل به شما.
  • گزینه‌های راه‌اندازی مجدد راه دور برای دستگاه‌های متصل به منظور افزایش زمان اجرای تجهیزات حیاتی.

نکات کلیدی هنگام انتخاب PDU هوشمند

PDU های هوشمند نظارت و کنترل دقیقی بر مصرف انرژی مرکز داده شما دارند و می‌توانند از قابلیت اطمینان، عملکرد و سازگاری مرکز داده شما اطمینان حاصل کنند. با این حال، برای انتخاب PDU هوشمند مناسب، قبل از انتخاب خود چندین عامل کلیدی را در نظر بگیرید.

قابلیت اطمینان

هرچه امکانات بیشتری در زمینه فناوری وجود داشته باشد، مشکلات بیشتری نیز می‌تواند داشته باشد، بنابراین یک PDU هوشمند از سازنده ای انتخاب کنید که بر کیفیت و قابلیت اطمینان تمرکز دارد. همه تولیدکنندگان صددرصد از واحدهایی را که برای مشتریان ارسال می‌کنند، آزمایش نمی‌کنند، که می‌تواند PDU شما را با مشکلات عملکرد اصلی رها کند. تولیدکنندگانی را که هر واحدی را ارسال می‌کنند آزمایش می‌کنند و به عنوان بخشی از تضمین کیفیت آنها آزمایش قابلیت اطمینان موثر را انجام می‌دهند.

الزامات و اهداف

اکثر فروشندگان انواع PDU، از جمله PDU های هوشمند را ارائه می‌دهند. هر PDU چالش‌های مختلف قدرت را برطرف می‌کند، بنابراین قبل از انتخاب PDU چالش‌های خاص سازمان خود را مشخص کنید. به عنوان مثال، اگر یک مرکز داده بزرگ در یک مکان بسیار پر کار دارید، باید بر کاهش هزینه‌ها و صرفه جویی در فضای فیزیکی تمرکز کنید، به این معنی که یک PDU اولیه می‌تواند با نیازهای شما مطابقت داشته باشد. با این حال، اگر شما در تأسیساتی که توسط ارائه دهنده خدمات از راه دور مدیریت می‌شود، همان اثر را دارید، یک PDU هوشمند می‌تواند با کاهش بازسازی دستی دستگاه شما، در هزینه شما صرفه جویی کند. نگاهی به وسایلی که می‌آورید و نظارت می‌کنید، ببینید که در کجا قرار دارند و به چه نگهداری و پشتیبانی نیاز دارند.

مقاومت حرارتی

مراکز داده می‌توانند داغ شوند. برخی از امکانات ممکن است با افزایش دما در هزینه‌های سرمایش صرفه جویی کنند، این بدان معناست که برخی از PDU‌ها می‌توانند در محدوده دمایی کار کنند که برای آنها طراحی نشده است. محدوده دمای PDU انتخابی خود را تأیید کنید تا مطمئن شوید برای موقعیت جغرافیایی و مرکز داده شما کار می‌کند. ممکن است به یک PDU هوشمند درجه بالاتر نیاز داشته باشید تا اطمینان حاصل شود که در دماهای بالاتر در دسترس است.

سازگاری و مقیاس پذیری

بیشتر مراکز داده با وسایل کوچکتر با چگالی بالا کار می‌کنند که تعداد بیشتری از آنها را در فضاهای کوچکتر فعال می‌کند. این منجر به کاهش هزینه‌های تسهیلات می‌شود؛ اما برای عملکرد مطلوب کارایی بیشتر و کنترل هر دستگاه را می‌طلبد. واحدهای توزیع برق هوشمند قابلیت ارتقاء انعطاف پذیری بیشتری نسبت به PDU‌های اصلی دارند که به شما این امکان را می‌دهد تا در آینده مرکز داده خود را اثبات کنید. آنها می‌توانند بدون نیاز به تعویض عمده یا قطع برق، خود را با نیازهای تجاری متغیر وفق دهند و می‌توانند با فناوری‌های جدید ارتقاء یابند.

امنیت

از آنجا که PDU‌های هوشمند به شبکه شرکت شما متصل می‌شوند، امنیت سایبری را در اولویت قرار می‌دهند. با رمزگذاری هرگونه داده ای که به PDU و از PDU منتقل می‌شود، رمزگذاری کنید تا هم PDU‌ها و هم شبکه‌هایی که داده‌ها را منتقل می‌کنند، ایمن شوند. در مرحله بعد، کنترل‌های دسترسی مبتنی بر نقش را برای محافظت از خود PDU‌ها، فایروال‌هایی که در پشت آنها قرار دارد و هر سیستم متصل دیگر اجرا کنید. PDU‌های هوشمند باید دارای امنیت سایبری مخصوص خود باشند، مانند فایروال‌های تعبیه شده که در برابر حملات DDoS محافظت می‌کند، محدودیت‌های ورود به سیستم برای مشتری و زمان بندی برای خروج کاربرهای غیر فعال برای جلوگیری از دسترسی غیر مجاز سایر افراد.

همچنین امنیت فیزیکی PDU‌های هوشمند خود را در نظر بگیرید، زیرا قطع برق می‌تواند عملکرد کل شبکه شما را کاهش دهد. برخی از PDU‌های هوشمند دارای مکانیزم قفل خروجی هستند که دوشاخه‌ها را به PDU محکم می‌کند و اطمینان می‌دهد که هیچکس نمی‌تواند آنها را به طور تصادفی بیرون بکشد.

رامتین نورمحمد