Web Analytics Made Easy - Statcounter

اختلال در مراکز داده تسلا، کاربران را با مشکل روبرو کرده است

کاربران تسلا در اروپا و ایالات متحده گزارش داده‌اند که هیچ دسترسی برای قفل یا باز کردن قفل وسایل نقلیه خود با برنامه منتشر شده توسط این شرکت ندارند. کاربران پاوروال نیز قادر به مدیریت سیستم‌های خود از طریق برنامه نیستند.
کاربران تسلا در اروپا و ایالات متحده گزارش داده‌اند که هیچ دسترسی برای قفل یا باز کردن قفل وسایل نقلیه خود با برنامه منتشر شده توسط این شرکت ندارند. کاربران پاوروال نیز قادر به مدیریت سیستم‌های خود از طریق برنامه نیستند.

در ایالات متحده و بسیاری از کشورهای اروپایی اپلیکیشنی که کاربران تسلا برای مدیریت وسایل نقلیه خود از آن استفاده می‌کنند و سیستم پاوروال تسلا از کار افتاده است و خطای 503 که نشان‌دهنده اختلال در سرورهاست را به کاربران نمایش می‌دهد. با از کار افتادن این برنامه دارندگان خودروهای تسلا نمی‌توانند حتی وسایل نقلیه خود را قفل یا باز کنند یا ایستگاه‌های شارژ را با استفاده از این برنامه پیدا کنند.

پاوروال تسلا (tesla powerwall)
سیستم‌های پاوروال تسلا نیز به خاطر اختلالات مراکز داده از کار افتاده اند

کاربران از دیروز در حوالی ساعت 13:34 به وقت تهران شروع به گزارش مشکلات دسترسی به برنامه کردند و در حال حاضر نیز همچنان گزارش‌های کاربران در مورد خطاهای سرورهای تسلا در شبکه‌های اجتماعی ردیت، توییتر، فیس‌بوک و کامیونیتی تسلا سرازیر می‌شود.

احتمالاً منشا این اختلال مراکز داده اختصاصی تسلا است

این قطعی به اختلال در یک مرکز داده تسلا یا ارائه‌دهندگان ابری که تسلا از آن استفاده می‌کند، ارتباط دارد؛ زیرا تسلا از مراکز داده اختصاصی در محل و سرورهای ابری برای مدیریت داده‌های خود استفاده می‌کند. تسلا علاوه بر مراکز داده خود در حال حاضر داده‌های خود را روی AWS نیز میزبانی می‌کند، اما این ارائه‌دهنده ابری هیچ قطعی را گزارش نکرده است.

از طرفی به نظر می‌رسد این قطعی فقط بر روی کاربران اروپا و امریکا تأثیر گذاشته است و اپلیکیشن تسلا در چین بر روی پلتفرم دیگری میزبانی شده است و هنوز هیچ مشکلی گزارش نشده است.

تاثیر قطعی مراکز داده تسلا چیست؟

صاحبان تسلا از یک اپلیکیشن تلفن همراه برای دسترسی به خودرو و محصولات تسلا استفاده می‌کنند. به دلیل مشکلات دسترسی به سرورهای تسلا، رانندگان تسلا حتی نمی‌توانند اتومبیل خود را قفل یا باز کنند یا دمای خودکار اتاق خودرو را تنظیم کنند. آن‌ها همچنین نمی‌توانند بررسی کنند که وسیله نقلیه تا چه مسافتی می‌تواند شارژ داشته باشد و همچنین نمی توانند ایستگاه‌های شارژ را در نزدیکی پیدا کنند.

تسلا چه پاسخی به این اختلالات نشان داده است؟

متأسفانه تسلا هیچ تیم ارتباطات عمومی ندارد. رسانه Data Center Knowledge برای پاسخگویی در مورد این مشکل با گروه تسلا تماس گرفت و پاسخی دریافت نکرده است.

البته برخی رسانه‌های غیررسمی تا حدودی شکاف‌های روابط عمومی تسلا را پر کرده‌اند. به عنوان مثال، Teslascope، یک گروه تجزیه و تحلیل زیرساخت تسلا است که وضعیت آن را گزارش می‌کند.

Teslascope

همچنین گروهی به نام Stekker نیز وجود دارد که میزان مصرف انرژی پاوروال تسلا را اندازه‌گیری می‌کند. این گروه گزارش داد که برنامه فایروال تسلا به حالت عادی اجرا می‌شود که کاربران بلافاصله مخالفت کردند و اسکرین‌شات‌هایی از خطای این برنامه را به اشتراک گذاشتند.