Web Analytics Made Easy - Statcounter
اختلاف نظر بر سر توسعه دیتاسنتر اپل در آتنری ایرلند
نمایی از مکان درنظر گرفته شده برای دیتاسنتر اپل

اختلاف نظر بر سر توسعه دیتاسنتر اپل در آتنری ایرلند

اپل می‌گوید زمان بیشتری برای ایجاد دیتاسنتر خود نیاز دارد، اما رهبران گالوی هنوز موافقت نکرده‌اند
اپل می‌گوید زمان بیشتری برای ایجاد دیتاسنتر خود نیاز دارد، اما رهبران گالوی هنوز موافقت نکرده‌اند

اخباری به گوش می‌رسد مبنی بر اینکه دیتاسنتر اپل برای دریافت مجوز باز کردن پروژه خود برای ایجاد مرکز داده در گالوی (Galway) محل اختلاف شده است.

اپل امسال درخواست خود را برای مجوز برنامه ریزی در زمینی در کشور ایرلند در منطقه Derdonnell، پس از متوقف کردن برنامه‌های ساخت مرکز داده در سال 2018، مجدداً احیا کرد. این هفته، شورای شهرستان گالوی این امر را تأیید کرد و اجازه برنامه ریزی را تا سال 2026 تمدید کرد. مشخص نیست که اپل واقعا برای ساخت مرکز داده برنامه ریزی می‌کند یا به سادگی زمین با مجوز ساخت را به فروش می‌رساند،با این حال برخی از سیاستمداران محلی واکنش متفاوتی به این تصمیم دادند.

سیاستمداران دیدگاه متفاوتی نسبت به این ماجرا دارند

به گفته سیاران کانن، نماینده پارلمان گالوی شرقی، این تصمیم «یک پیشرفت بسیار مثبت» است. اما حزب سبز/سوسیالیست، با این نظر مخالف است. آدریان کرران، نماینده گالوی، گفت که مجوز برنامه ریزی طولانی مدت از نظر زیست محیطی فاجعه بار است و در مورد اشتغال احتمالی این مرکز تردید ایجاد کرد.

کوران می‌گوید: «بسیاری از مردم گمراه شده‌اند که فکر می‌کنند پروژه دیتاسنتر اپل آتنری مشاغل حیاتی را در این منطقه به همراه خواهد داشت. در واقع مزایای آن برای آتنری مشکوک است. این انبارهای وسیع به دلیل نیاز به نگهداری محدود، اشتغال فراوان یا پایدار ایجاد نمی‌کنند و همچنین مشاغل ثانویه کمی ایجاد می‌کنند.»

کرران ادامه داد: «با وجود بیش از 70 مرکز داده در حال حاضر و افزایش 25 درصدی گسترش آن‌ها در ایرلند تنها در سال گذشته، تا سال 2030 این مراکز 30 درصد از کل تقاضای برق ایالت را مصرف خواهند کرد و بیش از نیمی از افزایش انرژی تجدیدپذیر دهه آینده را بلعیده است.»

دانشمندان با ارائه مجوز به دیتاسنتر اپل مخالفند

به گفته پروفسور بری مک مولین، از دانشگاه شهر دوبلین، ایرلند اهداف بلند پروازانه ای برای کربن‌زدایی اقتصاد خود برای کاهش تغییرات آب و هوایی دارد و این اهداف بدان معناست که باید به جای افزایش مصرف انرژی، کاهش یابد. در حین گفتگو در مورد پیشنهاد دیگری برای مرکز داده در غرب ایرلند، 60 کیلومتری در انیس، او به دیتاسنتر داینامیکس گفت که از هرگونه مصرف برق اضافی در کشور به دلیل شرایط اورژانسی آب و هوا اجتناب شود.

پروفسور مک مولین می‌گوید: «با توجه به شدت بحران و زمان کمی که ما در حال حاضر داریم، واکنش اضطراری باید حداقل برای 15 سال آینده و حتی در بازه طولانی تر برنامه ریزی شود، تا انقباض قابل توجهی در مصرف مطلق انرژی ایجاد شود. گسترش منبع تغذیه خود، به منظور مهاجرت از گرمایش و انتقال به برق، غیر منطقی نیست. اما افزایش منبع تغذیه خود برای انجام اموری که در حال حاضر انجام نمی‌دهید؟! این یک پیشنهاد متفاوت است.»

اپل واقعا چه چیزی در سر دارد؟

اپل در سال 2014 زمینی را در آتنری به مبلغ 15 میلیون دلار خریداری کرد و برنامه‌هایی برای تاسیس مرکز داده در سال 2017 داشت، قبل از اینکه با تجدید نظرهای طولانی زمینگیر شود. اپل در سال 2018 برنامه‌های خود را رها کرد و زمین را برای فروش در سال 2019 قرار داد. هیچ خریداری اعلام نشده است و مجوز اصلی برنامه ریزی سایت در سپتامبر 2021 به پایان می‌رسد. در برنامه جدید شرکت کوپرتینو مایل به تمدید این مجوز تا نوامبر 2026 است.

شواهد نشان می‌دهد که اپل به منظور تسهیل فروش به سادگی تصویب برنامه را احیا می‌کند. برنامه ریزی طرح می‌گوید: «به دلیل تاخیرهای مربوط به مراحل قضایی که پس از صدور رضایت برنامه ریزی مربوطه آغاز شده است و اخیراً عوارض سال گذشته … و مسائل ناشی از همه گیری کووید -19، توسعه موضوع هنوز انجام نشده است. این تمدید به منظور ارائه زمان کافی برای تسهیل در ارائه موضوع مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس از مشخص شدن توسعه دهندگان مناسب، این پروژه قصد دارد در اسرع وقت انجام شود.»

رامتین نورمحمد